تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۷ تا ۱۲ بهمن

0
259

ارز دولتی
? روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۸۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۶۸۶۰ ریال بوده است. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۹۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۶۹۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۹۶۰۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۰۷۵ ریال تشدید شده است.

? روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۵۸۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۱۰۷ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۵۹۰۷ ریال بوده است. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۱۲۹۵۳ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۵۳۸ ریال تشدید شده است.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو برابر ۰.۸ بود، به جز روز انتهای هفته که ۰.۸۱ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸ در ابتدای هفته و انتهای هفته است. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۷۹ و ۰.۷۸ بود.

ارز در بازار آزاد
? روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۵۱۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۱۴۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۶۵۰۰ ریال خرید و فروش می شد. تفاوت قیمت خرید و فروش در ابتدای هفته ۷۴ ریال و در انتهای هفته ۴۸ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۵۷۱۰ ریال بود.

? بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا از دلار حمایت کرد تا در برابر ین ژاپن رشد کند. اما دلار نتوانست در برابر سایر ارزهای اصلی مثل یورو و دلار نیوزیلند به رشدهای خود ادامه دهد. این نشان می‌دهد که سرمایه‌ گذاران از داده‌های بازار کار امروز نگران هستند و چنین تصور می‌کنند که شاید داده‌های اشتغال آمریکا قدرت کافی برای تغییر روند نزولی فعلی دلار را نداشته باشد. بدون شک رشد NFP ماه ژانویه بیشتر از رشد ۱۴۸ هزار واحدی ماه دسامبر خواهد بود.

? نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ۱۰ ساله آمریکا به بالاترین سطح چهار سال اخیر افزایش‌ یافته و این موضوع بر اوراق قرضه دولتی ژاپن هم تأثیر گذاشته است. بعد از اینکه نرخ بازدهی اوراق ده‌ ساله دولت ژاپن در معرض عبور از ۰.۱ درصد بود، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که برای خرید مقدار نامحدود اوراق قرضه ۵ تا ۱۰ ساله آماده است.

?هم بازار و هم فدرال رزرو آمریکا انتظار افزایش دو تا سه مرحله ای نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را دارند. این انتظارات به حدی در کل بازار پذیرفته شده است، که توجه سرمایه گذاران به موضوعات دیگری منحرف شده است. سرمایه گذاران معتقدند که بهبود رشد اقتصاد جهانی موجب خواهد شد تا سایر بانک های مرکزی هم به دنبال فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهند. در حالیکه فاصله نرخ بازدهی بین دلار آمریکا و سایر ارز ها در حال کاهش است، آن هم در وضعیتی که تاثیر سیاست های پولی فدرال رزرو به طور کامل بر قیمت ها اعمال شده، موجب خروج سرمایه از دلار آمریکا و ورود آن به سایر ارز های اصلی شده است.

?روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۶۷۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد با ۲۱۱۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۸۸۶۰ ریال تعیین شد. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۴۵۱ ریال و در انتهای هفته برابر ۲۸۰- بود. به طور میانگین قیمت دلار در طول هفته برابر ۵۴۷۱۰ ریال بود.

?یورو بهترین عملکرد را در بازار ارز خارجی داشت و EURUSD به بالای ۱.۲۵ دلار رسید. بازنگری در گزارش‌های PMI بخش تولیدی ناحیه یورو دیده نمی‌شد، اما دیدگاه‌های مقامات بانک مرکزی اروپا رفته ‌رفته به سیاست‌های انقباضی نزدیک‌تر می‌شود.

?گزارش‌ها نشان می‌دهند که بانک مرکزی اروپا با نرخ ۱.۲۵ دلاری مشکلی ندارد. هر چند که در طول ۱۲ ماه گذشته EURUSD به‌ اندازه ۱۶ درصد افزایش‌ یافته، اما هنوز از اوج قیمتی پنج سال اخیر در ۱.۴ دلار فاصله زیادی دارد. هنوز هم انتظار می‌رود که رشد ارزش یورو بر اقتصاد ناحیه یورو آسیب وارد کند، اما تا زمانی که شاخص‌های اقتصادی تغییر نکرده‌اند یا لحن بانک مرکزی تغییری نکرده، روند صعودی یورو هم ادامه خواهد یافت.

? البته ۱.۲۵ دلار مقاومت مهمی برای جفت ارز است و به همین دلیل احتمالاً پیش از انتشار گزارش‌های اشتغال امروز آمریکا، خریداران یورو اقدام به تثبیت سود کنند، اما انتظار می‌رود از محدوده ۱.۲۲۵۰ و ۱.۲۳۵۰ خریداران دوباره وارد بازار شوند.

نمودار قیمت دلار و قیمت یورو در بازار آزاد
ارز , قیمت دلار

نظر بدهید