تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷(جمعه ۱ دی ۹۶)

0
290

مقدمه
• پس از یک هفته رشد مداوم، قیمت نفت در روز جمعه از بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۵ به این سو کمی فاصله گرفت. افزایش تولید نفت خام در آمریکا و انتظار برای بازگشایی خط لوله فورتیز در ماه ژانویه، از مهم‌ترین عواملی بودند که بر قیمت نفت‌های شاخص در روز گذشته فشار وارد کردند. با تعطیل شدن خط لوله فورتیز در دریای شمال، مسیر انتقال روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام مسدود شد. با این حال توافق کاهش تولید که همچنان از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در جریان است، از بازار حمایت می‌کند. در راه بودن تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی نیز در کند شدن جریان نقدینگی در بازار روز جمعه اثرگذار بود.
• هر بشکه نفت خام برنت در معاملات آتی روز گذشته، ۲۵ سنت افت داشت و به ۶۵ دلار بر بشکه رسید. این در حالی است که نفت شاخص دریای شمال در روز پنج‌شنبه معاملات را با قیمت ۷۰/۶۴ دلار بر بشکه به پایان برد که بالاترین سطح از ژوئن سال ۲۰۱۵ به این سو ارزیابی شد. نفت خام آمریکا نیز روندی مشابه داشت و با ۳۰ سنت افت قیمت، ۳/۵۸ دلار بر بشکه را تجربه کرد. در کنار فشاری که افزایش تولید نفت خام آمریکا به بازار می‌آورد، کاهش ۵/۶ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت خام تجاری این کشور در هفته منتهی به ۲۰ دسامبر از جمله عوامل مثبت در بازار این هفته ارزیابی می‌شود. با این حال نگرانی‌ها از رشد بی‌وقفه تولیدات آمریکا و بی‌اثر شدن تلاش‌های اوپک برای ایجاد تعادل در بازار از سوی برخی کارشناسان ادامه دارد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۵۷ دلار معامله شد. تداوم اختلالات عرضه خط لوله Forties دریای شمال (۴۵ هزار بشکه در روز) در کنار اعتصاب کارگران نیجریه و گزارش بیکرهیوز از کاهش (۴ موردی) تعداد دکل‌های نفتی پس از ۵ هفته صعود نیز از قیمت نفت حمایت کرد. با این وجود، رشد ۱۶ درصدی تولیدات آمریکا از نیمه دوم ۲۰۱۶ به سطح ۷۸/۹ میلیون بشکه در روز همچنان تردیدها نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل را رقم زده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/۵۷ دلار معامله شد. تداوم اختلالات عرضه دریای شمال از سوی خط لوله Forties که از هفته پیش آغاز شد از قیمت نفت به ویژه برنت حمایت می‌کند. شرکت Ineos زمان تعمیرات خط لوله را ۲ تا ۴ هفته (از ۱۱ دسامبر) اعلام کرده است. با این وجود، چشم‌انداز رشد تولیدات نفت غیراوپک به ویژه شیل ابهام نسبت به بازار نفت را تقویت کرده است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام‌ آمریکا به قیمت ۱/۵۸ دلار معامله شد. تخمین‌ها از کاهش موجودی نفت تجاری و تداوم اختلالات عرضه به بریتانیا عامل حمایت از نفت شد. موسسه نفت آمریکا (API) کاهش ۲/۵ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا در هفته اخیر، بیش از پیش‌بینی کارشناسان از کاهش ۱۵/۳ میلیون بشکه‌ای و پیش از انتشار گزارش رسمی را تخمین زد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۸.۳ دلار معامله شد. پیش‌تر کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا به کمترین سطح از اکتبر ۲۰۱۵ نفت برنت را به ۴/۶۹ دلار، بالاترین سطح از ژوئن ۲۰۱۵ رساند. اما روز جمعه با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، کاهش حجم معاملات، شناسایی سود میان معامله‌گران و چشم‌انداز بازگشت عرضه خط لوله Forties از ابتدای سال، نفت با افت اندکی مواجه شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) کاهش ۵/۶ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری، بیش از پیش‌بینی‌ها را گزارش کرد. اما رشد تولیدات نفت آمریکا به ۷۹/۹ میلیون بشکه در روز فشار شیل را بر بازار حفظ کرده است. خوش‌بینی‌ها به حرکت بازار به سمت تعادل با تمدید توافق اوپک و ۱۰ کشور غیرعضو تا پایان ۲۰۱۸ و تاکید وزیر انرژی روسیه بر خروج بسیار آرام از توافق از نفت حمایت کرد.

چشم انداز نفت
• نفت در سال جاری به لطف تلاش اوپک و متحدانش برای کاهش مازاد عرضه، مسیر رو به رشدی را طی کرد و از متوسط ۴۴ دلار بر بشکه در سال ۲۰۱۶ به متوسط ۵۴ دلار درسال جاری میلادی رسید. در حال حاضر به خصوص بعد از تصمیم اوپک و متحدانش برای تمدید توافق نفتی تا پایان سال ۲۰۱۸، بسیاری از موسسات و بانک‌ها اقدام به بازبینی برآوردهای خود از قیمت نفت در سال پیش رو کرده‌اند. این برآوردها نشان می‌دهد که احتمالا نفت در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. موسسات و بانک‌ها زمان خروج از توافق از سوی تولیدکنندگان نفت را یکی از مهم‌ترین مولفه‌های موثر در برآوردهای خود از بهای نفت می‌دانند. آن دسته از موسساتی که چشم‌انداز مثبتی پیش‌روی بازار نفت نمی‌بینند، در عین حال به نقش تولیدکنندگان شیل در بازار نفت تاکید می‌کنند.
• نگاهی به ۷ برآورد از قیمت نفت در سال آینده نشان می‎دهد که غالبا بر این باورند که اوپک موفق به متعادل کردن بازار نفت خواهد شد و موجودی انبارهای نفتی به متوسط ۵ ساله خواهد رسید، این همان برآوردی است که اوپک در آخرین گزارش خود بر آن تاکید کرد. از این رو غالبا قیمت نفت شاخص برنت در سال آتی را ۶۰ دلار یا مقداری بیشتر و در حدود قیمت‌های کنونی پیش‌بینی کرده‌اند. در مقابل برخی نیز با اشاره به نقش تولیدکنندگان شیل و احتمال افزایش تولید آنان تغییری در برآوردهای خود لحاظ نکرده و بر این باورند که نفت در سال ۲۰۱۸ رشد چندانی نسبت به امسال نخواهد کرد و در حدود ۵۴ دلار بر بشکه باقی خواهد ماند. برآوردهای مختلف از بهای نفت در سال پیش رو در حالی منتشر می‌شود که زمان خروج از توافق همچنان به‌عنوان یک معما در بازار نفت مطرح است. در حالی که برخی منابع آگاه از بررسی استراتژی خروج از توافق از سوی اوپک و روسیه خبر می‌دهند، مقامات کشورهای عضو اوپک و همچنین روسیه هرگونه بحث در این خصوص را زود‌هنگام می‌دانند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۸.۳۱.۷ درصد افزایش (۱ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
برنت۶۵۲.۷ درصد افزایش (۱.۷ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
اوپک۶۱۰۸۰.۱۶درصد افزایش (۰.۱ دلار)ژانویه ۲۰۱۸

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید