تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۸ دی ۹۶

0
292

بازار جهانی
• روز دوشنبه قانون مالیاتی ترامپ پس از ماه‌ها مجادله هفته گذشته مورد تصویب سنا قرار گرفت. اما پیش‌خور شدن این عامل در کنار کم‌واکنشی شاخص دلار به رشد مناسب نرخ تورم و رشد هزینه مصرف‌کننده کم‌نوسانی اونس طلا را رقم زد. با وجود مقاومت سطح ۱۲۶۹ دلاری، شکسته شدن مقاومت سطح مزبور در ساعات پایانی معاملات روز جمعه خوش‌بینی معامله‌گران به تداوم رشد قیمت طلا را در هفته جاری رقم زد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۵ دلار معامله شد. کاهش حجم معاملات نوسانات طلا را تشدید کرد. روز چهارشنبه افت شاخص دلار، اونس طلا را به سقف ۴ هفته (۵/ ۱۲۸۷ دلار) نزدیک کرد. با وجود رشد بازارهای سهام آسیا، بازارهای سهام اروپا با افت مواجه شدند. در روزهای آتی ادامه معاملات کم‌حجم اونس طلا انتظار می‌رود. پیش‌تر کم‌واکنشی شاخص دلار به تصویب قوانین مالیاتی ترامپ و افزایش معاملات اختیار خرید با چشم‌انداز صعودی از سوی صندوق‌های پوشش ریسک مقاومت سطح ۱۲۶۹ دلاری را در برابر طلا شکست.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۷ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف ۳‌ماهه اونس طلا را به سقف ۴‌هفته رساند و به مرز ۱۳۰۰ دلاری نزدیک کرد. افزایش تعداد متقاضیان کار در آمریکا در هفته اخیر و کاهش شاخص اعتماد مصرف‌کننده در کنار کم‌واکنشی شاخص دلار به تصویب نهایی قوانین مالیاتی ترامپ وپرونده ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه؛ عوامل فشار بر شاخص دلار هستند. چشم‌انداز خروج بانک مرکزی اتحادیه اروپا از سیاست‌های انبساطی و رشد مناسب اقتصادی، با افزایش یورو به سقف ۱۴‌هفته و رشد آرام پوند به سقف ۲‌هفته فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. با وجود چشم‌انداز تسریع خروج آمریکا از سیاست‌های انبساطی، رشد سایر ارزها در مقابل شاخص دلار، احتمال اصلاح بازارهای سهام از رکوردهای کنونی، ابهام نسبت به ارزهای دیجیتالی و تداوم ریسک ژئوپلیتیک می‌توانند از طلا حمایت کنند.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۹۶ هزار تومان معامله شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی با تعطیلی کریسمس، افت نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۰۱ هزار تومان معامله شد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۹ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در کنار افزایش نرخ دلار، روند صعودی سکه بالاتر از سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی را تشدید کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۶/۱ درصدی به قیمت یک میلیون و ۴۱۳ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی، شکسته شدن مقاومت سطح ۱۲۶۹ دلاری در کنار روند نزولی شاخص دلار، اونس طلا را در میانه معاملات روز پنج‌شنبه تا سطح ۱۲۹۰ دلاری رساند و رشد بیش از ۲۰ دلاری را نسبت به پنج‌شنبه گذشته ثبت کرد. روز جمعه نیز در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۷ نوسانات صعودی اونس طلا تا سقف ۴ هفته (۱۲۹۷ دلار) تشدید شد. در بازار ارز نیز پس از ۱۱ روز مقاومت سطح ۴۲۰۰ هزار تومانی شکسته شد. اما نوسانات صعودی دلار در سطح ۴۲۰۰ تومانی با احتمال فشار عرضه و کاهش تقاضا تا حدی محدود شد. تعطیلی بازارهای جهانی می‌تواند تا حدی کم‌واکنشی سکه را به رشد اخیر طلای جهانی رقم بزند و توجه معامله‌گران را به نوسانات دلار جلب کند.

پیش‌بینی
• بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که با تصویب قانون کاهش مالیات آمریکا، سیاست‌های انقباضی تر بانک مرکزی و رشد اقتصادی قوی برای سال ۲۰۱۷ ارزش دلار تقویت شود. دلار در ابتدای سال ۲۰۱۷ با امید به اجرای قوانین موافق با رشد اقتصادی و تورمی ترامپ، رئیس جمهور جدید، قوی ترین رشد ۱۴ سال اخیر ا ثبت کرد، اما با تردید در موفقیت ترامپ در اجرای برخی از برنامه‌هایی که وی در مبارزات انتخاباتی قول داده بود، دلار تضعیف شد. خاصیت امنیت طلا امسال با همکاری آمریکا، چین و دیگر کشورها در مقابل کره شمالی، تقویت شد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۸ دی ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۰۳.۹ دلار۲.۷ درصد افزایش (۳۵.۲ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۳۲۶.۳۲۰ ریال۲.۳ درصد افزایش (۲۹۷۸۰ ریال)

قیمت طلا

نظر بدهید