قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران

1
641

ناظر اقتصاد: در این اینفوگراف قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران به ازای هر لیتر نشان داده شده است. ایران از لحاظ قیمت بنزین طبق آخرین آمارهای موجود در سال ۲۰۱۹ رتبه دوم را در جهان دارد. کمترین میزان قیمت بنزین در جهان مربوط به ونزوئلا می‌باشد و پس از آن ایران با میزان ۰.۰۸ دلار (قیمت بنزین ایران با ارز آزاد محاسبه شده است) در رتبه دوم قرار دارد.

با توجه به مطالب بیان شده آنچه مشخص است ایران در بین همسایگان خود پایین‌ترین قیمت بنزین را دارد. به عنوان مثال، طبق آمار کمترین میزان قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران مربوط به ترکمنستان و ۰.۴۳ دلار است و بیشترین میزان قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران مربوط به ترکیه و ۱.۲۵ دلار است. این تفاوت در قیمت بنزین بین ایران و کشورهای همسایه باعث قاچاق بنزین از ایران به این کشورها شده است.

قاچاق بنزین به کشورهای همسایه ایران

تک نرخی شدن بنزین از سال ۹۴ و ثابت ماندن قیمت آن و کاهش ارزش پول ملی باعث بالا رفتن جذابیت هر چه بیشتر قاچاق بنزین از ایران به کشورهای همسایه ایران شده است. آمارهای متفاوتی از میزان قاچاق سوخت (گازوئیل و بنزین) بیان می‌شود از ارقامی که برخی مسئولین حدود ۴ تا ۵ میلیون لیتر روزانه تا برآوردهایی که برخی کارشناسان نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ میلیون لیتر قاچاق روزانه بنزین داشته‌اند.

در این میان، سهمیه‌بندی بنزین و بالا بردن نرخ بنزین آزاد می‌تواند در زمینه کاهش قاچاق بنزین به کشورهای همسایه ایران، یک اقدام مؤثر است. از طرفی این اقدام می‌تواند باعث کاهش مصرف بنزین در کشور شود. فارغ از قاچاق بنزین، مصرف بنزین در ایران نسبت به مصرف جهانی بسیار بالا است.

یکی از دلایلی که قیمت بنزین در کشور پایین است اثرگذاری گسترده و مستقیم قیمت بنزین بر روی دیگر کالاها است به خصوص شرایطی که کشور در حال حاضر با گرانی و رشد بالای نرخ تورم مواجه بوده است. در واقع فشار اصلی گران شدن قیمت بنزین بر خانوارها بیشتر از خود بنزین، به سبب گران شدن دیگر کالاها است.

قیمت بنزین در کشورهای همسایه ایران

1 نظر

  1. کارگرشهردایهاکه چندساله شرکت وپرسنل رسمی حقشان رامیخورندبایدبه کی بگیم کاش سه ماه جای مابودید یاعلی ،کارگرحسنی ،دالاهو

نظر بدهید