تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲۲ دی ۹۶

0
244

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۹ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در روزهای اخیر افت اونس طلا از سقف ۵/۳ ماه را رقم زد. اما همچنان شاهد روند کم‌نوسان اونس طلا بالاتر از ۱۳۱۵ دلار بود. افت یورو و آمار مناسب اشتغال با قرار داشتن نرخ بیکاری در کمترین سطح از سال ۲۰۰۰، در کنار اظهارات نماینده سان‌فرانسیسکو عامل حمایت از شاخص دلار شد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۴ دلار معامله شد. رشد ۷/۰ درصدی شاخص دلار از کف ۵/۳ ماهه در ۴ روز معاملاتی افت طلا از سقف ۵/۳ ماه (۱۳۲۵ دلار) را رقم زد. در روزهای اخیر افت یورو با وجود رسیدن نرخ بیکاری اروپا به کمترین سطح از ۲۰۰۹ در کنار چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا عامل حمایت از شاخص دلار است.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۸ دلار معامله شد. تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای کاهش خرید اوراق قرضه بلندمدت دولتی با رشد ین، افت شاخص دلار به کف ۶ هفته و رشد طلا به نزدیک سقف ۴ ماه را رقم زد. اعلام بانک مرکزی چین از کاهش خرید اوراق قرضه آمریکا، (چشم‌انداز مازاد عرضه اوراق) رشد بازدهی اوراق قرضه با سررسید ۱۰‌ساله آمریکا به سقف ۱۰ ماهه را رقم زد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۹ دلار معامله شد. در شرایط انتظاری پیش از انتشار نرخ تورم آمریکا، اونس طلا در سقف ۴‌ماهه نوسان داشت. از روز سه‌شنبه شاهد افت ۳/۱ درصدی شاخص دلار برای چهار روز متوالی بودیم. چشم‌انداز کاهش خرید اوراق قرضه آمریکا از سوی چین (بزرگ‌ترین خریدار خارجی اوراق قرضه آمریکا) در کنار رشد ین با چشم‌انداز کاهش خرید اوراق قرضه بلندمدت دولتی از سوی بانک مرکزی ژاپن عامل فشار بر شاخص دلار شد. در ادامه نرخ تورم تولیدکننده آمریکا کمتر از پیش‌بینی‌ها در کنار رشد یورو فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. در نشست اخیر بانک مرکزی اتحادیه اروپا احتمال بازبینی و توقف خرید اوراق قرضه (خروج از سیاست‌های انبساطی) از سپتامبر در نشست مارس یا ژوئن از یورو حمایت کرد. روند بازارهای سهام و نرخ تورم آمریکا بر طلا اثرگذار است.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۷۳ هزار تومان معامله شد. در شرایط کم‌نوسانی طلای جهانی، رشد دلار از سکه حمایت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان معامله شد. در ۴ روز معاملاتی اخیر افت حدود ۱۰ دلاری اونس طلا رقم خورده است.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۹۲ هزار تومان معامله شد و رشد طلای جهانی و نرخ دلار از سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۴/۱ درصدی، ثبت سومین هفته صعودی، به قیمت یک میلیون و ۴۸۹ هزار تومان معامله شد. در هفته اخیر تا روز پنج‌شنبه اونس طلا در بازه ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۵ دلار نوسان داشت. اما روز جمعه با تداوم روند نزولی شاخص دلار، اونس طلا در سقف ۴‌ماهه (بالاتر از ۱۳۳۰ دلار) قرار گرفت. اما همچنان شاهد شرایط انتظاری برای انتشار نرخ تورم آمریکا بودیم. در بازار ارز نیز روز پنج‌شنبه نوسانات صعودی دلار تا سقف ۴۴۵۰ تومان رقم خورد. اما از میانه معاملات نرخ دلار روند نزولی را در پیش‌ گرفت و تنها رشد ۴ تومانی دلار رقم خورد. اما تردیدها نسبت به روند آتی نرخ دلار، کم‌واکنشی سکه و مقاومت سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در مقابل سکه رقم زده است. اما پایداری طلا در سطح کنونی می‌تواند از سکه حمایت کند.

پیش‌بینی
• فدرال رزرو، بانک مرکزی انگلستان، بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی کانادا و برخی دیگر از بانک‌های مرکزی در حال اعمال سیاست پولی انقباضی هستند و این روند در سال ۲۰۱۸ جدی‌تر دنبال خواهد شد. تنها بانک مهمی که نامش در پیش‌بینی‌های انقباضی به چشم نمی‌خورد، بانک ژاپن است؛ با این حال، اکثریت بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره‌شان را بالا خواهند برد و این خبر خوبی برای فلز گرانبها نیست. این گروه از تحلیلگران کاهش دمای سیاست پولی را محتمل دانسته و کاهش قیمت طلا را از تبعات حتمی آن عنوان کرده‌اند. پایگاه اینترنتی «کیتکو»، نیز طی نظرسنجی خود، آینده طلا در سال ۲۰۱۸ را به رای گذاشت. نتیجه این نظرسنجی از رویکرد افزایشی جمعیت شرکت‌کننده حکایت دارد. نزدیک به ۶۴درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی رای به افزایش قیمت اونس فلز زرد داده‌اند و ۳۶درصد نظر کاهشی خود را ثبت کردند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۲ دی ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۳۸.۹ دلار۱.۴ درصد افزایش (۱۹.۴ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۳۹۱.۸۹۰ ریال۲.۳ درصد افزایش (۳۱۶۳۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید