نزول ۴ پله‌ای ایران در رده‌بندی فضای کسب و کار

0
407

ناظراقتصاد: بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: ایران با نزول ۴ پله‌ای در رده بندی جهانی فضای کسب‌و‌کار جایگاه ۱۲۴ را در بین ۱۹۰ کشور کسب کرده است.
به گزارش فارس، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۸» وضعیت ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی، فضای کسب و کار در ایران بدتر شده است. ایران امسال در رده بندی جهانی فضای کسب و کار در میان ۱۹۰ کشور ۴ پله نزول داشته و در رده ۱۲۴ جهان قرار گرفته است. نمره ایران در سال جاری ۵۶.۴۸ عنوان شده که از سال گذشته برابر با ۵۷.۲۶ کمتر است.

هر چه نمره کشوری در شاخص کلی فضای کسب و کار بیشتر باشد، یعنی شرایط کسب و کار در آن کشور بهتر است. سال گذشته نیز جایگاه ایران ۳ پله نزول داشت و از ۱۱۷ به ۱۲۰ رسیده بود. در سال ۲۰۱۵ رتبه ایران ۱۱۸ عنوان شده بود که در گزارش سال ۲۰۱۶ تصحیح و ۱۱۷ عنوان شد.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۰ شاخص کوچکتر با عناوین آغازکسب وکار،کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت داراییها،کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری است. هرچند دو زیرشاخص «آغاز کسب و کار» و «کسب اعتبارات» از ۱۰ زیرشاخص گزارش فضای کسب و کار در جهان ۲۰۱۸ بانک جهانی برای ایران بهبود یافته است، اما این بهبود نیز نتوانست به بهبود این شاخص در ایران کمک چندانی کند.

در جهان نیوزیلند رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ، کره جنوبی، نروژ، انگلیس، آمریکا، سوئد و مقدونیه به ترتیب رتبه های دوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند. کشور آفریقایی سومالی نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

نظر بدهید