تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۲ تا ۷ دی)

0
336

ارز دولتی
• روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۵۹۰۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۱۶۵ ریال نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۶۰۷۴ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۶۸۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۳۱۵ ریال بهبود یافته بود.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۴۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۵۹۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۳۸۳ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۲۹۷۹ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۳۹۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۱۸ ریال بهبود یافته بود.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طی هفته به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۴ بود. در روز پنجشنبه این نسبت برابر ۰.۸۳ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده بود. در قیمتگذاری بازار آزاد این نسبت در سه روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۳ و در سه روز انتهای هفته برابر ۰.۸۲ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۸۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۶۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۱۷۶۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۴۵ ریال و در انتهای هفته برابر ۲۲- ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۱۷۷۱ ریال بود.
• EURUSD به بالاترین اوج قیمتی یک ماه اخیر در زیر ۱.۱۹۶۰ دلار رسیده، GBPUSD به بالای ۱.۳۴۶۰ عبور کرده و USDJPY هم به زیر ۱۱۳ سقوط کرده است. دلیل اصلی این حرکات، ضعف دلار آمریکا بوده اما رشد شاخص‌های سهام آمریکا هم به رشد این جفت ارزها کمک کرده است. با وجود اینکه نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا افزایش یافت، اما باز هم شاهد افت ادامه ‌دار ارزش دلار در بازار بودیم. این روند نزولی از ابتدای سال ۲۰۱۷ جریان داشته است. بخشی از افت ارزش دلار آمریکا را می‌توان به داده‌های اقتصادی آمریکا ربط داد، که تا حدودی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. کسری تجاری آمریکا افزایش‌ یافته، شاخص مدعیان بیکاری بهبودی نداشته و تنها شاخص PMI بخش تولیدی شیکاگو بهبود یافته است.
• عملکرد سال ۲۰۱۷ بازارهای سهام آسیایی از بحران مالی جهانی تا به امروز بی‌سابقه بوده است. کالاهای اساسی هم به سطوح بالاترین رسیده‌اند، اما دلار همچنان تحت ‌فشار قرار دارد. دلار آمریکا بیشترین کاهش یک‌ هفته‌ای را از اواخر ماه نوامبر تجربه می‌کند. یورو در برابر دلار آمریکا به‌ خوبی تقویت ‌شده و به بالاترین سطح از اواخر ماه نوامبر رسیده است. ین ژاپن هم در برابر دلار آمریکا تقویت‌ شده است. قیمت نفت خام سبک در بالای ۳۰ دلار معامله می‌شود و طلا هم توانست رالی نزولی که در ماه نوامبر و از زیر ۱۳۰۰ دلار شروع ‌شده بود را به‌ طور کامل اصلاح کند.
• درحالیکه فدرال رزرو برای سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ آماده می‌شود و بایستی شاهد افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا بود، اما درست عکس این موضوع را شاهد هستیم. نگرانی‌ها از رشد ضعیف تورم دلیل اصلی بدبینی سرمایه‌ گذاران است.
• نرخ بازدهی اوراق ده‌ ساله خزانه ‌داری آمریکا همچنان در زیر ۲.۵۰ درصد معامله می‌شوند. افت ارزش دلار آمریکا و ضعف نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری تا حدودی برای بازار غیرقابل درک است. زیرا اخیراً فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داده و از سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ حرف زده و همچنین برنامه کاهش حجم ترازنامه بانک مرکزی را نیز شروع کرده است. در این میان قیمت نفت اندکی پایین‌تر از ۶۰ دلار معامله می‌شود و قیمت بیت کوین هم دوباره کاهش‌ یافته است.
• می توان گفت مهمترین مساله سیاستگذاران پولی در سال آتی میلادی در اقصی نقاط جهان مقابله با ارزهای رمزنهاد که اختیار عرضه آنها در دستشان نیست می باشد. بیت کوین، اتریوم، ریپل و بقیه ارزهای مشهور رمز نهاد رقبایی جدی برای ارزهای فعلی جهانی مانند دلار و یورو و پوند و …. هستند که اخیرا با اقبال شدید مردم در سرتاسر دنیا مواجه شده اند.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۵۰۱۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۱۹۰ ریال افزایش یافته بود و برابر ۵۰۳۷۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۱۱۲ ریال و در روز پنجشنبه برابر ۶۵- ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۰۲۹۵ ریال بود.
گ یورو و فرانک سوئیس بهترین عملکرد را داشتند. USDCHF با تأخیر به گزارش قوی مصرف‌کنندگان UBS واکنش نشان داد، در حالیکه یورو از سوی گزارش بولتن اقتصادی بانک مرکزی اروپا حمایت شد. طبق این گزارش بانک مرکزی، “رشد اقتصادی ناحیه یورو خوب و قوی است و همچنین رشد اقتصادی به ‌طور گسترده‌ای در کشورها و بخش‌های مختلف دیده می‌شود. انتظار می‌رود که رشد تورم خالص در میان‌مدت به ‌تدریج افزایش یابد. در حالیکه این چشم‌انداز به نفع یورو است، اما هیچ تأثیری بر انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نمی‌گذارد. آلمان همچنان با بحران تشکیل دولت ائتلافی مواجه است. حزب SPD آلمان از آنگلا مرکل خواسته که یک دولت ائتلافی بزرگ دیگری را تشکیل دهد. این خبر خوبی برای آنگلا مرکل نیست.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و قیمت یورو در بازار آزاد
قیمت دلارمنبع نمودارها

نظر بدهید