قیمت نفت در هفته منتهی به ۲ ژوئن ۲۰۱۷ (جمعه ۱۲ خرداد ۹۶ )

0
285

مقدمه
• روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهان، قیمت نفت برنت و نفت آمریکا کاهش یافت و به ترتیب به محدوده ۴۹.۹ دلار و ۴۷.۸ دلار در هر بشکه رسید. افزایش تعداد چاه های نفتی فعال در آمریکا برای بیستمین هفته پی در پی و پیش بینی افزایش تولید نفت در این کشور به ویژه اکنون که آمریکا پیسمان آب و هوایی از پاریس خارج شده دو عامل مهم در کاهش قیمت نفت هستند.
• از پیش تحلیلگران اعلام کرده بودند که حداقل تا سال آینده میلادی، میزان نفت شیل در آمریکا افزایش خواهد یافت. اکنون که آمریکا خود را به رعایت قوانین زیست محیطی در پیمان پاریس ملزم نمی بیند ااحتمال افزایش فعالیت های حفاری و تولید نفت بیشتر شده است. بر همین مبنا، قیمت نفت تحت فشار بیشتری قرار گرفته است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۹.۶ دلار معامله شد. با توجه به تعطیلی بازارهای چین، انگلیس و آمریکا شاهد کاهش حجم معاملات بودیم. اما افزایش تعداد دکل‌های نفتی برای نوزدهمین هفته متوالی عامل فشار بر قیمت نفت شد.
• روز سه شنبه ر بشکه نفت خام آمریکا با افتی محدود به قیمت ۴۹.۴ دلار معامله شد. گرچه تمدید ۹ ماهه توافق کاهش تولیدات از سوی صادرکنندگان بزرگ نفت و ورود به فصل پرتقاضای نفت، خوش‌بینی‌هایی را میان معامله‌گران ایجاد کرده، اما هنوز نگرانی‌هایی از بازگشت پرقدرت تولیدات شیل وجود دارد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۸.۶ دلار معامله شد. با وجود آمار مناسب اقتصادی چین، دومین مصرف‌کننده نفت اما گزارش موسسه تامسون رویترز از رشد صادرات لیبی به ۵۰۰ هزار بشکه تا کنون، در مقایسه با میانگین صادرات ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ و چشم‌انداز رشد تولیدات این کشور تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز عامل فشار بر قیمت نفت شد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۷.۸ دلار معامله شد و افت ماهانه ۲ درصدی را در ماه مه ‌ثبت کرد. با وجود توافق اوپک و غیراوپک برای تمدید توافق به مدت ۹ ماه، اما چشم‌انداز رشد تولیدات شیل نوسان نفت را زیر ۵۰ دلار حفظ کرده است. با وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش موجودی ۴۳/۶ میلیون بشکه، بیشتر از پیش‌بینی‌ها اما رشد تولیدات شیل برای چهاردهمین هفته در ۱۵ هفته اخیر و رسیدن سطح تولیدات به بالاترین سطح از آگوست ۲۰۱۵، به ۳۴/۹ میلیون بشکه در روز عامل فشار بر نفت شد. اعلام ترامپ از خروج آمریکا از توافق محیط زیست پاریس که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد با چشم‌انداز رشد صنایع آلاینده از جمله نفت، نگرانی‌ها برای تشدید عرضه را پررنگ‌تر کرد و قیمت نفت برنت را به زیر ۵۰ دلار رساند.

چشم انداز نفت

• تاکنون نیمی از کاهش تولید اوپک با افزایش تولید آمریکا جبران شده است و تحولات اخیر، احتمالا از صنعت شیل آمریکا حمایت کرده و روند تعادل مجدد بازار را دچار تاخیر بیشتری می کند. قیمت نفت به دلیل اینکه تولید سالها بالاتر از میزان تقاضا بوده، تحت فشار قرار گرفته است. توافق اوپک و سایر تولیدکنندگان برای کاهش تولید نفت، اخیرا روند رشد ذخایر نفت را کند کرده است اما از سوی دیگر تولیدکنندگان آمریکایی را به تولید بالاتر تشویق کرده است. به گفته تحلیلگران، آمریکا به عنوان یک تولیدکننده کم هزینه ممکن است به طور مستمر سهمش از بازار جهانی نفت را افزایش دهد و به یک صادرکننده بزرگ تبدیل شود.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جمعه کاهش قابل توجهی پیدا کرد اما موفق شد روند حرکت را تغییر داده و اندکی بهبود پیدا کند. اگر پایین سطح ۴۷.۲۵ دلار شکسته شود، بازار به سطح پایینتری سقوط خواهد کرد و شاید به پایین ۴۷ دلار نزول پیدا کند. اگر بالای سطح ۴۸.۱۰ دلار شکسته شود، بازار به سوی سطح ۴۹ دلار حرکت خواهد کرد. تحلیلگران فنی نوسان زیادی را در این بازار پیش بینی می کنند زیرا عوامل مختلفی از جمله توافق کاهش تولید نفت اوپک وجود دارند که بر این بازار تاثیر می گذارند. بازار برنت در معاملات جمعه با کاهش روبرو شد اما روند حرکت را تغییر داد و به سوی سطح ۵۰.۳۵ دلار حرکت کرد اما از صعود بازماند و پایین سطح ۵۰ دلار را شکست که اهمیت روانی قابل توجهی دارد زیرا رقم رُند، بزرگ و قابل توجهی است. تحلیلگران فنی معتقدند نه تنها این بازار به سطح ۴۹ دلار اُفت خواهد کرد بلکه سطح پایینتر از آن شکسته خواهد شد. اگر بالای سطح ۵۰.۵۰ دلار شکسته شود، این احتمال وجود دارد که بازار به سطح بالاتری حرکت کند اما از نظر بلندمدت، این بازار منفی است و تصور می رود به همین منوال بماند.

                                         تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲ ژوئن ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-Oil

نظر بدهید