قیمت نفت در هفته منتهی به ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷ (جمعه ۲۶ خرداد ۹۶)

0
295

مقدمه
‌ مسیر کاهشی قیمت نفت که همزمان با نشست اوپک آغاز شده بود، قصد باز ایستادن ندارد. به‌طوری‌که میزان افت قیمت‌ها از زمان نشست اوپک که در آن توافق کاهش تولید برای ۹ دیگر تمدید شد، به بیش از ۱۳ درصد رسیده است. هفته گذشته نیز قیمت نفت مسیر کاهشی را طی کرد و پیش‌بینی می‌شود نفت با ثبت چهارمین افت متوالی هفتگی، طولانی‌ترین دوران مسیر کاهشی را از آگوست ۲۰۱۵ رقم بزند و در این میان سایه «شیل» بیش از هر عاملی بر بازار نفت سنگینی می‌کند. افت قیمت نفت در هفته گذشته بیش از هر چیز از انتشار گزارش‌های ماهانه موسسات و سازمان‌های بین‌المللی ناشی می‌شد. این گزارش‌ها بیش از هر چیز متاثر از رشد سریع تولیدات آمریکا بود. از سویی انتشار آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا از حجم موجودی انبارهای نفتی و اعلام افزایش موجودی انبارهای بنزین آن هم در اوج تقاضای فصلی، شوک دیگری به قیمت‌ها وارد کرد. این عوامل موجب شد بهای نفت روز پنج‌شنبه در بازار نیویورک به ۴۶/۴۴ دلار بر بشکه برسد که کمترین سطح ظرف ۷ ماه گذشته است.
• نفت برنت نیز با رسیدن به قیمت ۹۲/۴۶ دلار بر بشکه همچنان در کمترین سطح از زمان توافق اوپک در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ معامله شد. اما روز جمعه بازار نفت با شناسایی کف از سوی معامله‌گران رشد محدودی را تجربه کرد. به‌طوری‌که قیمت نفت خام آمریکا با ۲۵ سنت افزایش نسبت به آخرین قیمت معامله شده روز پیش از آن به ۷۱/۴۴ دلار بر بشکه رسید و هر بشکه نفت برنت با ۴۲ سنت رشد ۳۴/۴۷ دلار معامله شد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶/۴۶ دلار معامله شد. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد تا ۳، ۴ ماه آینده، کاهش موجودی نفت تجاری شتاب خواهد گرفت و موجودی نفت تجاری تا پایان ۲۰۱۷ به کمتر از میانگین پنج‌ساله کاهش خواهد یافت.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۴۶ دلار معامله شد. مقامات سعودی اعلام کردند محموله‌های نفتی برای ارسال به آسیا در جولای ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشتند. با وجود اینکه پالایشگاه‌های آسیایی چنین کاهشی را گزارش نکردند، اما این عامل در کنار اعلام وزرای انرژی عربستان و روسیه از بازگشت تعادل به بازار نفت در سه ماه اول ۲۰۱۸، رشد اندک قیمت نفت را رقم زد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۹/۴۵ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش (۷۵/۲ میلیون بشکه) موجودی هفتگی نفت تجاری پیش از گزارش رسمی بر قیمت نفت فشار آورد؛ طبق روال تاریخی، با چشم انداز رشد تقاضای بنزین در تابستان، کاهش موجودی نفت و بنزین انتظار می‌رود.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۴۴ دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش موجودی نفت آمریکا به میزان ۷/۱ میلیون بشکه، کمتر از پیش بینی‌ها (۷/۲ میلیون بشکه) در کنار رشد موجودی فرآورده‌های نفتی و رشد موجودی بنزین به میزان ۱/۲ میلیون بشکه با وجود شروع فصل تابستان، فصل پیک تقاضای بنزین فشار را بر قیمت نفت تشدید کرد. بنابراین ذخایر موجودی نفت‌ آمریکا ۱۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ ‌ساله قرار دارد. همچنان رشد ۱۰ درصدی تولیدات شیل از میانه ۲۰۱۶ و گزارش آژانس انرژی بین‌المللی انرژی (EIA) از رشد عرضه بیشتر از رشد تقاضا از سوی تولیدکنندگان غیراوپک و رشد شاخص دلار، قیمت (WTI) را به کف ۷‌ماهه، ۴۴ دلار رساند. شرکت ملی نفت لیبی نیز افزایش تولیدات به میزان یک میلیون بشکه در روز تا پایان جولای را پیش‌بینی کرد.

چشم انداز نفت

• آژانس بین‌المللی انرژی که پیش از این از کاهش موجودی انبارهای نفتی کشورهای (OECD) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) خبر داده بود، اعلام کرد که موجودی انبارهای نفتی در ماه آوریل یعنی اولین ماه از فصل دوم سال، بیش از حالت عادی افزایش داشته است. این سازمان همچنین پیش‌بینی خود از کاهش موجودی انبارهای نفتی جهان را در سه ماه دوم سال از ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داده است.
• اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز در گزارش ماهانه خود برآورد تولید نفت آمریکا را افزایش داد و اعلام کرد تولید نفت این کشور از ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد گذشت. این مقدار بیشترین سطح ظرف ۳۰ سال گذشته خواهد بود. تولید نفت آمریکا از زمان توافق بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است. این سازمان همچنین برآورد خود از بهای نفت برنت در سال ۲۰۱۸ را یک دلار کاهش داد و به ۵۶ دلار بر بشکه رساند. در این بین در حالی دبیرخانه اوپک در گزارش اخیر خود با کاهش برآورد رشد تولید کشورهای غیرعضو اوپک و همچنین پیش‌بینی کاهش موجودی انبارهای نفتی تلاش ‌کرده بود که فضای خوش‌بینانه‌ای به گزارش خود بدهد که توجه کارشناسان به رشد تولید این سازمان در ماه گذشته برای اولین بار از زمان اجرایی شدن توافق اوپک(از ابتدای سال جاری میلادی) معطوف شد. بر اساس گزارش اوپک که روز سه‌شنبه منتشر شد، تولید نفت این سازمان در ماه مه ۱/۳۳۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۱۴/۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. مجموعه عوامل یاد شده موجب شد کارشناسان اعلام کنند: «فعلاچشم‌انداز بازار نفت منفی است.»

                                      تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷
@monitoreconomy_ir-stock-oil-960327

نظر بدهید