وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲۲ فروردین | کاهش شاخص کل بورس

0
2645

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۴۶۱ واحدی به ۹۶.۲۸۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۷۳ میلیاردریال (۶۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۰۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۸۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۶۶ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۳۱ واحد و پتروشیمی مبین با ۳۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خارک با ۷۶، پتروشیمی خلیج فارس با ۵۴ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۴۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۷ میلیون و ۹۷۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۶۵۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۵ نماد (معادل۸۶ %تعدادی و معادل ۹۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۴۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۳۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۰۹، محصولات شیمیایی با ۱۸۵ و فلزات اساسی با ۱۸۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در آخرین روز معاملاتی هفته جاری در حالی با عقب‌گرد نماگرهای منتخب خود همزمان با تشدید فضای سیاسی در حوزه خاورمیانه و همچنین تداوم حرف و حدیث‌ها بر سر دلار تک‌نرخی ۴۲۰۰ تومانی شاهد تداوم سردرگمی در بازار سهام بود که به نظر می‌رسید با توجه به ارزندگی قیمت سهام در اغلب گروه‌های پیشرو، کمتر سهامداری راضی به واگذاری سهم خود در قیمت‌های نازل کنونی می‌شود. آنچه که این روزها برای معامله‌گران بازار سرمایه به عنوان دغدغه اصلی مطرح می‌شود، ثبات در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های اقتصادی دولت برای ایجاد اعتماد در بازار سرمایه است،‌ بازاری که در آینده قیمت‌گذاری می‌شود. امروز معاونت بازار بورس تهران نیز بار دیگر از امکان انجام معاملات در خارج از ساعات معاملاتی برای سهامداران حقیقی شرکت کنتورسازی ایران برای فروش حداکثر ۳ هزار سهم به قیمت خرید هر سهم ۲۱ هزار و ۷۵ ریال از روز یکشنبه هفته آینده خبر داده است که به مدت ۴ روز کاری از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵ امکان‌پذیر خواهد بود.

نظر بدهید