وضعیت بورس امروز شنبه ۸ اردیبهشت | کاهش شاخص کل بورس

0
1638

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۵۱۲ واحدی به ۹۴.۲۸۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۹۰۲ میلیاردریال (۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۲۲۲ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۲۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۵۳ واحد، دارو سازی دکتر عبیدی با ۲۱ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۱۹، ملی صنایع مس ایران با ۶۹ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۴۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۹۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۵۹ میلیون و ۹۹۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۹۰۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۳ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل۸۴ %تعدادی و معادل ۸۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۵۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۱۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۲۳، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۰ و فراورده‌های نفتی با ۹۸ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی به شدت کم حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که با شدت گرفتن فروشندگان اغلب حقیقی بازار نسبت به خریداران سهام، بازارگردان‌ها و حقوق‌های حامی بازار از جمله صندوق توسعه برای جمع‌آوری سهام و کاهش افت نماگرهای بورسی به تکاپو افتاده‌اند. جدایی از معاملات بازارگردانی در نمادهای بانک صادرات و تجارت بر روی صفر تابلو در سایر نمادهای معاملاتی پیشرو بازار نیز وضعیت بهتری در جریان نبود و بازار گردان‌ها تلاش می‌کردند تا امروز برای حمایت از بازار فعال باشند. دورنمای نه چندان روشن برجام دست کم تا دو هفته آینده و همچنین شنیده‌های ضدو ‌نقیض درخصوص باقی ماندن امریکا بر سر این پیمان در کنار احتمال تحریم‌های جدید دیگری به بهانه حقوق بشر باعث شده تا بورس تهران بهانه‌ای برای اصلاح قیمت‌ها تا پیش از داغ‌تر شدن فصل مجامع داشته باشد.

نظر بدهید