قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ (جمعه ۲ تیر ۹۶)

0
244

مقدمه
• قیمت های نفت روز جمعه که برخی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان به پایبندی به کاهش تولید ابراز تمایل کردند، صعود کرد و یک هفته پرتلاطم را به پایان برد. دومین کاهش هفتگی ذخایر نفت خام آمریکا کمک کرد قیمتها بخشی از ضرر اخیر را جبران کنند اما نفت همچنان در یک روند نزولی مانده است که به عنوان کاهش ۲۰ درصدی قیمت از اوج اخیرش تعریف می شود. نگرانیها نسبت به رشد تولید آمریکا ادامه دارد و اشباع عرضه جهانی هم واکنشی به تلاشهای اوپک و همپیمانانش شامل روسیه برای محدود کردن عرضه نداشته است.
• بازار نفت در وضعیت خوبی به سر نمی برد و تحلیلگران اتفاق نظر دارند که احتمال رشد قیمت ها بسیار اندک است. عواملی که بر قیمت ها تاثصیر می گذارند تغییری نکرده اند: افزایش تولید نفت در آمریکا در سال جاری مسلادی و سال آینده و رشد آهسته تقاضا دو عامل مهم فشار بر قیمت ها هستند. درباره میزان افزایش تولید نفت شیل در آمریکا حدس های مختلفی مطرح شده اما کارشناسان اطمینان دارند که تولید نفت در این کشور افزایش خواهد یافت و این افزایش تاثیر برنامه کاهش عرضه را خنثی خواهد کرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۴۴ دلار معامله شد. با وجود رشد اندک اما همچنان شاهد نوسان نفت نزدیک کف ۷‌ماهه بودیم. افزایش (۶ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا به ۷۴۷ مورد (بیشترین سطح از آوریل ۲۰۱۵) برای بیست و دومین هفته متوالی در کنار رشد ۱۰ درصدی تولیدات شیل از نیمه دوم ۲۰۱۶ فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۴۳ دلار معامله شد. کمرنگ شدن خوش‌بینی‌ها به اثرگذاری توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدات، نوسان قیمت نفت را در کف ۷‌ماهه رقم زد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۲.۶ دلار معامله شد. قیمت نفت با افت ۲۱ درصدی نسبت به بالاترین سطح از فوریه، به‌صورت رسمی وارد وضعیت «خرسی» شد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۴۲ دلار معامله شد. تداوم رشد تولیدات شیل در فضای منفی قیمت WTI را به کف ۱۰ ماهه، ۰۵/۴۲ دلار رساند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) کاهش ۵/۲ میلیون بشکه ذخایر نفت تجاری و کاهش ۶۰۰ هزار بشکه موجودی بنزین را اعلام کرد. اما افزایش ۲۰ هزار بشکه تولیدات به ۳۵/۹ میلیون بشکه در روز رسید. پیشتر افت بیش از ۲۰ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۱۷، بازار نفت را رسما وارد وضعیت «خرسی» کرد. همچنان رشد تولیدات لیبی و نیجریه در کنار رشد تولیدات شیل و قرار داشتن ذخایر نفت ۱۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ساله عامل فشار بر قیمت نفت است. چشم‌انداز افت تقاضای چین، با کاهش ظرفیت فعال پالایشگاه‌ها و افت ۴ درصدی تقاضای هند در ماه‌های اخیر نگرانی‌ها برای تداوم مازاد عرضه را تقویت کرده است.

چشم انداز نفت
• هفته پیش اداره اطلاعات آمریکا اعلام کرد دو هفته قبل، ذخیره نفت آمریکا کاهش یافته است. اما این خبر رشد قیمت ها را در پی نداشت زیرا میزان ذخیره در سطوح بسیار بالا قرار داردو از سوی دیگر احتمال استفاده کشورهای توسعه یافته از ذخایر استراتژیک نفت زیاد است. در این حالت تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جمعه ثابت بود اما حمایت کافی یافت تا بالای سطح ۴۳ دلار را بشکند. با این همه به نظر می رسد این بازار آماده عقب نشینی دوباره می شود زیرا در مجموع این طور به نظر می رسد که سطح ۴۳ دلار مغناطیس پیدا کرده و بازار احتمالا دوباره با فروش گسترده روبرو می‌شود. اشباع عرضه زیادی در این بازار وجود دارد و این مسئله، مانعی برای رشد قیمتهاست. حتی اگر از سطح کنونی افزایش صورت گیرد، تنها فرصتی برای فروش خواهد بود و در حال حاضر تمایلی به خرید وجود نخواهد داشت. بازار برنت در معاملات جمعه حرکت یکنواختی داشت اما سپس به سوی سطح ۴۵ دلار سقوط کرد. این محدوده حمایت کافی عرضه کرد و در نتیجه بازار روند حرکتش را تغییر داد و به سوی سطح ۴۵.۷۰ دلار حرکت کرد. بازار از این سطح عقب نشینی کرد و احتمالا همچنان پرنوسان می ماند.

                                           تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷
monitoreconomy_ir-oil-31

نظر بدهید