تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۵ تا ۳۰ آذر

0
332

ارز دولتی
• روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۵۶۵۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی با ۲۰۰ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۵۸۵۹ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی با دلار در بازار آزاد برابر ۶۰۰۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۴۲۰ ریال بهبود یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۹۱۳ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۶۳۸ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۲۵۵۱ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۶۰۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۸۱۴ ریال بهبود یافته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته در روزهای شنبه و یکشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۵ و در روزهای دیگر ۰.۸۴ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۵ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۴ بود. این نسبت در بازار آزاد در طول هفته برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدای هفته با ۱۸۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۸۴۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۱۸۶۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۶۷ ریال و در انتهای هفته برابر ۶۲ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۱۸۲۵ ریال بود.
• برای اولین بار در شش ماه گذشته در داخل کشور قیمت نرخ آتی دلار نسبت به قیمت نقدی آن کاهش یافت که نشان دهنده افزایش ریسک مبادله دلار و ذهنیت منفی فعالان بازار نسبت به آینده قیمتی دلار می باشد. نرخ دلار که آذر ماه را به سبب فشار تقاضا در بازار پر شتاب آغاز کرده و حتی در میانه این ماه به عدد جدید ۴۲ هزار ریالی دست یافته بود، در نهایت به رشد حدود ۲ درصدی در این ماه رضایت داد.
• نرخ مبادله ای دلار در آذر ماه از رقم ۳۵ هزار و ۲۳۸ ریال آغاز شد و با افزایش ۶۲۱ ریالی در طی این ماه در نهایت به رقم ۳۵ هزار و ۸۵۹ ریال رسید یعنی قیمت دلار برای واردات کالاهایی که مشمول ارز دولتی است، در این ماه ۱.۷۳ درصد رشد کرد.
• درحالی‌که به پایان سال میلادی نزدیک می‌شویم، شاهد هستیم که بازار ارز خارجی هم رالی ناشی از جریانات ریسک ‌پذیری سرمایه ‌گذاران را تجربه می‌کند، درست همانند بازارهای سهام که در چند ماه گذشته حرکات صعودی داشتند.
• گزارش GDP سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ به طور غیر منتظره ای از پیش بینی ها پایین تر بود. با توجه به افزایش شاخص خرده فروشی آمریکا، اکثر معامله گران و اقتصاددان انتظار تعدیل مثبت شاخص GDP را داشتند، اما در مقابل شاخص با تعدیل منفی همراه بود.
• نرخ بازدهی اوراق خزانه داری و دلار آمریکا در واکنش به این گزارش ها افت کردند، با این حال هنوز هم رشد اقتصادی آمریکا در بالاترین سطح از سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ قرار دارد. گزارش مدعیان بیکاری آمریکا هم با پیش بینی ها همخوانی داشت و شاخص تولیدی فدرال رزرو فیلادلفیا هم از ۲۲.۷ واحد به ۲۶.۲ واحد افزایش یافته است.
• با توجه به تصویب قانون اصلاح مالیاتها انتظار می رود سرمایه بیشتری جذب ایالات متحده شده سرمایه گذاران جذب بازارهای سهام شوند و باعث رونق اقتصادی در این کشور شود، درآمد شرکتهای آمریکایی افزایش یافته و متعاقبا این امر روز دلار نیز تاثیر مثبتی بگذارد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۱۴۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو با ۲۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۰۱۶۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۲۷۲ریال و در انتهای هفته برابر ۱۷۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۵۰۱۲۵ ریال بود.
• نگاهی به تغییرات قیمت یورو طی آذر ماه گذشته نشان می دهد که رشد نرخ دولتی این ارز متناسب با بازار آزاد بوده است؛ در این ماه قیمت مبادله ای هر یورو با ثبت رشد ۲.۷ درصدی، از ۴۱ هزار و ۳۷۵ ریال در ابتدای آذر به ۴۲ هزار و ۵۵۱ ریال در پایان این ماه رسید. نرخ یورو در سامانه سنا نیز رشد ۳ درصدی را نشان می دهد به طوری که از رقم ۴۸ هزار و ۳۰۶ ریال در ابتدای آذر ماه به ۴۹ هزار و ۸۲۶ ریال رسیده است.
• با پیروزی حزب طرفدار استقلال کاتالونیا در انتخابات پارلمان یورو سقوط کرده است. احزاب طرفدار استقلال کاتالونیا اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کرده اند. یورو در واکنش به نتایج انتخابات تا ۱٫۱۸۱۶ دلار سقوط کرد. با این پیروزی بحران سیاسی اسپانیا پیچیده تر شده است.
• قیمت پوند نیز سقوط کرد. ارزیابی CBI انگلستان نشان می‌دهد که تقاضای مصرف ‌کنندگان کاهش ‌یافته است، اما دلیل اصلی سقوط پوند، نگرانی‌ها از مذاکرات BREXIT بود. نخست‌ وزیر انگلستان خواستار توافق خاصی برای شهر لندن است، اما مقامات اتحادیه اروپا همچنان مخالف این موضوع هستند.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید