وضعیت بورس امروز دوشنبه ۷ خرداد | عقبگرد شاخص کل بورس

0
1888

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۹۶ واحدی به ۹۵.۵۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۴۸ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۶۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۴۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۱۹ واحد، پالایش نفت بندرعباس با ۱۹ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۵۲، پتروشیمی خلیج فارس با ۲۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۷۳ میلیون و ۷۹۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۷۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۳۰ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۳ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و در نهایت تعداد ۸۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۰ نماد باکاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۴، فلزات اساسی با ۱۸۴ و محصولات شیمیایی با ۹۴ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد تداوم اصلاح قیمت در نمادهای معاملاتی بودند و به نظر می‌رسد با توجه به تداوم حمایت حقوقی‌ها از شاخص در دامنه نوسان منفی قیمت‌، اندکی از فشار فروش در گروه‌های پیشرو کاسته شد، همچنین حجم معاملات سهام گویای وضعیتی رخوت‌آور و توأم با ناامیدی را نشان می‌دهد. این درحالی است که با رفت و برگشت شرکت‌ها در فصل مجامع همچنان انگیزه‌ای برای جمع‌آوری سهام در سهم‌های جذاب برای بورس‌بازها وجود ندارد. در کنار تداوم چنین وضعیتی تک‌سهم‌های زیرخاکی اغلب فرابورسی و یا گروه سایر کانه‌های غیرفلزی موردتوجه بورس‌بازها هستند. در این بین گروه غذایی و لبنی، دارویی و همچنین گروه پالایشی‌و معدنی‌ در کانون توجه معامله‌گران حرفه‌ای بازار قرار دارند. امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۷.۵ میلیون سهم مواد اولیه دارویی البرز بالک به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد.

نظر بدهید