تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷(جمعه ۲۴ آذر ۹۶)

0
339

مقدمه
قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۸ سنت، معادل ۰.۸ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۳۰ سنت رسید. در حالی که ادامه تعطیلی خط لوله انتقال نفت شمال موجب تقویت قیمت ها شده، رشد تولید نفت آمریکا و تقاضای ضعیف برای بنزین در این کشور موجب تضعیف قیمت ها شده است و این عوامل موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه افت و خیز زیادی را شاهد باشد.
تعطیلی خط لوله فورتیز که نفت را از دریای شمال به انگلیس انتقال می دهد موجب تقویت قیمت نفت برنت در اوایل جلسه دیروز شد، اما بعدا قیمت نفت اندکی کاهش یافت. از سوی دیگر تولید نفت آمریکا نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ با ۱۶ درصد افزایش به ۹.۷۸ میلیون بشکه در روز رسیده و این مسئله موجب تلاش های اوپک و متحدانش برای برقراری موازنه در بازار شده است. آمارهای موسسه بیکر هاگز نشان می دهد، تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا در این هفته ۴ مورد کاهش داشته و به ۷۴۷ سکو رسیده که اولین کاهش هفتگی در طی ۶ هفته گذشته است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۴/۰ درصدی به قیمت ۹/۵۷ دلار معامله شد. معاملات این هفته بازارهای جهانی نسبتا آرام شروع شد و قیمت‌ها نوسان چندانی نداشتند. در روزهای اخیر رشد بی‌سابقه تولید نفت خام آمریکا فشار را بر قیمت طلای سیاه حفظ کرده است.
روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با جهش ۳/۲ درصدی به قیمت ۴/۵۸ دلار معامله شد. با وجود اینکه از هفته گذشته افزایش تولید نفت از سوی آمریکا به قیمت‌ها فشار آورده بود اما روز سه‌شنبه همراه با بسته‌شدن بزرگ‌ترین‌ خط تولید نفت انگلیس، قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۵ دلار رسید. همین اتفاق، بازار نفت را با شوک کاهش عرضه روبه‌رو کرد و موجب تحریک قیمت‌ها شد. همچنین، پیش‌بینی‌ها از افزایش تقاضا برای کالاها و کاهش موجودی‌ها حکایت دارد. اما رشد قابل‌توجه تولیدات آمریکا طی هفته اخیر و افزایش فعالیت تاسیسات نفتی این کشور همچنان سمت عرضه را تقویت می‌کند.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۴/۱ درصدی به قیمت ۶/۵۷ تومان معامله شد. روز سه‌شنبه به دنبال انتشار خبری مبنی بر توقف فعالیت بزرگ‌ترین خط لوله نفتی دریای شمال، قیمت طلای سیاه جهش قابل‌توجهی کرد. سپس شناسایی سود در بین بخشی از فعالان، موجب فشار بر قیمت نفت شد. اما این روند با انتشار خبر کاهش چشمگیر موجودی نفت خام آمریکا تا حدودی تعدیل شد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۵۷ دلار معامله شد. روز جمعه، ادامه اختلالات عرضه در خط لوله Forties دریای شمال تا حدی از نفت حمایت کرد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) کاهش ۱/۵ میلیون بشکه موجودی نفت را اعلام کرد. اما رشد ۱۶ درصدی تولیدات آمریکا از نیمه دوم ۲۰۱۶ به ۷۸/ ۹ میلیون بشکه در روز عامل ابهام در بازار نفت است. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) با رشد تولیدات غیراوپک به میزان ۶/۱ میلیون بشکه در روز (پیش‌بینی رشد تولیدات شیل ۲۰ درصد بالاتر از پیش‌بینی اوپک) پیشی‌ گرفتن عرضه از تقاضا و تداوم مازاد عرضه تا پایان ۲۰۱۸ را پیش‌بینی کرد. در ماه نوامبر تعهد ۱۲۱ درصدی اوپک به توافق رقم خورد. پیش‌بینی اوپک از رشد تولیدات غیراوپک (یک میلیون بشکه در روز) و رشد تقاضا، رسیدن بازار به تعادل تا پایان ۲۰۱۸ است.

چشم انداز قیمت نفت

آخرین روزهای هفته گذشته با انتشار سه گزارش مهم از بازار نفت همراه بود. آژانس‌ بین‌المللی انرژی، اوپک و اداره اطلاعات انرژی آمریکا سه سازمانی بودند که برآوردهای خود از عوامل بنیادی بازار نفت را در قالب گزارش‌های ماهانه منتشر کردند. با وجود اینکه هر سه این گزارش‌ها بعد از مشخص شدن تصمیم اوپک و متحدانش درخصوص تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ منتشر شد، اما اختلافات اساسی با هم داشتند.
اوپک در این گزارش اعلام کرده است که اضافه نفت در انبارهای نفتی کشورهای OECD تا پایان سال آینده از بین خواهد رفت و سطح موجودی‌ها به متوسط ۵ ساله خواهد رسید. اما آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) بر این باور است که موجودی‌ انبارهای نفتی چندان کاهش نخواهد یافت و اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز بر رشد موجودی‌ها در این سال تاکید داشته است، چراکه به اعتقاد این سازمان‌ها، رشد عرضه بیش از رشد تقاضا خواهد بود. توافق اوپک و روسیه، به از بین رفتن دو‌سوم از مازاد عرضه در سال جاری منجر شده است و در حال حاضر اختلاف نظرها بر سر این موضوع است که «آیا تمدید توافق در سال ۲۰۱۸ بدون اینکه به شوک عرضه از سوی شیل منجر شود، باقیمانده مازاد عرضه را حذف خواهد کرد یا خیر؟» اختلاف این گزارش‌ها در دیدگاه‌های متفاوت آنها نسبت به میزان تولیدات شیل ریشه دارد. خالد الفالح، وزیر نفت عربستان‌سعودی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی را بدبینانه می‌داند و معتقد است که تولیدات شیل چندان رشد نخواهد کرد، این در حالی است که موسساتی چون کامرز بانک و گلدمن ساکس نیز بر این باورند که اوپک تولیدکنندگان شیل را دست کم گرفته است.

                                  تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۷.۳بدون تغییرژانویه ۲۰۱۸
برنت۶۳.۳بدون تغییرژانویه ۲۰۱۸
اوپک۶۱.۷۱.۱ درصد افزایش (۰.۷ دلار)ژانویه ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷

قیمت نفت

نظر بدهید