قیمت میوه شب عید : گران تر می شود؟

0
49573

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی و پیش بینی قیمت میوه شب عید در نوروز ۹۸ پرداخته می‌شود. قیمت میوه شب عید یکی از مهمترین دغدغه‌های خانوارها می‌باشد به طوری که بعضا سهم عمده‌ای از سبد خرید عید خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد.

کمیته ملی تنظیم بازار کشور و کمیته راهبردی ملی تنظیم بازار میوه عید، ذخیره‌ سازی ۴۰ هزار تن پرتقال، ۳۰ هزار تن سیب را مصوب کرده و قرار است ۲۰ درصد ذخیره ‌سازی احتیاطی هم برای سیب و پرتقال در نظر گرفته شود و در مجموع برای خرید ۱۰۰ هزار تن تأمین اعتبار شده است.

سیب و پرتقال شب عید

تا به امروز، قریب به ۲۰ هزار تن سیب به استان‌های مختلف کشور حمل و در سردخانه‌ها ذخیره شده و همچنین ۳۰ هزار تن پرتقال تامپسون هم از کشاورزان خریداری شده است. در پایان دی ماه ۹۷، حدود ۳۰ هزار تن پرتقال جهت تامین میوه شب عید کشور در استان مازندران بارگیری شد و به مقاصد مختلف در اقصی نقاط کشور ارسال شد. همچنین، ۱۰ هزار تن پرتقال والنسیا از استان‌های فارس، کرمان، هرمزگان و خراسان رضوی بارگیری شده است و پس از سورتینگ و بسته بندی به استان‌های همجوار ارسال شد.

ذخیره امسال نسبت به سال ۹۶ – ۹۷، به میزان ۱۸ درصد افزایش داشته است، میزان ذخیره در سال‌های گذشته نیز حدود ۳۰ هزار تن سیب و ۴۰ هزار تن پرتقال بود. همچنین تا پایان بهمن ماه ۹۷، کل سهمیه در نظر گرفته شده استان کرمانشاه در سردخانه های استان ذخیره گردیده و مشکلی در خصوص تامین و توزیع آن وجود ندارد.

قیمت میوه شب عید

با توجه به توان ذخیره‌سازی و توان راهبری کمیته ملی تنظیم بازار کشور در استان‌ها و ارتباطات این نهاد با شبکه‌های توزیع، پیش بینی می‌شود که در نوروز ۹۸ قیمت میوه با ثبات خواهد بود. با این حال، هنوز کمیته راهبری ملی قیمت میوه شب عید را به طور دقیق تعیین نکرده است.

قیمت پرتقال شب عید ۴۰۰۰ تومان و سیب شب عید ۵۰۰۰ تومان

حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، نوید داده است که قیمت پرتقال شب عید کمتر از ۴۰۰۰ تومان باشد، البته به دلیل سرمازدگی باغ‌ها سیب در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی در ابتدای امسال، تولید سیب در حدود ۴۰۰ هزار تن کاهش یافته بود، پیش بینی می‌شود قیمت سیب از قیمت پرتقال بیشتر باشد. البته حسین شیرزاد قیمت سیب شب عید را کمتر از ۵۰۰۰ هزار تومان پیش بینی می‌کند. گفتنی است، سرمازدگی باغ‌ها نه تنها باعث کاهش تولید سیب می‌شود بلکه ماندگاری سیب‌ در سردخانه‌ها و انبارهای میوه را کاهش می‌دهد.

قیمت نارنگی شب عید

کمیته ملی تنظیم بازار کشور و کمیته راهبردی ملی تنظیم بازار میوه عید برنامه‌ای برای تنظیم قیمت نارنگی شب عید نداشته است و این کمیته‌ها برای تنظیم قیمت میوه شب عید صرفا برای سیب و پرتقال برنامه‌ریزی کردند. با این حال، حسین شیرزاد بیان کرد که این کمیته سعی دارد قیمت میوه شب عید را پایین بیاورد و خانوارها بتوانند میوه ارزان‌تری خریداری کنند.

قیمت میوه شب عید

وزارت صنعت، معدن و تجارت

در ابتدای سال مقرر شده بود تا وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول ذخیره‌سازی تنظیم قیمت میوه شب عید باشد. با این حال، از اردیبهشت که بحث تنظیم بازار میوه آغاز شد تا ۲۰ آذر صنف‌ها و وزارت صمت مسئول ذخیره‌سازی بودند اما از ۲۰ آذر به بعد این مسئولیت به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد و این وزارتخانه با محوریت سازمان مرکزی تعاونی روستایی مکلف به تأمین و ذخیره‌سازی شد.

قیمت میوه شب عید و سهم کشاورزان

به منظور تنظیم قیمت میوه شب عید، سیب معمولاً مرداد ماه از کشاورزان خریداری می‌شود با این حال چون از آذر ماه سازمان مرکزی تعاونی روستایی مکلف به تنظیم قیمت میوه شب عید شد، برای ذخیره سازی سیب مجبور شد تا از سردخانه‌ها و سورتینگ‌داران خریداری کند. بر همین اساس، قیمت خرید سیب با توجه به کیفیت میوه از ۵۲۰۰ تومان تا ۶۹۰۰ تومان متغیر بود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در صحبت‌های ابتدایی اعلام کرد قیمت سیب برای شب عید کمتر از ۵۰۰۰ تومان خواهد شد اما با۵۲۰۰ تومان تا ۶۹۰۰ تومان که از سردخانه‌ها و سورتینگ‌داران انجام داده‌اند، این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان این میوه‌ها را کمتر از ۵۰۰۰ تومان در بازار میوه شب عید فروخت؟

در مورد پرتقال نیز قیمت مصوب از سر درخت ۱۶۸۰ تومان بود و از سورتینگ‌داران و سردخانه‌ها ۳۰۰۰ تا ۳۱۰۰ تومان خریداری شده است.

تعیین قیمت میوه شب عید به کمیته راهبری استان‌ها محول شد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: به دلیل اینکه قیمت سیب در استان‌ها متفاوت است،‌ قیمت سیب بر اساس مصوبه کمیته ملی تنظیم بازار میوه شب عید به کمیته راهبری استان‌ها محول شد. هر استانی با کشف قیمت همان استان اقدام به فروش خواهد کرد. این کمیته متشکل از نماینده وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، رئیس جهاد کشاورزی، رئیس تعزیرات، نهادهای انتظامی و نهادهای نظارتی هستند.

کمیته مذکور قیمت میوه شب عید را بررسی می‌کنند و به به کمیته تنظیم بازار اعلام می‌کنند. کمیته تنظیم بازار میوه شب عید نیز بر اساس این اطالاعات اقدام به تنظیم قیمت میوه شب عید خواهد کرد.

نظر بدهید