وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۹ اردیبهشت | کاهش شاخص کل بورس

0
1749

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۴۷۴ واحدی به ۹۳.۸۱۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۳۸ میلیاردریال (۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۶۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۳۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۴ واحد، ایران خودرو با ۱۳ واحد و دارو سازی دکتر عبیدی با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸۸، پتروشیمی جم با ۶۱ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۵۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۹۶ میلیون و ۵۵۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۷ هزار و ۳۹۷ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل۸۴ %تعدادی و معادل ۸۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۵۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۱۷، خودرو و ساخت قطعات با ۹۲ و محصولات شیمیایی با ۹۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد تداوم ریزش نماگرهای منتخب خود هم زمان با انتشار خبرهای داغ برجامی بود که به نظر می‌رسید با تداوم اصلاح قیمت‌ها، برخی گروه‌ها برای معامله گران حقیقی سهام از جذابیت خرید برخوردار شده است. در عین حال استراتژی اصلاح پرتفوی و کاهش قیمت تمام‌شده باعث شده تا سهم‌های پیش‌رو نیز در کانون توجه قرار گیرد. در این بین، تک‌سهم‌های لبنی در گروه محصولات غذایی به جز قند و شکر با صف خرید ناپایدار روبه‌رو بود. با نزدیک‌تر شدن به موعد اعلام اظهارنظر رئیس‌جمهور آمریکا بر سر ماندن یا نماندن در برجام، معامله گران بازار سهام این روزها ترجیح می‌دهند تا با دست کشیدن از سیاه و سفید و یا دست‌کم دست به عصا حرکت کردن در بازار، به دنبال سهم‌های کوچک و یا درنهایت تک‌سهم‌های زیرخاکی باشند.