تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۸ بهمن تا ۳ اسفند

0
322

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بوده و قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۷۱۳۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۸۰ ریال افزایش داده شده و برابر ۳۷۲۱۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۵۹۰ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۲۴۸۹ ریال بهبود یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود و قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۴۳ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۰۹۰ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۴۰۸ ریال کاهش داده شده و برابر ۴۵۶۸۲ ریال اعلام شد. در روز پننجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۹۰۵۸ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۵۳۵۹ ریال بهبود یافته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو از ابتدای هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸ و دو روز پایانی هفته برابر ۰.۸۱ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت به جز روز یکشنبه که برابر ۰.۸۱ بود در بقیه روزهای هفته مطابق نسبت جهانی بود.

ارز در بازار آزاد
• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار با ۵۹۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۵۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۷۸۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۴۸۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۷ ریال و در انتهای هفته ۱۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۴۵۴۹۳ ریال بود.
• بعد از رشد قوی دلار آمریکا در واکنش به گزارش آخرین نشست فدرال رزرو (FOMC Minutes)، شاهد کاهش نسبی ارزش دلار آمریکا در اوایل معاملات اروپا هستیم. همزمان با کاهش ارزش دلار آمریکا، نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده ‌ساله نیز کاهش‌ یافته است. رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا موجب شده تا سرمایه ‌گذاران از وضعیت بازار سهام نگران شوند. در حال حاضر شاهد بدترین عملکرد یک ‌ماهه بازارهای سهام جهانی در بیش از یک سال گذشته هستیم. نگرانی از افزایش نرخ رشد تورم و قیمت بالای سهام توجه سرمایه ‌گذاران را از رشد اقتصادی خوب آمریکا منحرف کرده است.
ک هرچند که در سال‌های گذشته افزایش نرخ بهره خبر خوبی برای دلار آمریکا بود، اما اخیراً سیاست‌های انبساطی دولت ترامپ، افزایش نرخ بهره را به یک عامل منفی برای دلار تبدیل کرده است. کاهش مالیات‌ها و افزایش مخارج دولت آمریکا موجب می‌شود تا اقتصاد آمریکا با کسری بودجه مواجه شود. در چنین شرایطی افزایش هزینه استقراض پول در اقتصاد آمریکا احتمال رکود اقتصادی را تقویت می‌کند. به خصوص که مشخص شده است که با وجود رشد خوب دستمزدها و تورم، شاخص خرده‌ فروشی یا همان مخارج مصرف‌کنندگان ضعیف بوده است. کاهش شاخص خرده ‌فروشی برآوردهای رشد اقتصادی آمریکا را هم پایین آورد.
• دلار در برابر تمامی رقبا سقوط کرد. با اینحال باید توجه داشت که حرکت نزولی دلار هیچ ربطی به سخنرانی مقامات فدرال رزرو آمریکا نداشت. شاخص مدعیان بیکاری آمریکا هم به پایین‌ترین سطح پنج هفته گذشته رسیده، که باید از دلار آمریکا حمایت می‌کرد، اما دلار بیشتر تحت تأثیر عملکرد شاخص‌های سهام قرار داشت و به خاطر جریانات ریسکی سقوط کرد. در این میان ین ژاپن، دلار استرالیا و دلار نیوزیلند بیشترین سود را از ضعف دلار آمریکا بردند. به ‌غیر از اینکه دلار استرالیا و دلار نیوزیلند ارزهای ریسکی بازار هستند، کاهش اخیر ارزش دلار تأثیر مثبتی بر بازارهای کالا هم گذاشت.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۷۸۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۷۸۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۱۳۰ ریال کاهش داشته و برابر ۵۴۷۴۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۱۱۰ ریال و در انتهای هفته ۲۰۸ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۵۶۰۶۵ ریال بود.
• گزارش‌های GDP و CPI ناحیه یورو منتشر شدند، اما تأثیری بر EURUSD نگذاشتند. رشد اقتصادی ناحیه یورو مطابق پیش‌بینی‌ها، ۲٫۳ درصد بود و تورم هم رشد سالانه ۱٫۳ درصدی را ثبت کرد. با اینحال رشد ماهانه تورم خالص ضعیف بود. داده‌های تورمی ناحیه یورو تائید می‌کنند که بانک مرکزی اروپا سیاست‌های فعلی انبساطی و تسهیل مقداری پولی را حداقل تا ماه سپتامبر حفظ خواهد کرد. این موضوع می‌تواند هر رالی صعودی در یورو را محدود کند.
• در آلمان گزارش IFO منتشر شد. شاخص انتظارات کسب‌ و کار آلمان ۱۰۵٫۴ را ثبت کرده، این در حالی است که بازار انتظار شاخص ۱۰۷٫۹ واحدی را داشت. این شاخص نشان می‌دهد که شرکت‌های آلمانی نسبت به شرایط اقتصادی بدبین شده‌اند.
• در انگلستان، تخمین ثانویه GDP برای سه‌ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که رشد اقتصادی انگلستان به‌ جای ۰٫۵ درصد، تنها ۰٫۴ درصد رشد کرده است. ظاهراً بازنگری در فعالیت‌های بخش معدنی، انرژی و خدماتی دلیل اصلی کاهش GDP نسبت به گزارش‌های اولیه بوده است. GBPUSD واکنشی به آن نشان نداد و همچنان در زیر ۱٫۳۹ دلار معامله می‌شود.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید