قیمت طلا در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۷ | طلا رکورد زد

0
578

ناظراقتصاد: قیمت طلا امروز و در آخرین روز معاملات سال ۲۰۱۷ با افزایش همراه بود و به بالاترین رقم یک ماه گذشته رسید. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، کاهش ارزش دلار و خریدهای امن ناشی از وضعیت های آشفته سیاسی در نقاط مختلف جهان فلز زرد را در مسیر ثبت بهترین عملکرد سالانه از سال ۲۰۱۰ تاکنون قرار داده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۸ درصد افزایش به ۱۲۹۶ دلار و ۷ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز امروز ۰.۰۷ درصد رشد داشت و به ۱۲۹۸ دلار و ۱۰ سنت رسید.

طلا که در مسیر بهترین عملکرد ماهانه از ماه اوت تاکنون نیز قرار دارد، از روند حرکت رو به رشد ناشی از عوامل فنی و همچنین کاهش ارزش دلار منتفع شده است.

قیمت طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از ۱.۵ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت سومین افزایش هفتگی متوالی و رشد بیش از ۱۲ درصدی سالانه قرار دارد.

شاخص ارزش دلار از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۹ درصد کاهش داشته و در مسیر ثبت بیشترین افت سالانه از سال ۲۰۰۳ تاکنون قرار دارد. این افت قابل توجه ارزش دلار به طلا کمک کرده تا نسبت به پایین ترین رقم حدود ۵ ماه اخیر (۱۲۳۵ دلار و ۹۲ سنت) که در اواسط ماه دسامبر به ثبت رسانده بود، تقریبا ۵ درصد رشد کند.

بسیاری از سرمایه گذاران پیش بینی کرده بودند که تصویب طرح کاهش مالیات ها در آمریکا، انقباضی شدن سیاست بانک مرکزی این کشور و رشد قوی اقتصادی در سال ۲۰۱۷ موجب تقویت ارزش دلار خواهد شد.

دلار در ابتدای سال ۲۰۱۷ و به دلیل خوش بینی های اقتصادی ایجاد شده در سایه انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا قوی ترین رشد ۱۴ سال گذشته را شاهد بود. اما با افزایش تردیدها در مورد موفقیت برنامه های ترامپ، ارزش دلار در ماه های بعدی سال سقوط کرد.

نظر بدهید