تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۶ تا ۲۱ دی

0
273

ارز دولتی
روند قیمت دلار مبادلاتی در طی این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش دو ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۳۶۰۸۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۲۸۵ ریال افزایش داشته و برابر ۳۶۳۷۴ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۲۵۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۵۳ ریال بهبود یافته است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۳۴۱۱ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۴۲ ریال افزایش داشته و برابر ۴۳۴۵۳ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۱۰۴۷ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۸۱ ریال بهبود یافته است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه برابر ۰.۸۳ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۴ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۳ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای هفته بین ۰.۸۱ و ۰.۸۰ در نوسان بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با کاهش ۵۳۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۸۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۷۶۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۳۶۳۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۲۷ریال و در انتهای هفته برابر ۲۹ ریال بود. به طور میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۴۳۴۱۳ ریال بود.
گزارش‌های ضعیف تورم تولیدکنندگان آمریکا و افزایش شاخص مدعیان بیکاری موجب شد تا نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا کاهش یابد و درنتیجه دلار آمریکا سقوط کند. رشد ضعیف تورم و کاهش مخارج مصرف‌کنندگان آمریکا برای سرمایه ‌گذاران نگران ‌کننده است.
• به گزارش بلومبرگ مقامات چین در حال بازنگری سبد ارزی چین هستند و این مقامات پیشنهاد داده‌اند که بزرگ‌ترین دارنده اوراق خزانه ‌داری آمریکا بایستی به فکر سرمایه‌ گذاری در دارایی‌های دیگری باشد. چین در گذشته اوراق خزانه‌ داری آمریکا را فروخته و حجم خرید آن‌ها را هم کاهش داده است (به‌ خصوص در سال ۲۰۱۶).
در حالیکه داده‌های اشتغال اخیر آمریکا ضعیف‌تر از پیش بینی‌ها بودند، اما مسلماً تأثیری بر افزایش تدریجی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا ندارند. در واقع، نرخ پایین بیکاری و رشد مستمر دستمزدها موجب شده تا انتظارات نرخ بهره‌ای بازار تقویت شود. بازار انتظار دارد که در پایان سال ۲۰۱۸، نرخ بهره فدرال رزرو ۱.۹۴ درصد باشد. در میان سایر بانک‌های مرکزی که همچنان از سیاست‌های انبساطی استفاده می‌کنند، فدرال رزرو وضعیت منحصر به فردی دارد. با این حال، این روزها این مسئله تأثیر چندانی بر بازار ندارد.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با کاهش ۱۷۵۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۲۵۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۵۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۵۴۵۰۰ ریال بود. تفاو قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۱۱۰ ریال و در انتهای هفته برابر ۱۰۵ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۳۵۸۶ ریال بود.
با انتشار اخبار مثبت از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی آلمان، EURUSD به بالاترین سطح قیمتی سه سال اخیر رسید. جفت ارز از سال ۲۰۱۷ میلادی رالی صعودی خوبی را شروع کرده است. در ابتدا یورو از جریانات تضعیف دلار آمریکا سود ‌برد، اما در ادامه خوش‌بینی سرمایه ‌گذاران نسبت به‌ احتمال بالای کاهش سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا موجب شد تا یورو با حمایت خوبی مواجه شود.
دلیل اصلی رشد امروز یورو به خاطر توافق اولیه میان حزب SPD آلمان و حزب آنگلا مرکل بوده است. این توافق باعث می‌شود تا آنگلا مرکل همچنان به‌عنوان صدر اعظم آلمان باقی بماند و درعین‌ حال به دلیل داشتن اکثریت کرسی‌های پارلمان، دولت باثباتی را تشکیل دهد. با اینحال می‌توان مسائل اقتصادی را هم در رالی یورو تأثیرگذار دانست. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تفاوت نرخ بازدهی واقعی نسبی هم در رشد یورو تأثیرگذار بوده است.
• بانک مرکزی اروپا ادعا کرده که از ابتدای سال ۲۰۱۸ به فکر تغییر چشم‌انداز سیاست‌های پولی خواهد بود، البته اگر فشارهای تورمی افزایش یابند. این یعنی بانک مرکزی از ماه اکتبر که حجم خرید اوراق قرضه (QE) را کاهش داده، از سیاست‌های انبساطی پولی فاصله می‌گیرد و دیگر مثل گذشته به دنبال تحریک فعالیت‌های اقتصادی با تزریق پول به اقتصاد نیست. بانک مرکزی اروپا اعلام کرده که اقتصاد ناحیه یورو به حدی قوی است که تغییری در آینده سیاست‌های محرک اقتصادی اعمال کند.
گزارش‌های اقتصادی آلمان بهتر از انتظارات بازار بود. شاخص تولیدات صنعتی، تراز حساب‌جاری و تراز تجاری بیش ‌از حد انتظارات افزایش یافتند، شاخص تولیدات صنعتی آلمان به‌ جای ۱.۸ درصد پیش‌بینی‌ شده، ۳.۴ درصد رشد کرده است. مازاد تجاری هم از ۱۸.۹ میلیارد به ۲۳.۷ میلیارد افزایش‌یافته و مازاد حساب‌جاری هم از ۱۸.۱ میلیارد به ۲۵.۴ میلیارد رشد کرده است. افزایش خوب صادرات و واردات دلیل اصلی گزارش‌های خوب اقتصادی دیروز بودند.

 نمودار قیمت دلار و قیمت یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید