ثبات نسبی قیمت نفت در روز دوشنبه

0
358

ناظراقتصاد: روز دوشنبه، قیمت نفت نسبتا ثابت ماند. این در حالی است که اواخر روز جمعه، قیمت نفت افزایشی نسبی داشت و بشکه ای ۳۳.۵۹ دلار معامله شد. دلیل ثبات نسبی قیمت نفت تصمیم کشورهای عضو اوپک بر ادامه ی کاهش تولید نفت از ماه مارچ آینده اعلام شده است. همچنین، تصمیم دولت عراق مبنی بر افزایش تولید نفت موجب جلوگیری از افزایش قیمت نفت شده است.
به گزارش تابناک به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در هفته گذشته، ۱۰ سنت (۱۵.۰ درصد) افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۶۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۱ سنت افزایش (۲.۰ درصد)، بشکه‌ای ۰۱.۵۴ دلار صورت گرفت.

ثبات نسبی قیمت نفت در روز دوشنبه

این در حالی است که تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان ۱۳ درصد افزایش داشته است. این امر باعث آن شده است که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت ۶.۵۰ دلار به نسبت قیمت نفت برنت کمتر باشد.

روز پنجشنبه ی هفته ی گذشته محمّد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در گفتگو با رویترز اذعان کرده بود که عربستان سعودی از ادامه ی کاهش تولید نفت جهت ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا حمایت خواهد کرد.

سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال گذشته توافق کردند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن، افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. قرار است که سران اوپک روز ۳۰ ام نوامبر در وین اتریش با هم ملاقات کنند.

بازار نفت نگران این بوده است که پس از پایان قرارداد کاهش عرضه، تولید کنندگان بار دیگر شروع به افزایش تولید نموده و قیمت ها مجدداَ کاهش یابد.

از سویی دیگر موسسه نفت آمریکا سه شنبه ی پیش اعلام کرده بود که ذخایر نفت آمریکا در هفته ی گذشته به میزان ۵۱۹ هزار افزایش یافته است. اما در ساعات آخر روز چهارشنبه، آمار رسمی منتشر شده از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که موجودی نفت این کشور در هفته ی منتهی به ۲۰ اکتبر ۸۵۶ هزار بشکه افزایش داشته است. این در حالی است که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که در بازه ی زمانی مذکور، موجودی نفت این کشور کاهش ۲.۶ میلیون بشکه ای خواهد داشت.

به گفته ی اداره اطلاعات انرژی آمریکا تولید نفت خام آمریکا در هفته ی منتهی به ۲۰ اکتبر به میزان ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش داشته است و به ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این افزایش تولید به دلیل طوفان نات اتفاق افتاده است. این در حالی است که میزان میانگین صادرات نفت این کشور در چهار هفته ی گذشته به سطح جدید ۱.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

همچنین از عواملی که باعث ثبات نسبی قیمت نفت شده است، تصمیم دولت عراق بر افزایش ۹۰۰،۰۰۰ بشکه ای ظرفیت تولید نفت از بنادر جنوبی خود بوده است که مجموع میزان صادرات نفت این کشور را به ۶.۴ میلیون بشکه در روز رسانده است.

نظر بدهید