قیمت نفت در مرز ۷۰ دلار!

0
271

ناظراقتصاد: امروز در بازارهای جهانی با کاهش تولید ۲۹۰ هزار بشکه‌ای آمریکا قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار رسید. به گزارش فارس امروز در بازراهای جهانی قیمت نفت برنت ۳۴ سنت افزایش یافت و به قیمت ۶۹دلار و ۴۹ سنت به فروش رفت.

نفت آمریکا هم رشد ۴۶ سنتی را تجربه کرد و بشکه‌ای ۶۴ دلار و ۳ سنت معامله شد در گروه سایر فرآورده‌های پالایشگاهی هم بنزین با رشد ۴۴ سنت گالنی ۱۸۳ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. به گزارش رویترز، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی به دلیل انتشار آمارهای تولید کمتر از انتظار برای آمریکا از سوی سازمان بین المللی انرژی بود.

اگرچه پیش از این پیش‌بینی شده بود تولید نفت آمریکا در این ماه به ۱۰ میلیون بشکه در روز برسد اما جدیدترین آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا حاکی از این است که تولید نفت این کشور ۲۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۹.۵ میلیون بشکه رسیده است.

از سوی دیگر تقاضا در بازارهای جهانی به دلیل پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان بالاتر رفته است. اگرچه پیش از این پیش‌بینی می‌شد که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۸ در محدوده ۳ تا ۳.۵ درصد باشد اما پیش‌بینی‌های جدید از رشد ۴درصدی در سال جدید حکایت دارد.

در این میان توافق اوپک هم بر قیمت نفت تأثیرگذار بوده و پایبندی مناسب اعضای کشورهای تولیدکننده اعم از اوپک و غیراوپک به تعهدات کاهش تولید طلای سیاه، قیمت نفت را بالا کشیده و به مرز ۷۰ دلار رسانده است.

نظر بدهید