تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۹ دسامبر۲۰۱۷(جمعه ۸ دی ۹۶)

0
264

مقدمه
• بازار نفت در سال جاری میلادی تحت تاثیر عوامل مختلف به ویژه افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و برنامه کاهش عرضه نفت خام از سوی اوپک و تعداد دیگری از کشورها از جمله روسیه، قرار داشته است. قیمت نفت در روزهای اخیر رشد کرده زیرا از میزان عرضه کاسته شده است البته تغییرات ذخیره نفت آمریکا و وضعیت بازار ارز نیز بر قیمت نفت اثر داشته است.
• برنامه کاهش عرضه نفت در نشست اخیر اوپک تا پاپان سال آینده میلادی تمدید شد. طبق این برنامه میزان عرضه از ابتدای سال جاری ۱.۸ میلیون بشکه پایین تر از قل بوده البته برخی اعضای اوپک از جمله لیبی و نیجریه از این برنامه مستثنی هستند. در روزهای اخیر توقف انتقال نفت از دو خط لوله، یکی در لیبی و دیگری دریای شمال، در افزایش قیمت ها تاثیر داشته است. البته این عامل پایدار نسیتند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• تعطیلی کریسمس روز دوشنبه بازارها تعطیل بودند و در روزهای آتی کاهش قابل توجه حجم معاملات انتظار می‌رود. وزیر نفت عراق با وجود احتمال تاثیرگذاری رشد تولیدات نفت آمریکا، اما با کاهش قابل توجه سطح موجودی نفت تجاری نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل در سه‌ماه اول ۲۰۱۸ ابراز خوش‌بینی کرد. تمدید توافق اوپک و غیراوپک تا پایان ۲۰۱۸ و اظهارات وزیر انرژی روسیه از خروج تدریجی اعضا از توافق خوش‌بینی‌ها به بازار نفت را حفظ کرد. با این وجود، رشد ۱۶ درصدی تولیدات آمریکا از نیمه دوم ۲۰۱۶ فشار بر نفت را حفظ کرده است.
• روز سه شنبه با وجود اینکه اختلال عرضه لیبی روز سه‌شنبه قیمت WTI را به بالاترین سطح در ۵/۲ سال اخیر، ۹/۵۹ دلار رساند.
• روز چهارشنبه شاهد افت قیمت نفت از سطح مزبور بودیم. انفجار خط لوله واحه لیبی کاهش ۹۰ هزار بشکه در روز از عرضه این خط لوله (از ۲۶۰ هزار بشکه در روز) را رقم زد. امری که با وجود تاثیر کوتاه‌مدت بر بازار نفت، اما به تداوم ریسک ژئوپلیتیک در بازار نفت اشاره دارد. علاوه بر این تخمین نفت ۷۵ دلاری در بودجه عربستان و پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کمبود عرضه به میزان ۱۸۰ هزار بشکه در روز در ۳ ماه اول ۲۰۱۸ از قیمت نفت حمایت کرد. اما همچنان چشم‌انداز رشد تولیدات شیل فشار را بر نفت حفظ کرده است.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۰.۲ دلار معامله شد. افت تولیدات آمریکا و خوش‌بینی‌ها به بازار نفت برای اولین‌بار در ۵/۲ سال اخیر (ژوئن ۲۰۱۵) ، WTI را بالاتر از ۶۰ دلار قرار داد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) مبنی برکاهش تولیدات آمریکا به ۷۵۴/۹ میلیون بشکه در روز از ۷۸۹/۹ میلیون بشکه در روز و کاهش موجودی نفت تجاری به میزان ۶/۴ میلیون بشکه در روز از نفت حمایت کرد. چشم‌انداز رشد تقاضای چین (بزرگ‌ترین واردکننده نفت با ۵/۸ میلیون بشکه در روز) با افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها در سال ۲۰۱۸ و تداوم کاهش عرضه با تمدید توافق اوپک تا پایان ۲۰۱۸ نیز خوش‌بینی‌ها به نفت را تقویت کرد. اما رشد ۱۶ درصدی تولید آمریکا از میانه ۲۰۱۶ و تقویت توجیه‌پذیری تولیدات شیل با رشد قیمت نفت، می‌تواند مقاومت سطح ۶۰ دلاری را تقویت کند.

چشم انداز نفت
• سال آینده میلادی مهم ترین عامل فشار بر قیمت ها، افزایش تولید نفت شیل در آمریکاست. تحلیلگران معتقدند سال آینده میزان تولید نفت شیل آمریکا به اوج خود می رسد و از سال ۲۰۱۹ به بعد به تدریج کاهش خواهد یافت. دیدگاه کلی کارشناسان این است که افق بازار نفت مثبت است بدین معنا که قیمت ها در سطح کنونی یا اندکی بالاتر نوسان خواهد داشت.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۰.۲۳.۲ درصد افزایش (۱.۹ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
برنت۶۶.۶۲.۴ درصد افزایش (۱.۶ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
اوپک۶۱.۸بدون تغییرژانویه ۲۰۱۸

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

 

نظر بدهید