پیش بینی نفت ۶۰ دلاری در سال ۲۰۱۸

0
251

ناظراقتصاد: ۲۷ تحلیلگر شرکت کننده در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کرده‌اند که به طور متوسط قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ به بشکه ای ۶۰ دلار برسد.
به نقل از بلومبرگ، مسیر قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ در تگزاس تعیین خواهد شد. به دنبال کاهش تولید‌های اوپک که موجب تقویت قیمت‌ها شده، انتظار می‌رود تولید نفت خام در آمریکا در سال آینده میلادی به ارقام بی سابقه‌ای برسد. برای تحلیلگرانی که قیمت نفت در سال آینده میلادی را پیش بینی می‌کنند دو سوال کلیدی مطرح است: میزان تولید نفت آمریکا دقیقا به چه میزان افزایش خواهد یافت و اینکه آیا اقتصاد جهانی به اندازه کافی تقویت شده که بتواند رشد اضافی تولید را در خود جذب کند؟

۲۷ تحلیلگر شرکت کننده در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کرده‌اند که به طور متوسط قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ به بشکه‌ای ۶۰ دلار برسد، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا نیز حدود ۵۵ دلار در هر بشکه پیش بینی شده است. این ارقام پایین‌تر از قیمت‌های فعلی شاخص‌های نفتی است. در حال حاضر قیمت نفت برنت حدود ۶۳ دلار و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت حدود ۵۷ دلار است.

هری تچینگوئیریان، رئیس بخش استراتژی بازار‌های کالا در بانک بی‌ان‌پی پاریبا در لندن که قیمت متوسط نفت برنت برای سال ۲۰۱۸ را ۵۵ دلار پیش بینی کرده گفت: «بخش عمده‌ای از اختلاف میان قیمت پیش بینی شده توسط تحلیلگران و قیمت‌های واقعی مربوط به میزان رشد تولید نفت آمریکاست… ما نسبت به رشد تولید نفت شیل آمریکا در سال آینده بسیار خوش بین هستیم.»

موسسات مختلف پیش بینی‌های متفاوتی را از میزان رشد تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۸ ارائه کرده اند. بیشترین پیش بینی مربوط به موسسه ریستاد انرژی است که پیش بینی کرده رشد تولید به ۱.۲ میلیون بشکه در روز برسد. بانک جی پی مورگان هم میزان رشد تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۸ را ۹۰۰ هزار بشکه در روز ارزیابی کرده است. همچنین آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که میزان تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد. کمترین پیش بینی رشد مربوط به بانک آمریکا مریل لینچ است که رشدی نیم میلیون بشکه‌ای را برای نفت شیل آمریکا پیش بینی کرده است.

نظر بدهید