تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۹ فوریه ۲۰۱۸(جمعه ۲۰ بهمن ۹۶)

0
230

مقدمه
• قیمت جهانی نفت‌خام در معاملات روز گذشته به فاصله گرفتن از محدوده ۷۰ دلار بر بشکه ادامه داد تا ششمین روز کاهشی خود را به ثبت برساند. به گزارش رویترز، پس از آغاز روند ریزشی قیمت نفت، روز گذشته بزرگ‌ترین کاهش قیمت هفتگی طلای سیاه در ۱۰ ماه گذشته رقم خورد. در عین حال نفت‌خام برنت، از بالاترین رکورد قیمتی خود در سال جاری میلادی حدود ۱۰ درصد کوتاه آمد.
• از هفته گذشته عوامل مختلفی بر آغاز ریزش قیمت نفت اثرگذار بوده است. در این میان می‌توان گفت رشد شاخص دلار آمریکا، سقوط بورس‌های جهانی، ثبت رکورد تازه در تولید نفت‌خام آمریکا و افزایش ذخایر نفت‌خام تجاری این کشور و اظهارات معاون وزیر نفت ایران از برنامه افزایش تولید ۷۰۰ هزار بشکه‌ای نفت‌خام کشور تا چهار سال آینده، از مهم‌ترین عوامل فشار بر قیمت جهانی طلای سیاه بوده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۱/۶۵ دلار معامله شد. افزایش (۶ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای دومین هفته متوالی در کنار فراتر رفتن تولیدات نفت آمریکا از ۱۰ میلیون بشکه در روز در آمار بازبینی شده نوامبر (بالاترین سطح تولیدات از ۱۹۷۰) و تقویت ریسک‌گریزی در بازارهای سهام و کالایی عامل فشار بر قیمت نفت شد و برنت به کف یک‌ماهه (۶۹/۶۷ دلار) رسید.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۸/۶۳ دلار معامله شد. تقویت ریسک‌گریزی در بازارهای جهانی، عامل فشار بر بازار نفت شد. این عامل در کنار رشد (۶ موردی) تعداد دکل‌های آمریکا برای دومین هفته متوالی و بازبینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افزایش تولیدات آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز در نوامبر فشار را بر نفت تشدید کرد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۷ دلار معامله شد. فروکش نسبی فضای احتیاطی و کاهش نوسانات بازارهای سهام در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا (API) از کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۰۵/۱ میلیون بشکه پیش از انتشار گزارش رسمی، برخلاف پیش‌بینی‌ کارشناسان از افزایش، رشد اندک WTI از کف ۲ هفته‌ای را رقم زد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۹ دلار معامله شد. بازگشت نگرانی‌ها از تداوم مازاد عرضه در کنار تشدید نوسانات در بازارهای سهام با تقویت ریسک‌گریزی و رشد شاخص دلار در روز جمعه قیمت نفت را برای ششمین روز متوالی نزولی کرد و برنت را نزدیک کف ۲ماهه (۶۴ دلار) رساند. افزایش تولیدات نفت آمریکا به بالاترین سطح ثبت ‌شده (از سال ۱۹۷۰) به ۲۵/۱۰ میلیون بشکه در روز و بالاتر از سطح تولیدات عربستان عامل فشار بر نفت شد. همچنین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از رشد موجودی نفت به میزان ۹/۱ میلیون بشکه نیز بر نفت فشار آورد. رشد تولیدات غیراوپک به ویژه شیل می‌تواند اثر توافق برای کاهش تولیدات را کمرنگ کند. چشم‌انداز رشد تولیدات ایران در ۴ سال آینده به میزان حداقل ۷۰۰ هزار بشکه در روز نیز عامل دیگر فشار بر نفت بود.

چشم انداز نفت
• در فاصله سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷، تولید نفت آمریکا از ۵.۵ میلیون بشکه در روز به ۱۰ میلیون بشکه افزایش یافته است. این رقم تولید نفت آمریکا را به بیش از تولید نفت عربستان سعودی و نزدیکی تولید نفت روسیه (۱۰.۹ میلیون بشکه) رسانده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا این هفته اعلام کرد که میزان تولید این کشور در هفته گذشته به رقم بی سابقه ۱۰.۲۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. به گفته دیوید فیف، اقتصاددان ارشد موسسه گانوور در ژنو، اکثر پیش بینی ها نشان می دهد که تولید نفت آمریکا تا پایان امسال حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. وزارت انرژی آمریکا حتی نگاه خوش بینانه تری دارد و پیش بینی کرده که تولید نفت آمریکا تا پایان سال با ۱.۲ میلیون بشکه افزایش به ۱۱ میلیون بشکه در روز برسد. در این صورت آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸ بزرگترین تولید کننده نفت جهان خواهد شد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۹ فوریه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۹۹.۶ درصد کاهش (۶.۳ دلار)مارس ۲۰۱۸
برنت۶۲.۶۸.۷ درصد کاهش (۶ دلار)مارس ۲۰۱۸
اوپک۶۴.۴۳.۶ درصد کاهش (۲.۴ دلار)مارس ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه  ۹ فوریه ۲۰۱۸
قیمت نفت

 

 

نظر بدهید