بهره‌برداری از فرصت در اکوسیستم فناوری ساختمان

بهمن خداپناه

0
548

ناظر اقتصاد: تحلیل‌های جدید در رابطه با اکوسیستم فناوری ساختمان، روندهایی جدیدی را مشخص نموده است. افزایش شدید استفاده از فناوری‌های نوین ساخت و ساز در سطح جهانی منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن شیوه‌های برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای پروژه‌ها شده است.

پس از ظهور و تکامل فعالیت‌های مرتبط به بخش مهندسی و طراحی سایت (در لوای دیجیتالی شدن)، اکوسیستم فناوری ساختمان اکنون وارد مرحله‌ای جدید از فرایند توسعه خود شده است، گروه مک کینزی در سال ۲۰۱۷ اکوسیستم تکنولوژی صنعت را با تمرکز بر راه‌حل‌هایی که در مرحله ساخت و ساز چرخه عمر پروژه هستند طراحی نموده است. تحقیق گروه مک کینزی نشان می‌دهد که در کمتر از یک دهه، این صنعت با ظهور خوشه‌های فناوری مواجه شده است، همچنین بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش فناوری صنعت صورت گرفته است.

گروه مک کینزی، در گزارش اخیر خود، بیشتر بر بخش‌هایی چون چرخه عمر کل دارایی- امکان‌پذیری، طراحی و مهندسی، پیش‌ساخت، ساخت، و عملکرد و نگهداری- متمرکز شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۲۴۰۰ شرکت‌ فناور ارائه دهنده راه‌حل، جامع‌ترین پایگاه داده اکوسیستم فناوری ساختمان را برای کل دنیا تشکیل داده‌اند.

طبق تحقیقات اخیر صورت گرفته، ۳ موضوع کلیدی صنعت ساختمان عبارت‌اند از:

  1. روندهای نوظهور حاصل از تحقیقات اخیر چیست؟
  2. تکامل بازار در سال‌های آتی چگونه خواهد بود؟
  3. صنعت چگونه می‌تواند گذار خود را به یک آینده دیجیتال تسریع کند؟

در ادمه به بررسی اجمالی هر یک از سه موضوع کلیدی ذکر شده خواهیم پرداخت.

الف- روندهای نوظهور حاصل از تحقیقات اخیر اکوسیستم فناوری ساختمان چیست؟

برخی از روندهای کلیدی اکوسیستم فناوری ساختمان عبارت‌اند از:

ظهور مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها

مجموعه‌ راه‌حل‌های هم پیوند و نوظهور در ارتباط با موارد کاربرد موجود، به عنوان شاخص‌های فناورانه‌ای عمل می‌کنند که انتظار می‌رود تأثیر آن‌ها در آینده نزدیک به سرعت افزایش یابد. امروزه برجسته‌ترین و پیش‌گام‌ترین راه‌حل‌ها عبارت‌اند از: چاپ سه بعدی، مدولاسیون و رباتیک، فناوری دیجیتال همانند، هوش مصنوعی (AI)، و بهینه‌سازی زنجیره تأمین.

blueهوش مصنوعی

به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، هوش مصنوعی گفته می‌شود؛ به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند.

در بلند مدت، هوش مصنوعی و تحلیلی پتانسیل بی‌نظیری را در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص خواهد داد. یادگیری ماشینی قابلیت اجرا در چرخه عمر ساختمان از پیش‌ساخته گرفته تا تعمیر و نگهداری دارد. در حقیقت، با استفاده از کاربردی کردن یادگیری ماشینی در یک پروژه در حال انجام، برنامه‌ها می‌توانند به منظور ترسیم کارها و رسیدن به اهداف تعیین شده بهینه‌سازی شوند و واگرایی طرح‌ها می‌تواند با استفاده از یک سناریو بالقوه از پیش تعیین شده به زمان واقعی نزدیک‌تر شود. البته، در آینده نزدیک، انتظار گسترش هوش مصنوعی در بخش ساختمان زیاد نیست، چرا که رهبران اندکی فرایند، منابع و استراتژی‌های مورد نیاز را به منظور اجرای هوش مصنوعی در این بخش در اختیار دارند. با این وجود، تأثیر این فناوری به قدری زیاد است که صنعت ساختمان دیگر نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

هوش مصنوعی قادر به فعالیت در همه صنایع می‌شود و تهدید رقابت را از سوی تازه واردان غیر سنتی به بازار افزایش می‌دهد. ذکر این نکته ضروری است که مجموعه‌ای محدود از استارت آن‌ها در حال حاضر برای به دست آوردن سهم بازار بیشتر در حال رقابت هستند.

blueچاپ سه بعدی و رباتیک

بخش‌های صنعت ساخت و ساز با استفاده از عناصر پیش ساخته استاندارد که خارج از محل احداث تولیدشده‌اند، در حال حرکت به سمت سیستم مبتنی بر تولید انبوه هستند. تحقیق گروه مک کینزی نشان می‌دهد که استفاده مداوم از این تکنیک در پروژه‌هایی که از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر هستند، می-توانند بهره‌وری سیستم را به ۵ تا ۱۰ برابر افزایش دهند. چنین سیستمی شامل برنامه‌هایی (کاربردهایی) مانند فرایندهای تمام اتوماتیک تولید پیش ساخته است که یک طراحی دو بعدی یا مدل سه بعدی را به یک عنصری از ساختمان پیش ساخته و … تبدیل می‌کند.

ربات‌های ساختمانی شامل آجرکار یا ربات‌های جوشکار، خودروهای سنگین خود هدایت، فرایند ساخت و ساز را ایمن‌تر، سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر می‌کند؛ استفاده از ربات‌های پوشیدنی برای افزایش ایمنی (جابجایی کارگران با جراحات و …) یا استفاده از قدرت چاپ سه بعدی، امکان تولید عناصری با عملکرد بالا و در نهایت اجرای کارآمد و مقرون به صرفه ساختمان را فراهم می‌نماید.

بایستی توجه نمود که کاربرد رباتیک در صنعت ساختمان، در ابتدای راه خود قرار دارد. این پیشرفت‌های نوآورانه مخصوصاً با توجه به کمبود نیروی کار در بسیاری از مناطق جغرافیایی و همچنین میزان طبیعی بهره‌وری انسان بسیار مهم است. در هم آمیختن انسان و ربات‌ها می‌تواند به وظایفی که تلاش بیشتر بشر را طلب می‌کند (برای مثال، بلند کردن اجسام سنگین و قرار دادن آن‌ها در مختصات دقیق) کمک کند.

blueتکنولوژی همانند دیجیتال

یک همانند دیجیتال، یک مدل مجازی از فرآیند، محصول یا خدمت است. این جفت شدن دنیای مجازی و فیزیکی اجازه می‌دهد تا تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و نظارت بر سیستم‌ها برای جلوگیری از مشکلات، پیش از آنکه رخ دهند اتفاق بیفتد. با استفاده از همانند دیجیتال، ایجاد فرصت‌های جدید و حتی برنامه‌ریزی برای آینده با استفاده از شبیه‌سازی، صورت می‌گیرد. در واقع، یک همانند دیجیتال مانند یک پلی بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی است.

نحوه کار همانند دیجیتال به این شکل است که اول، اجزای هوشمند، سنسورهایی را برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد وضعیت واقعی، شرایط کار کردن یا موقعیت هماهنگ شده با مورد فیزیکی استفاده می-کنند. اجزاء به یک سیستم متصل می‌شوند که تمام داده‌هایی را که سنسورها نظارت می‌کنند، دریافت و پردازش می‌کنند. در صنعت ساختمان، بهره‌وری به طور مستقیم از راه‌حل‌های شفاف و پیش فعال به دست می‌آید. ترکیب راه‌حل‌های مبتنی بر دیجیتال همانند و واقعیت (دنیای واقعی و مجازی) ذینفعان را قادر می‌کند تا با دیدگاهی پویا نسبت به پروژه و نیز مقایسه زمان واقعی پیشرفت کار، دوباره‌کاری در زمینه را به حداقل ممکن برسانند.

ترسیم اکوسیستم فناوری ساخت

گروه مک کینزی اکوسیستم فناوری ساخت را تجزیه و تحلیل کرده تا از این طریق روندها و مجموعه فعالیت‌های درگیر با سیستم‌های موجود و یا در حال ظهور موارد کاربرد را شناسایی کند. خطوط ضخیم‌تری که در شکل (۱) دو مورد کاربرد را به هم وصل کرده است، نشان دهنده تعداد شرکت‌های فناورانه بزرگ‌تری است که هر دو فناوری را به طور هم‌زمان پیشنهاد می‌کند.

بهره‌برداری از فرصت در اکوسیستم فناوری بخش ساختمان
شکل ۱: اکوسیستم تکنولوژی ساخت و ساز

افزایش و تحول در سرمایه‌گذاری

شرکت‌های فعال در بخش تکنولوژی ساخت‌وساز حدود ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری (در بازه ۲۰۱۱ و اوایل ۲۰۱۷)به دست آورده‌اند. تحقیقات اخیر گروه مک کینزی نشان می‌دهد که نه تنها حجم سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر شده، بلکه سرعت سرمایه‌گذاری نیز افزایش پیدا کرده است. بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲، فناوری ساخت و ساز ۹ میلیارد دلار انباشت سرمایه‌گذاری داشته است. بین سال‌های ۲۰۱۳ و فوریه ۲۰۱۸، این مبلغ دو برابر شده و به ۱۸ میلیارد دلار رسیده است، سرمایه‌گذاری در این بخش عمدتاً توسط ادغام‌ها و اکتساب هدایت شده است.

بهره‌برداری از فرصت در اکوسیستم فناوری بخش ساختمان
شکل ۲: سرمایه‌گذاری در فناوری ساخت و ساز در بازه ۲۰۰۸-۲۰۱۸

بررسی‌ها، حکایت از این دارد که سرمایه‌گذاری خطرپذیر در مراحل ابتدایی در حال افزایش است. از حدود ۹۰۸ معامله‌ انجام شده در بازه ۲۰۱۳-۲۰۱۸، حدود سه چهارم متعلق به سرمایه‌گذاری خطرپذیر مرحله ابتدایی است. در واقع، از سال ۲۰۱۵ فضای فناوری ساخت و ساز به طور پیوسته از سرمایه‌گذاری خطر پذیر بهره‌مند گردیده است. فرایند ادغام و اکتساب نیز معمولاً یک تا دو سال بعد از سرمایه‌گذاری خطرپذیر مراحل پایانی به اتفاق می‌افتد. چنانچه در شکل (۲) نیز مشخص است، سرمایه‌گذاری خطر پذیر مرحله پایانی نیز روندی صعودی از خود نشان می‌دهد و از سال ۲۰۱۰ سرمایه‌گذاری خطر پذیر در مراحل پایانی همیشه روندی صعودی داشته است (به جز اندکی کاهش در سال ۲۰۱۵). نتیجه این‌که سرمایه‌گذاری خطر پذیر مرحله ابتدایی و پایانی از سال ۲۰۰۸ تا کنون روند رو به رشد داشته است، در حالی که خروجی‌ها به‌طور غیرمستقیم افزایش یافته است (شکل ۳).

بهره‌برداری از فرصت در اکوسیستم فناوری بخش ساختمان
شکل ۳: سرمایه‌گذاری خطرپذیر مرحله ابتدایی و پایانی (۲۰۰۸-۲۰۱۷)

تکنولوژی‌های چندجانبه در حال رشد هستند

چاپ سه بعدی، یادگیری مجازی، شبیه‌سازی طراحی، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق به دلیل قابلیت کاربرد آن‌ها در همه مراحل چرخه عمر به عنوان فرایندی «فراگیر» در صنعت ساختمان طبقه‌بندی می‌شوند. با وجود این‌که تعداد معاملات کمی در این طبقه در مقایسه با کل صنعت ساخت‌وساز وجود دارد، تعداد شرکت‌های موجود در این فضا در چند سال اخیر از همه طبقه‌های دیگر پیشی گرفته و ارزش دلاری معاملات در حال افزایش است. میانگین مقدار معاملات به ویژه در موارد کاربرد سرمایه‌بر این طبقه (مانند چاپ سه‌بعدی) بالا است.

ب- تکامل بازار اکوسیستم فناوری ساختمان در سال‌های آتی چگونه خواهد بود؟

اکتساب استعداد

قسمت بالا-سمت راست (در شکل شماره ۵)، نشان دهنده تمرکز بالای از شرکت‌های جدید است. همچنین این بخش دارای تعداد بالای یادگیری ماشینی نسبت به سایر موارد کاربرد دارد. این گوشه شکل می‌تواند به عنوان ” قاپیدن استعداد ” توصیف شود؛ که به معنای استفاده شرکت‌ها از اکتساب به منظور به دست آوردن مهارت و استعداد است.

نوظهور

در قسمت پایین سمت راست، موارد کاربردی مانند یادگیری عمیق وجود دارد، در این قسمت شرکت‌های جدید بسیاری وجود دارد، اما شرکت‌های زیادی وجود ندارد، پیشنهاد این است که این موارد استفاده در چند سال آینده به فضای سرمایه‌گذاری فناوری تبدیل شوند.

در حال بلوغ

در گوشه چپ بالا، موارد کاربردی مانند مدیریت اسناد وجود دارد که تعداد زیادی معامله در آن وجود دارد، اما تعداد شرکت‌های جدید نسبتاً کمی فعال هستند. این موارد کاربرد به طور نسبی تحت تسلط شرکت‌های تأسیس شده (در بازارهای مجزا و تقسیم شده) قرار دارند. با این شرایط، این مناطق ممکن است که در آینده نزدیک ادغام شوند.

تأسیس شده یا اثبات نشده

در نهایت، در قسمت چپ پایین، موارد کاربرد تأسیس شده یا اثبات نشده‌ای همچون برنامه‌ریزی منابع سازمانی را پیدا کردیم که در آن تعداد کمی شرکت و معاملات انجام شده یا در حال انجام وجود دارد. این بازارها ممکن است اشباع شوند (به استثنای بعضی از موارد استفاده مانند اسکن لیزری).

بهره‌برداری از فرصت در اکوسیستم فناوری بخش ساختمان
شکل ۴: نحوه تکامل بازار در سال‌های آتی

ج- صنعت چگونه می‌تواند گذار خود را به یک آینده دیجیتال تسریع کند؟

در حالی که فناوری به طور چشم‌گیری در بخش ساختمان پیشرفت کرده است، فرصت زیادی برای بهبود وجود دارد. اقدامات متعددی وجود دارد که شرکت‌ها ساختمانی، فراهم‌کنندگان تکنولوژی و مالکان پروژه‌ها می‌توانند انجام دهند تا تکنولوژی ساخت و ساز در سال‌های آتی تسریع شود.

سرمایه‌گذاری در استعداد و مهارت ساخت

رهبران باید شروع به گسترش مجموعه مهارت‌های در میان کارکنان موجود و استخدام افراد جدید با تخصص فنی کنند. برای شروع، شرکت‌ها می‌توانند حتی بر افراد خارج از صنعت ساختمان نیز تمرکز کنند، البته تمرکز ویژه بایستی بر افرادی باشد که در حال تجربه کردن یک تحول دیجیتال هستند.

درگیری فعال با اکوسیسم نوپا

این عمل در اشکال مختلفی می‌تواند صورت پذیرد، برای مثال، سرمایه‌گذاری مستقیم در کسب‌وکارهای نوپا (از طریق یک بازوی سرمایه‌گذار خطر پذیر) می‌تواند یکی از راه‌ها باشد. شرکت‌های ساختمانی ممکن است که توسط کارآفرینانی که تمایل و عجله در پذیرش سرمایه از بازیگران بزرگ دارند به چالش کشیده شوند. این شرکت‌ها، خطر مذکور را می‌توانند از طریق درگیری در اشکال کم ریسک تر مانند همکاری با نوپاها مدیریت کنند: برای مثال، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق یک صندوق VC یا مشارکت انتخابی برای راه پرورش یا توسعه مشترک راه‌حل می‌تواند به عنوان یک راهکار پیشنهادی باشد.

نظر بدهید