قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران

3
1541

ناظر اقتصاد: در این اینفوگراف قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران به ازای هر لیتر نشان داده شده است. ایران از لحاظ قیمت بنزین طبق آخرین آمارهای موجود در سال ۲۰۱۹ رتبه دوم را در جهان دارد. کمترین میزان قیمت بنزین در جهان مربوط به ونزوئلا می‌باشد و پس از آن ایران با میزان ۰.۰۸ دلار (قیمت بنزین ایران با ارز آزاد محاسبه شده است) در رتبه دوم قرار دارد.

با توجه به مطالب بیان شده آنچه مشخص است ایران در بین همسایگان خود پایین‌ترین قیمت بنزین را دارد. به عنوان مثال، طبق آمار کمترین میزان قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران مربوط به ترکمنستان و ۰.۴۳ دلار است و بیشترین میزان قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران مربوط به ترکیه و ۱.۲۵ دلار است. این تفاوت در قیمت بنزین بین ایران و کشورهای همسایه باعث قاچاق بنزین از ایران به این کشورها شده است.

قاچاق بنزین به کشورهای همسایه ایران

تک نرخی شدن بنزین از سال ۹۴ و ثابت ماندن قیمت آن و کاهش ارزش پول ملی باعث بالا رفتن جذابیت هر چه بیشتر قاچاق بنزین از ایران به کشورهای همسایه ایران شده است. آمارهای متفاوتی از میزان قاچاق سوخت (گازوئیل و بنزین) بیان می‌شود از ارقامی که برخی مسئولین حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر روزانه تا برآوردهایی که برخی کارشناسان نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ میلیون لیتر قاچاق روزانه بنزین داشته‌اند.

در این میان، سهمیه‌بندی بنزین و بالا بردن نرخ بنزین آزاد می‌تواند در زمینه کاهش قاچاق بنزین به کشورهای همسایه ایران، یک اقدام مؤثر است. از طرفی این اقدام می‌تواند باعث کاهش مصرف بنزین در کشور شود. فارغ از قاچاق بنزین، مصرف بنزین در ایران نسبت به مصرف جهانی بسیار بالا است.

یکی از دلایلی که قیمت بنزین در کشور پایین است اثرگذاری گسترده و مستقیم قیمت بنزین بر روی دیگر کالاها است به خصوص شرایطی که کشور در حال حاضر با گرانی و رشد بالای نرخ تورم مواجه بوده است. در واقع فشار اصلی گران شدن قیمت بنزین بر خانوارها بیشتر از خود بنزین، به سبب گران شدن دیگر کالاها است.

قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران

3 دیدگاه ها

 1. کارگرشهردایهاکه چندساله شرکت وپرسنل رسمی حقشان رامیخورندبایدبه کی بگیم کاش سه ماه جای مابودید یاعلی ،کارگرحسنی ،دالاهو

 2. این قیاس شما از نرخ بنزین ، به هیچ وجه قابل قبول نیست و یک مثال پوچی است .
  اوّل اینکه ابذتن یک کشور جدا و ساز و کار و ساختار سیاسی مجزا نصبت به دیگر کشور ها است .
  دوم اینکه غیر از شبهه جزیره ی عربستان همه ی کشور هایی که از آنها مطلب گذاشتید ، مثل پاکستان و هند ، نفت و گازشونو از ایران و بعضی کشور ها تامین می کنند .
  سوّم : هند فناوری هسته ای داره و نیازی به سوخت ماشن های فسیلی نداره . همه ی ماشیناشون هیبریدیه . به خصوص ترکیه و عمارات متحده ی عربی و ارمنستان و … و افغانسان و عراق هم گمرکی نداره که ماشینای کم مصرف اروپایی و آمریکایی و ژاپنی رو نخره . به خصوص افغانستان که از هم پاشیده است .

  این ادعا مایه ی شرمساریه که ما در خاور میانه حرف اول رو از لحاظ نظامی و سیاسی و پزشکی و تولید علوم میزنیم .

 3. جالبه همه روزنامه ها هم زودپرینت کردن همچین خبری رو ولی حرفی از فشاری که به مردم اومد نزدن! فردا تیتر میزنن تبریک تولد دوباره کارت سوخت رو زودپرینت میکنن!

نظر بدهید