تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۵ ژانویه ۲۰۱۸ (جمعه ۱۵ دی ۹۶)

0
310

مقدمه
در معاملات روز جمعه بازار جهانی نفت هر بشکه نفت برنت دریای شمال ۶۷.۶ دلار قیمت‌گذاری شد که در مقایسه با روز گذشته کاهش قیمت‌ را تجربه کرده است. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۵۸ سنت کاهش نسبت به دیروز ۶۱.۵ دلار قیمت‌گذاری شد. روز گذشته قیمت نفت در بازار جهانی به بالاترین میزان از ماه می سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش نفت در بازار جهانی چشم‌انداز افزایش تولید نفت آمریکا بوده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۰.۴ دلار معامله شد. برای اولین بار از سال ۲۰۱۴، هر دو نفت برنت و WTI در اولین روز معاملات سال جدید بالاتر از ۶۰ دلار معامله شدند. همچنان خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین با تمدید توافق اوپک و غیراوپک تا پایان ۲۰۱۸ در کنار چشم‌انداز رشد تقاضا عامل حمایت از قیمت نفت است. علاوه بر این اظهارات اخیر ترامپ در مورد ایران با احتمال بازگشت ریسک برجام، تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد. چشم‌انداز تقویت رشد اقتصادی و کاهش ۲۰ درصدی موجودی نفت تجاری آمریکا از سقف تاریخی آن (۴۳۱.۹ میلیون بشکه) در مارس تا‌کنون خوش‌بینی‌ها به بازگشت بازار نفت به تعادل را تقویت کرده است. خوش‌بینی‌ها اثرات بازگشت عرضه خط لوله Forties)۴۵۰ هزار بشکه در روز) در روز ۳۰ دسامبر را تا حدی خنثی کرده است.
روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۷ دلار معامله شد. پیش‌بینی کارشناسان از افت موجودی نفت تجاری آمریکا برای هفتمین هفته متوالی (۵ میلیون بشکه در روز) در کنار احتمال بازگشت ریسک برجام، نوسان WTI و برنت نزدیک سقف ۲.۵ سال را رقم زد.
روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۵ دلار معامله شد. روز جمعه شاهد افت اندک قیمت پس از رسیدن قیمت WTI) 21.2 دلار) و برنت (۶۸.۲۷ دلار) به سقف ۳ سال بودیم. کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا برای هفتمین هفته متوالی (به میزان ۷.۴۲ میلیون بشکه) در کنار تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک با نگرانی‌ها نسبت به ریسک برجام، از نفت حمایت کرد. با این وجود، چشم‌انداز افزایش شتاب رشد تولیدات آمریکا همچنان ریسک‌ موجود در بازار نفت است. در هفته اخیر تولیدات نفت آمریکا برای دهمین هفته در ۱۱ هفته اخیر صعودی و به ۹.۷۸ میلیون بشکه در روز رسید. این عامل در کنار چشم‌انداز ریسک‌های ژئوپلیتیک و رفع اختلالات عرضه دریای شمال و لیبی فشار را بر نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت
میزان صادرات نفت ایران در ماه دسامبر بدون تغییر نسبت به ماه نوامبر ۲.۴۱ میلیون بشکه در روز بوده است. آمار رفت و آمد تانکرهای نفتی در خلیج فارس که از سوی بلومبرگ گردآوری شده نشان می‌دهد که تولید‌کنندگان بزرگ نفت در منطقه خاورمیانه در ماه گذشته میلادی اقدام چندانی برای کاهش مازاد عرضه جهانی نفت صورت نداده‌اند و بار اصلی کاهش تولید را عربستان بر دوش کشیده است.
شرکت آرامکوی عربستان قیمت “عرب لایت” برای آمریکا را برای فوریه کاهش داد تا سهمش در بازار این کشور را حفظ کند. برای دومین ماه است که عربستان قیمت نفت خود برای آمریکا را کاهش می‌دهد در حالیکه ماه گذشته سعودی‌ها اعلام کردند قیمت فروش رسمی برای مشتریان آسیایی را برای ژانویه افزایش خواهد داد. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت عربستان به آمریکا از اوت سال ۲۰۱۶ به طور پیوسته کاهش داشته و در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر به ۴۱۵ هزار بشکه در روز رسید. عربستان سعودی برای دسامبر صادرات نفت را به میزان ۱۲۰ هزار بشکه در روز نسبت به بیش از هفت میلیون بشکه در روز در نوامبر کاهش داد. به گفته منابع آگاه، مجموع صادرات نفت عربستان در ژانویه ۶.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود. بر اساس گزارش اویل پرایس، عربستان عمده کاهش تولید اوپک را پذیرفته و در مقابل، تولیدکنندگانی مانند عراق پایبندی کمتری به سهمیه تولید خود داشته‌اند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۵ ژانویه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۱.۵۵.۵ درصد افزایش (۳.۲ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
برنت۶۷.۶۴ درصد افزایش (۲.۶ دلار)ژانویه ۲۰۱۸
اوپک۶۵.۴۵.۸ درصد افزایش (۳.۶ دلار)ژانویه ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۵ ژانویه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید