تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱ دی

0
392

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۱ دلار معامله شد. روز گذشته افت شاخص دلار از طلا حمایت کرد اما روند صعودی بازارهای سهام رشد طلا را محدود کرد. تقویت احتمال تصویب قانون کاهش مالیاتی ترامپ که در نسخه آخر کاهش مالیات شرکت‌ها به ۲۱ درصد تا پایان سال ۲۰۲۶ ارائه شد، از بازارهای سهام حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۲ دلار معامله شد. افت شاخص دلار در شرایط احتیاطی پیش از رای‌گیری قانون اصلاح مالیاتی ترامپ در مجلس نمایندگان از طلا حمایت کرد. پیش‌تر در پایان معاملات روز دوشنبه، پذیرش قوانین کاهش مالیات شرکت‌ها از ۳۵ به ۲۱ درصد از سوی دو سناتور جمهوری‌خواه بازارهای سهام را صعودی کرد. با این وجود، پیش‌تر جنت یلن تاثیر کاهش مالیات شرکت‌ها را بر اقتصاد کوتاه‌مدت دانست.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۵ دلار معامله شد. پس از تصویب قوانین مالیاتی ترامپ در سنا، روز چهارشنبه نیز یک رای‌گیری دیگر در مجلس نمایندگان انجام خواهد شد و در صورت تصویب برای تایید نهایی به دست ترامپ بازخواهد گشت. در این شرایط شاهد کم‌نوسانی شاخص دلار و تداوم حرکت طلا در ابتدای کانال ۱۲۶۰ دلاری بودیم.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۸ دلار معامله شد. روز پنج‌شنبه طلا تا سقف ۹/ ۱۲۶۸ دلار رشد داشت، اما روز جمعه رشد اندک شاخص دلار بر طلا فشار آورد. تصویب بزرگ‌ترین اصلاح قوانین مالیاتی آمریکا در ۳۰ سال گذشته، تصویب تامین مالی دولت از سوی سنا برای جلوگیری از توقف فعالیت دولت تا ۱۹ ژانویه و رشد ۲/۳ درصدی اقتصاد آمریکا (بیشترین رشد سالانه در دو سال اخیر) مقاومت سطح ۱۲۷۰ دلاری در برابر رشد طلا را تقویت کرد. کسب کرسی حداکثری در پارلمان اسپانیا از سوی احزاب طرفدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا نیز افت یورو را رقم زد. کارشناسان اثر کاهش مالیات را کوتاه‌مدت می‌دانند. همچنان چشم‌انداز ۳ بار افزایش نرخ بهره آمریکا و کاهش تقاضای فیزیکی طلا فشار بر طلا را حفظ کرده است. نرخ تورم آمریکا روز جمعه مورد توجه معامله‌گران بود.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۸۸ هزار تومان معامله شد. کم‌نوسانی نرخ دلار و اونس طلای جهانی نوسانات قیمت سکه را محدود کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۹۵ هزار تومان معامله شد. رشد ۱۰ تومانی نرخ دلار و نوسان اونس طلا در ابتدای کانال ۱۲۶۰ دلاری از قیمت سکه حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۹۲ هزار تومان معامله شد. با وجود روند کم‌نوسان اونس طلا، اما افت نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی، شرایط انتظاری برای رای‌گیری نهایی مجلس نمایندگان در مورد قوانین مالیاتی ترامپ وجود داشت، اما پذیرش آن در سنا خوش‌بینی‌ها به تصویب آن را تقویت کرده است.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۶/۱درصدی افت ماهانه ۱/۲ درصدی را ثبت کرد. با این وجود رشد ۷/۱۲ درصدی سکه در سه‌ماهه سوم رقم خورد. با وجود تشدید نوسانات صعودی قیمت سکه در روزهای پایانی آبان و رشد قیمت سکه تا سقف یک‌میلیون و ۴۳۷ هزار تومانی (۲۹ آبان) اما در ابتدای آذر حراج سکه از سوی بانک کارگشایی، افت ۷۶ هزار تومانی قیمت سکه را در روزهای ابتدایی آذر رقم زد. اما در ادامه رشد اونس طلا در کنار روند صعودی نرخ دلار و افزایش قیمت سکه در حراج بانک کارگشایی مجددا سکه را در مسیر صعودی قرار داد. با این وجود تشدید نوسانات اونس طلا و افت تا سطح ۱۲۴۶ دلار (با وجود بازگشت به کانال ۱۲۶۰ دلاری در هفته اخیر) و افت نرخ دلار، با تقویت تردیدها عامل فشار بر سکه شد.

پیش‌بینی
• بانک گلدمن ساکس پیش بینی می کند در دو فصل آینده شرایط بهتر اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، افزایش مجدد نرخ های بهره در آمریکا، رونق در بازارهای مالی و احتمال پایین شدت پیدا کردن تنش های ژئوپلیتیک عوامل فشار بر قیمت طلا هستند. پیش بینی می شود در سه ماه، شش ماه و دوازده ماه آینده متوسط قیمت هر اونس طلا به ترتیب ۱۲۲۵، ۱۲۰۰ و ۱۲۲۵ دلار باشد. در بلندمدت افزایش تقاضا برای طلا در اقتصادهای در حال توسعه سبب رشد قیمت طلا به سمت ۱۳۷۵ دلار در سال ۲۰۲۰ می شود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه  ۱ دی ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۲۶۸.۷ دلار۱.۰۳ درصد افزایش (۱۳۸ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۲۹۶.۵۴۰ ریال۰.۰۵ درصد کاهش (۶۹۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید