تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۴ تا ۱۹ بهمن

0
379

ارز دولتی
• روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با یک ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۶۹۴۹ ریال بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۳۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۶۹۷۹ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۸۴۷۱ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۱۲۹ ریال بهبود یافته بود.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۲۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۶۰۳۰ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته کاهشی ۷۱۲ ریالی داشته و برابر ۴۵۳۱۸ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۳۶۷۲ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۷۱۹ ریال تشدید شده است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸ و در دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۱ بود. در بانک مرکزی این نسبت در قیمتگذاری رعایت شده بودو در ابتدا و انتهای هفته به ترتیب ۰.۸ و ۰.۸۱ بود. در بازار آزاد این نسبت در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۷۷ بود و بازه تغییرات آن نیز بین ۰.۷۵ و ۰.۷۷ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۹۲۰ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه ۱۴۷۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته داشت و برابر ۴۵۴۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت حرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۲۸ ریال و در انتهای هفته ۱۱۱- ریال بود. این رقم منفی قابل توجه در تفاوت نرخ خرید و فروش می تواند ناشی از دخالت گسترده دولت در بازار ارز باشد، که موجب پایین آمدن قیمت دلار در بازار هم شد. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۶۵۰۰ ریال بود.
• هفته گذشته دلار آمریکا حرکت نزولی هفت ‌هفته‌ای اخیر را متوقف کرد. این طولانی‌ترین حرکت نزولی دلار آمریکا در طول ۱۳ سال گذشته بوده است. دیدگاه‌های متمایل به سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکا موجب شد تا فشارهای فروش دلار آمریکا کاهش یابد، اما دلیل اصلی بازگشت مثبت دلار آمریکا، داده‌های اشتغال ماه ژانویه بوده است. داده‌های اشتغال آمریکا نشانگر رشد ۲۰۰ هزار واحدی NFP بود.
• سرمایه‌ گذاران انتظار رشد ۱۸۰ هزار واحدی را داشتند. حتی رشد ماه دسامبر هم با بازنگری مثبتی همراه بود و از ۱۴۸ هزار واحد به ۱۶۰ هزار واحد تغییر کرده است. با این حال شاید رشد ۲٫۹ درصدی دستمزدها هم بازار را شوکه کرده باشد.
• رالی بازگشتی و صعودی دلار آمریکا همراه با افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری بود و همچنین بر اساس قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، از نظر بازار شانس افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ بیشتر شده است. این در حالی است که دلار آمریکا از اوایل ماه نوامبر به بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای بازار توجه چندانی نداشت.
ه همچنین نکته جالب‌ توجه در حرکات هفته گذشته بازار، جریانات ریسک گریزی بود که بعد از انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا به راه افتاد. معمولاً رشد بازار کار آمریکا بر بهبود فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا و جهان تأثیر مثبتی می‌گذارد، اما هفته گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و شاخص S&P 500 با انتشار داده‌های اشتغال با سرعت بیشتری سقوط کرد.
• نگرانی سرمایه‌ گذاران از احتمال افزایش سریع نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ موجب شده تا نرخ بازدهی اوراق قرضه دولتی افزایش یابد. رئیس فدرال رزرو شیکاگو (ایوانز) نیز بیان کرده است که ادامه رشد خوب تورم آمریکا می‌تواند منجر به افزایش بیشتر نرخ بهره شود. کاملاً مشخص است که شاخص دلار آمریکا تشکیل کف داده و در حال حاضر به بالای ۹۰ واحد رسیده است. در این میان پوند انگلستان توانسته در برابر دلار آمریکا موقعیت خود را حفظ کند.
• با حمایتی که سنا از دلار آمریکا با تصویب بودجه و جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور به طور موقت کرد، انتظار می رود در هفته آتی چشم انداز قیمتی دلار چندان نزولی نباشد. البته انتظارات آتی برای طلا در بازار جهانی و همچنین واکنش فعالان ارز به تصمیم های جدید بانک مرکزی انگلستان نیز در روند قیمتی روزهای آینده دلار موثر خواهند بود.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۳۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۶۰۱۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۱۷۰ ریال کاهش داشته و برابر ۵۸۹۹۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۶۰- ریال و در انتهای هفته برابر ۱۰۴ ریال بود. به طور میانگین در این هفته قیمت یورو برابر ۶۰۶۹۸ ریال بود.
• نرخ مبادله ای و آزاد یورو در کشور در شرایط بدی به سر می برد و تفاوت آن بالای هزار تومان است، این در حالی است که ریاست بانک مرکزی از عزم جدی برای تک نرخی کردن ارز در آینده نزدیک صحبت می کند. با این تفاوت قیمت تک نرخی کردن دومین ارز کشور کار چندان ساده ای نخواهد بود.
• در هفته آتی نرخ یورو در بازار جهانی در واکنش به قیمت پوند انگلستان (و تعیین نرخ بهره این کشور) واکنش نشان خواهد داد. همچنین انتظار ثبات نسبی قیمت دلار در هفته آتی می تواند روی قیمت این ارز اثرگذار باشد.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

منبع نمودارها: www.eranico.ir

نظر بدهید