وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت | کاهش شاخص کل بورس

0
1791

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصادشاخص کل بورس با کاهش ۲۱۹ واحدی به ۹۳.۵۸۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۵۴ میلیاردریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۳.۰۱۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۹۶۷ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۳۷ واحد، تراکتورسازی ایران با ۳۲ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۸۰، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۹ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۴۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۷۷ میلیون و ۸۰۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۹۴۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۹ نماد (معادل۸۷ %تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۹۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۱۳، خودروو ساخت قطعات با ۹۳و فعالیت‌های جنبی مرتبط باواسطه گری مالی با ۷۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

بورس تهران در شرایط کنونی وضعیت رکودی را تجربه می‌کند. سرنوشت بازار سهام در موج ریزشی روزهای اخیر ذهن سرمایه‌گذاران را بیش از همیشه به خود درگیر کرده است. اما این سوال ‌تنها مختص سهام نیست، بلکه شعاع اثر آن کل اقتصاد کشور را در بر می‌گیرد. بسیاری در انتظار هستند برجام در پایان ماه جاری تعیین تکلیف شود. پس از انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها طی دو روز پایانی هفته گذشته این انتظار شکل گرفت که سیر نزولی قیمت‌ها با پشتوانه عوامل بنیادی، متوقف شود و قیمت‌ها به مدار صعودی باز گردد، اما معاملات روزهای اخیر نشان داد ارزش سهام همچنان زیر فشار عوامل بیرونی بازار، به ویژه «برجام»، در حال کاهش است.

نظر بدهید