تحولات قیمت طلا | هفته منتهی به جمعه ۱۷ آذر

0
352

قیمت طلا بازار جهانی
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۸.۶ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار اونس طلا را به کف ۴ هفته (۱۲۷۱ دلار) نزدیک کرد. در ساعات ابتدایی روز شنبه، اعضای جمهوری‌خواه سنا قوانین مالیاتی ترامپ (شامل کاهش مالیات شرکت‌ها از ۳۵ به ۲۰ درصد) را با اختلاف اندک تصویب کردند. اما همچنان تایید برنامه مالیاتی ترامپ از سوی مجلس نمایندگان چالش پیش روی جمهوری‌خواهان است. چشم‌انداز تعیین تکلیف شدن این موضوع تا کریسمس وجود دارد. این عامل رشد بازارهای سهام و رشد شاخص دلار را رقم زد و عامل فشار بر اونس طلا شد. اما همچنان بررسی پرونده ارتباط ترامپ با روسیه می‌تواند توجه معامله‌گران را جلب کند. نشست ترزا می‌ با نمایندگان اتحادیه اروپا می‌تواند بر یورو و پوند در نتیجه شاخص دلار اثرگذار باشد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۷ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار رشد بازارهای سهام، اونس طلا را به کف ۵/۴ ماه اخیر (۸/۱۲۴۴ دلار) رساند. در روزهای اخیر تصویب تامین مالی موقت دولت آمریکا برای جلوگیری از بسته شدن دولت، با تقویت خوش‌بینی‌ها به تصویب قوانین کاهش مالیات شرکت‌ها از سوی مجلس نمایندگان با تقویت دلار افت ۳۵ دلاری طلا را از ابتدای دسامبر رقم زد. چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در نشست ۱۲-۱۳ دسامبر فدرال‌رزرو فشار را بر طلا حفظ کرده است. اما رشد پوند با توافق نهایی میان اتحادیه اروپا و بریتانیا و وارد شدن مذاکرات به دور جدید رشد دلار را تا حدی محدود کرد. روز جمعه آمار اشتغال آمریکا و در هفته آتی نشست فدرال‌رزرو و بانک‌های مرکزی اتحادیه اروپا، انگلیس و سوئیس مرکز توجه معامله‌گران است.

قیمت طلا بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۰۱ هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، رشد دلار و تمایل معامله‌گران به رشد سکه، بیشترین رشد روزانه سکه در ۲ هفته اخیر رقم خورد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۰۹ هزار تومان معامله شد. با وجود افت اونس طلا، اما رشد نرخ دلار تا سقف ۴۱۸۹ تومانی از سکه حمایت کرد. تقویت احتمال تصویب قوانین مالیاتی ترامپ رشد شاخص دلار را رقم زد. این عامل می‌تواند با تقویت رشد اقتصادی و رشد نرخ تورم، فشار بر طلا را در میان‌مدت تشدید کند.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۴/۲ درصدی به قیمت یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان معامله شد. پس از افت ۳/۵ درصدی (۷۶ هزار تومانی) قیمت سکه در روزهای ابتدایی آذر به دلیل حراج سکه از سوی بانک کارگشایی، اما تداوم رشد نرخ دلار، چشم‌انداز رشد تقاضای مناسبتی، بالاتر رفتن قیمت سکه در حراج بانک کارگشایی، سکه را در روند صعودی قرار داد. به این ترتیب روز سه‌شنبه با عبور نرخ دلار از ۴۲۰۰ تومان، سکه به قیمت یک میلیون و ۴۳۰ هزار تومان معامله شد. با این وجود در بازار طلای جهانی، با رشد شاخص دلار و نزدیک شدن به نشست فدرال‌رزرو (با چشم‌انداز افزایش نرخ بهره) افت حدود ۴۰ دلاری اونس طلا، تا کف ۵/۴ ماهه روز جمعه (۸/۱۲۴۴ دلار) رقم خورد. امری که افت ۱۵ هزار تومانی قیمت سکه را روز پنج‌شنبه رقم زد.

پیش‌بینی قیمت طلا

 • اونس طلا در دهه اول ماه دسامبر به کف پنج ماهه سقوط کرد. هر اونس فلز زرد، روز پنج‌شنبه در قیمت ۱۲۴۴ دلاری معامله شد که از ماه جولای سال جاری بی‌سابقه بود. بازار جهانی در ابتدای هفته جاری، با حساسیت شدیدی نسبت به اثرات تصویب لایحه مالیاتی جمهوری‌خواهان، روند خود را استارت زد. در ادامه، پیشروی طرح ترامپ به مرور اثربخشی خود را بر بازارها با حمایت از شاخص دلار و فشار بر اونس طلا آغاز کرد تا اینکه قیمت فلز زرد به مرز مقاومتی ۱۲۷۰ دلاری برسد. در شرایطی که طلا به شدت در حال مقابله با سقوط به زیر قیمت ۱۲۷۰ دلاری بود، خبر توافق مجلس نمایندگان و سنا برای یکسان‌سازی لایحه مالیاتی، پتکی بر سر فلز زرد شد. از طرف دیگر نزدیک شدن به زمان اعمال افزایش نرخ بهره نیز عامل ثانویه‌ را شکل داد. شاخص دلار نیز در این مدت حدود ۱۸/۱ درصد تقویت شد و به عدد ۹۴ واحدی بازگشت.
• اجلاس پایانی «کمیته بازار باز» آمریکا در سال ۲۰۱۷ در طول هفته آینده برگزار خواهد شد و نتیجه این نشست پیش از رسمی‌شدن، بازارها را تحت نفوذ درآورده است. افزایش یک‌چهارم درصدی نرخ بهره، طبق ابزار «دیده‌بان نرخ بهره فدرال»، با احتمال ۱۰۰درصدی در ماه دسامبر رسمی خواهد شد. قطعیت عملیات تدریجی انقباضی، پیش از این نیز از سوی سران سیاست پولی فدرال‌رزرو مطرح شده بود و بازارها اثر اصلی این عامل را در روند خود بروز داده بودند؛ اما نزدیک شدن به زمان رسمی اعمال افزایش نرخ بهره، کماکان اثربخشی خود را حفظ کرده، بخشی از افزایش قوای شاخص دلار به آن مربوط بود. از طرف دیگر، تلاش سیاست‌گذاران پولی برای کاهش فشار ترازنامه فدرال و تعدیل آن، سیگنال انقباضی دیگری به بازار جهانی ارسال کرد. این سیگنال که به معنای مکش پول از بازارها به سمت فدرال‌رزرو تلقی می‌شود، در کنار افزایش نرخ بهره، پکیج انقباضی بانک مرکزی آمریکا را تکمیل کرد تا دلار به پشتوانه این نوع از سیاست پولی به ۹۴ واحد بازگردد و تا حدودی افت چند هفته گذشته را جبران کند. ترازنامه فدرال در طول سال‌های انبساطی به بیش از ۴۵۰۰ میلیارد دلار رسید و فدرال رزرو را وادار به اتخاذ سیاست مناسب برای جلوگیری از خطر انباشتگی بدهی فدرال کرد. آغاز سال ۲۰۱۸ با تعدیل تدریجی ترازنامه همراه خواهد بود و پیش‌بینی ابزارهای دیده‌بان از حداقل دو افزایش نرخ بهره دیگر در سال آتی حکایت دارد.

                                             قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۷ آذر۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۲۴۷.۷ دلار۲.۶ درصد کاهش (۳۳.۷ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۲۹۷.۲۳۰ ریال۰.۵ درصد کاهش (۶۴۶۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید