تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به۲ فوریه ۲۰۱۸ جمعه ۱۳ بهمن ۹۶

0
301

مقدمه
? WTI رشد ۷.۱ درصدی و برنت افزایش ۳/۳ درصدی را در ژانویه ثبت کردند. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش (۸/۶ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا و افزایش تولیدات آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر، برای اولین بار از سال ۱۹۷۰ عامل فشار بر قیمت نفت شد. اما در ادامه تعهد مناسب اعضا به توافق (افزایش ۱۰۰ هزار بشکه در روز از کف ۸ماهه در دسامبر) در سطح ۳۲.۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه از نفت حمایت کرد.

? گلدمن‌ساکس با چشم‌انداز رشد قابل توجه تقاضا، کاهش عرضه اوپک و حرکت بازار به سمت تعادل ۶ماه زودتر از پیش‌بینی‌ها، پیش‌بینی برنت در ۶ ماه اول را به ۸۲.۵ دلار و در سال ۲۰۱۸ به ۷۵ دلار افزایش داد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام‌ آمریکا به قیمت ۶۵.۵ دلار معامله شد. افزایش ۱۲ موردی تعداد دکل‌های نفتی آمریکا، بیشترین افزایش از مارس با چشم‌انداز رشد تولیدات شیل، افت WTI از سقف ۳ساله و افت برنت به زیر سطح ۷۰ دلاری را رقم زد. اما همچنان سطح پایین موجودی در کوشینگ اوکلاهاما (نزدیک کف ۳ساله) عامل حمایت از WTI است. به این ترتیب اختلاف قیمت WTI و برنت به کمترین سطح در ۵ ماه اخیر رسید.
? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۴ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار پیش‌بینی‌ها از رشد (۸۰۰ هزار بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا پس از ۱۰ هفته افت متوالی در کنار اصلاح قیمت‌ها پس از رشدهای قابل توجه اخیر عامل فشار بر قیمت نفت شد.
? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۴.۸ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از افزایش ۲۳/۳ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا پس از ۱۰ هفته افت متوالی عامل فشار بر قیمت نفت شد.
? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۵.۳ دلار معامله ‌شد. WTI رشد ۷.۱ درصدی و برنت افزایش ۳/۳ درصدی را در ژانویه ثبت کردند. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش (۶.۸ میلیون بشکه) موجودی نفت تجاری آمریکا و افزایش تولیدات آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر، برای اولین بار از سال ۱۹۷۰ عامل فشار بر قیمت نفت شد. اما در ادامه تعهد مناسب اعضا به توافق (افزایش ۱۰۰ هزار بشکه در روز از کف ۸ماهه در دسامبر) در سطح ۳۲.۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه از نفت حمایت کرد.

چشم انداز نفت
? به‌دنبال صعود نفت برنت به بالای ۷۰ دلار در ماه ژانویه، بزرگ‌ترین بانک‌‌های وال‌استریت تغییری جدی در پیش‌بینی‌های خود از قیمت نفت خام در سال‌جاری میلادی ارائه کرده‌اند. بانک‌هایی چون گلدمن‌ساکس و جی‌پی مورگان که تا یک ماه گذشته در بهترین حالت میانگین قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ را ۶۲ و ۵۸ دلار بر بشکه پیش‌بینی می‌کردند، با چرخشی ناگهانی از قیمت‌های ۸۲.۵ دلار یا ۷۰ دلار بر بشکه می‌گویند. وضعیتی که پیش‌بینی‌ها در بازار پیچیده و پرنوسان نفت را به‌نوعی پیشگویی تبدیل کرده است. به‌نظر می‌رسد فضایی که در سال ۲۰۱۴ بر پیش‌بینی‌های قیمتی حاکم بود، در حال تکرار است. بانک‌های بزرگ جهانی چهار سال پیش و زمانی که سقوط قیمت نفت آغاز شده بود، هیچ‌گاه رسیدن قیمت نفت به کمتر از ۳۰ دلار بر بشکه را برآورد نکرده بودند. این در حالی است که نفت اوایل سال ۲۰۱۶ کانال ۲۰ دلاری را تجربه کرد. ماه گذشته نیز، طلای سیاه توانست بالاترین سطح قیمتی خود در سه سال اخیر را به ثبت برساند. به این ترتیب، نفت خام آمریکا با رشد ۷.۱ درصدی و نفت برنت با افزایش ۳/۳ درصدی نخستین ماه ۲۰۱۸ را پایان دادند. در این شرایط، تنوع انتظارات از آینده نفت میان کارشناسان تشدید شده تا ذات این بازار پرنوسان را بار دیگر به رخ بکشد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲ فوریه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۵.۳۱.۳ درصد کاهش (۰.۹ دلار)مارس ۲۰۱۸
برنت۶۸.۶۲.۷ درصد کاهش (۱.۹ دلار)مارس ۲۰۱۸
اوپک۶۶.۸۱.۲ درصد کاهش (۰.۸ دلار)مارس ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۲ فوریه ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید