گزارش بورس دوشنبه ۲۷ آذر | عقبگرد شاخص کل بورس

0
270

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۳ واحدی به ۹۵.۴۷۷واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۲۴۲ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۱۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۵۳۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۶۱ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۵ واحد و ایران خودرو با ۴۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۶۷، توسعه معادن و فلزات با ۵۸ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۴۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۳۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۳ هزار و ۱۴۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۶۳۷، فلزات اساسی با ۲۷۸ و فرآورده‌های نفتی با ۲۱۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد متعادل شدن معاملات در اغلب نمادهای معاملاتی بود که تحرک در گروه فلزات اساسی، معدنی، تک‌سهم‌های پالایشی و خودرویی‌ها قابل تأمل بود، هر چند گروه پتروشیمی‌ همزمان با معاملات کد به کد و تغییر و جابجایی‌ها در هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری آنها این روزها با نوسان‌ مختلفی روبه‌رو شده‌اند. انگیزه بازارگردان‌های سهام و صندوق‌های حامی بازار از جمله صندوق‌های ثبات و توسعه، برای متعادل کردن روند معاملات و لزوم اصلاح قیمت سهام در روند رکوردشکنی نماگرهای بورس باعث شد تا امروز غلبه عرضه بر تقاضای سهام در نمادهای معاملاتی پدیدار شود. با این همه، انگیزه خرید سهام و در عین حال تلاش برای جبران بازدهی سایر صنایع از جمله صنعت خودرو باعث شده تا خریداران اغلب حقیقی سهام به گروه‌هایی که از جای‌گیری در فهرست سهم‌های شاخص‌ساز جا مانده‌اند، جلب شود. انتظار برای ایجاد رونق نسبی در اقتصاد سال ۹۷ ایران و بودجه انبساطی دولت باعث شده تا بازار سهام با رصد چشم‌انداز آینده، انتظار تعدیل تورم و تنزیل قیمت سهم براساس افزایش سودآوری شرکت‌ها به دنبال تحصیل سهم‌های جذاب و برخوردار از قابلیت تأثیر از قیمت‌های جهانی باشد.

نظر بدهید