گزارش بورس دوشنبه ۱۵ آبان | عقبگرد شاخص کل بورس

0
240

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۶۱ واحدی به ۸۷.۸۴۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۱۲ میلیاردریال (۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۷۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۵ واحد، پتروشیمی جم با ۴۴ واحد و گروه مپنا با ۳۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ماشین سازی اراک با ۴۹، ملی صنایع مس ایران با ۴۶ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۳۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۴۷ میلیون و ۸۳۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۹۱۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۲ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۲، خودرو و ساخت قطعات با ۱۷۳ و محصولات شیمیایی با ۱۱۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام درحالی شاهد اصلاح قیمت سهام همسو با استراحت مقطعی نماگرهای منتخب خود بود که با توجه به کاسته شدن از تعداد فروشندگان بی‌مهابا در بازار و انتظار برای روشن‌تر شدن دورنمای سهام دست‌کم تا شب عید امسال اغلب آگاهان بر این باورند که سقف تاریخی شاخص کل بورس تهران شکسته خواهد شد. در این بین، انتظار برای افزایش تورم ناشی از نرخ دلار بر اقتصاد کلان، موضوع تعدیل‌های با اهمیت سود برای شرکت‌های صادرات‌محور را افزایش داده است. امروز تغییر مدیرعامل بانک ملت در حالی در کانون توجه سهامداران گروه بانکی قرار گرفت که انتظار می‌رود مدیران عامل دو بانک بورسی دیگر نیز طی روزهای آینده دستخوش تغییر و تحول باشد. هم‌زمان در گروه خودروهایی نیز ایران‌خودرو در حالی نظاره‌گر معاملات کد به کد در جریان بازار نقدی سهام هستند که صندوق بازنشستگی کشوری طی روزهای گذشته حجم زیادی از معاملات کد به کد در این نماد را به خود اختصاص داده است.

نظر بدهید