تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۳ بهمن ۹۶

0
262

بازار جهانی
? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۲ دلار معامله شد. بازگشت شاخص دلار از کف ۳ساله روند نزولی طلا در کانال ۱۳۴۰ دلاری و افت بیشتر از سقف ۱.۵ ساله (۱۳۶۶ دلار) را رقم زد. افت یورو، ین و فرانک سوئیس از شاخص دلار حمایت کرد.
? روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۷.۷ دلار معامله شد. پس از رسیدن اونس طلای جهانی به ۱۳۳۴ دلار، کمترین سطح در یک هفته اخیر، روز گذشته افت اندک شاخص دلار پیش از سخنرانی ترامپ در مقابل کنگره در کنار افت بازارهای سهام، عامل حمایت از اونس طلا شد. رشد یورو با انتشار آمارهای مناسب اقتصادی (رشد تولید ناخالص داخلی برای نوزدهمین دوره متوالی) از این ارز حمایت کرد. همچنین چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، فشار بر طلا را حفظ کرده است.
? روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۶.۵ دلار معامله شد. افت شاخص دلار اونس طلا را بالاتر از ۱۳۴۰ دلار قرار داد. شرایط احتیاطی پیش از نتیجه نشست دوروزه فدرال رزرو (آخرین نشست به ریاست جنت یلن)، کم‌نوسانی طلا را به دنبال داشت.
? روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۱.۹ دلار معامله شد. طلای جهانی با رشد ۳.۲ درصدی، بیشترین رشد از آگوست را ثبت کرد. افت ۳.۲ درصدی شاخص دلار، بیشترین افت از مارس ۲۰۱۶، با چشم‌انداز خروج سایر بانک‌های مرکزی از سیاست‌های انبساطی عامل اصلی حمایت از طلا بود. در میانه ماه با افت شاخص دلار به کف ۳ساله (۸۸.۵ واحد)، رشد طلا تا سقف ۱.۵ ساله، ۱۳۶۶ دلار رقم خورد. در روزهای اخیر آمارهای مناسب حوزه اروپا، رشد یورو و افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه را رقم زده است. در نشست اخیر فدرال رزرو نیز چشم‌انداز تقویت شتاب رشد نرخ تورم ارائه شد. امری که می‌تواند با تسریع روند افزایش نرخ بهره عامل فشار بر طلا شود. اما رشد سایر ارزها در برابر دلار، فشار فروش در بازار اوراق قرضه و سهام می‌تواند از طلا حمایت کند.

بازار ایران
? روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۸۲ هزار تومان معامله شد. روز شنبه با اخبار پیش‌فروش سکه از ۱۵بهمن در بانک ملی با سررسیدهای ۳، ۶ ، ۹ ماهه و یکساله، افت ۴۲هزار تومانی قیمت سکه رقم خورد و حمایت سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سکه شکسته شد.
? روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۸۳ هزار تومان معامله شد. پس از افت ۴۲ هزار تومانی قیمت سکه با اعلام پیش‌فروش سکه از ۱۵ بهمن از سوی بانک ملی و در سررسیدهای ۳، ۶، ۹ ماهه و یک‌ساله قیمت سکه به زیر کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سقوط کرد.
? روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۴۹۳ هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلای جهانی به کانال ۱۳۳۰ دلاری روز سه‌شنبه، روز گذشته با افت شاخص دلار طلا صعودی شد.
? هر سکه طرح جدید پس از ۵ هفته صعودی با افت ۱.۵ درصدی به قیمت یک میلیون و ۴۹۴ هزار تومان معامله شد. با وجود نوسان قیمت سکه در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، اعلام پیش‌فروش سکه از سوی بانک ملی با سررسیدهای ۳، ۶، ۹ ماهه و یکساله روز شنبه افت ۴۲ هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد. اما در ادامه رشد نرخ دلار در کنار نوسان اونس طلا در کانال ۱۳۴۰ دلاری رشد ۱۹ هزار تومانی سکه را از شنبه رقم زد. در بازار طلای جهانی، نوسان شاخص دلار نزدیک کف ۳ساله عامل حمایت از اونس طلا است. روز جمعه آمار اشتغال آمریکا می‌تواند بر اونس طلا اثرگذار باشد. در بازار ارز نیز مقاومت سطح ۴۶۰۰ تومانی در روزهای پایانی هفته شکسته شد. اما فشار عرضه می‌تواند نوسانات صعودی دلار را محدود کند.

پیش‌بینی
? جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در آخرین نشست سیاست پولی به عنوان رییس بانک مرکزی، نرخهای بهره را تغییر نداد اما پیام وی درباره تورم نشان داد که هزینه های استقراض در مارس تحت ریاست جروم پاول، رییس آینده بانک مرکزی افزایش خواهند یافت. نگرانیهای تورمی رشد قیمت طلا را تقویت می کنند اما انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی برای مقابله با تورم، جذابیت سرمایه گذاری در طلا را که سوددهی ندارد، کمتر می کند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ بهمن ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۳۱.۹ دلار۱.۳ درصد کاهش (۱۸.۴ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۵۷.۴۵۰  ریال۱درصد افزایش (۱۴۵۴۰ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید