اینفوگرافیک قیمت اینترنت موبایل کشورهای آسیایی

0
363

ناظر اقتصاد : اینترنت را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طراحی، مهندسی و اجرا شده‌است. در اینفوگرافیک زیر، قیمت اینترنت موبایل کشورهای آسیایی مورد بحث قرار گرفته است.

ریشه این شبکه عظیم جهانی به دهه ۱۹۶۰ بازمی‌گردد که سازمان‌های نظامی ایالات متحده آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای ساخت شبکه‌ای مستحکم، توزیع شده و باتحمل خطا سرمایه‌گذاری نمودند. این پژوهش به همراه دوره‌ای از سرمایه‌گذاری شخصی بنیاد ملی علوم آمریکا برای ایجاد یک ستون فقرات اینترنت جدید، سبب شد تا مشارکت‌های جهانی آغاز گردد و از اواسط دهه ۱۹۹۰، اینترنت به صورت یک شبکه همگانی و جهان‌شمول در بیاید.

وابسته شدن تمامی فعالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فناوری، و به خصوص در نحوه تفکر انسان دارد. شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

همزمان با رایج شدن سرویس های آنلاینی نظیر استریم موسیقی و فیلم، مصرف دیتای موبایل توسط کاربران نیز بیشتر از هر زمان دیگری شده است. اما اینترنت موبایل در همه کشورها بهای یکسانی ندارد و در برخی گران تر است. هزینه هر گیگابایت اینترنت موبایل بسته به اقتصاد کشورها و البته زیرساخت های مخابراتی شان متفاوت است.

در اینفوگرافیک زیر، قیمت اینترنت موبایل کشورهای آسیایی مورد بحث قرار گرفته است. به لحاظ قیمت، کشورهای حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا جزو کشورهایی طبقه بندی می‌شوند که گرانترین تعرفه ها را برای استفاده از اینترنت موبایل دارند.

در طبقه بندی قیمت اینترنت موبایل کشورهای آسیایی ، به غیر از ترکمنستان در آسیای مرکزی که هر گیگابایت اینترنت به طور متوسط ۱۹.۱ دلار هزینه دارد، و گرانتین کشور آسیایی برای اینترنت موبایل است. اپراتورهای تلفن همراه در بقیه کشورهای مستقر در جنوب آسیا و آسیای مرکزی کمترین نرخ (سریلانکا(۰.۷۸ دلار)، اندونزی(۱.۲۱ دلار)، و قزاقستان(۰.۴۹ دلار) …) را برای اینترنت موبایل دریافت می‌کنند.

بین کشورهای آسیایی، هند کمترین قیمت را برای اینترنت موبایل دریافت می‌کند. قیمت هر گیگابایت اینترنت در این کشور ۰.۲۶ دلار است.

طبق بررسی صورت گرفته، قیمت هر گیگابایت اینترنت موبایل در ایران حدود ۱.۲۸ دلار می‌باشد؛ و کشور ما از این نظر جزو کشورهایی حساب می‌شود که قیمت اینترنت موبایل در آن گران است.

قیمت اینترنت موبایل کشورهای آسیایی

نظر بدهید