تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۳ نوامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۱۲ آبان ۹۶)

0
264

مقدمه
• روز گذشته نفت برنت برای ششمین روز معاملاتی متوالی در قیمت‌های بالای ۶۰ دلار معامله شد. کارشناسان احتمال تمدید توافق اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ را عامل ثبات این روزهای بازار نفت می‌دانند.
• توجه بازار نفت بیش از هر چیز به نشست اوپک در پایان ماه جاری میلادی است، چراکه یک اجماع بین‌المللی نسبت به احتمال تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ شکل گرفته است. بر‌اساس توافق اوپک و متحدانش در خارج از این سازمان از جمله روسیه، اوپک متعهد شده تولیدات روزانه خود را تا پایان مارس ۲۰۱۸ حدود ۲/۱ میلیون بشکه کاهش می‌دهد که با کاهش تولید کشورهای غیرعضو اوپک، کاهش عرضه جهانی بر اساس این توافق به حدود ۸/۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد. از آنجا که «رسیدن سطح موجودی انبارهای جهانی نفت به متوسط ۵ ساله» به‌عنوان نقطه هدف این توافق در نظر گرفته شده و سطح نفت موجود در انبارهای نفتی جهان همچنان بسیار بیشتر از این نقطه هدف است، احتمال تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ از سوی بالاترین مقامات عربستان و روسیه به‌عنوان رهبران این توافق نفتی مطرح شده است. از این رو انتظار می‌رود تولیدکنندگان در نشست رسمی اوپک در ۳۰ نوامبر تصمیم خود را در این خصوص اعلام کنند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
• روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۱.۱ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به حرکت بازار نفت به تعادل نوسان برنت بالاتر از ۶۰ دلار را تداوم بخشید. احتمال تمدید توافق اوپک و غیراوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ و گزارش‌‌ها از کاهش ۱۸۰ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری از ابتدای ۲۰۱۷ و قرار داشتن ۱۶۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ ساله عامل حمایت از نفت است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۵۴ دلار معامله شد. تاکید روسیه و عربستان بر تلاش برای رساندن موجودی نفت تجاری به میانگین ۵‌ساله و احتمال تمدید توافق اوپک و غیراوپک تا پایان ۲۰۱۸ قیمت برنت را بالاتر از ۶۰ دلار، بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۵ و قیمت WTI را به ۴/۵۴ دلار بالاترین سطح از فوریه رساند. نشست ۳۰ نوامبر اوپک تصویر روشن‌تری از این موضوع ارائه می‌دهد. با وجود تداوم اختلالات عرضه از سوی منطقه کرکوک اما افزایش صادرات عراق از بنادر جنوبی به میزان ۲۲۰ هزار بشکه در روز بر قیمت نفت فشار آورد. همچنان ریسک‌های ژئوپلیتیک از قیمت نفت حمایت می‌کند. اما افزایش ۱۳ درصدی تولیدات آمریکا از میانه ۲۰۱۶ به ۵/۹ میلیون بشکه در روز و رشد صادرات این کشور در کنار چشم‌انداز افزایش تولیدات شیل عامل ابهام در بازار نفت است.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۵۴ دلار معامله شد و رشد ۲/ ۵ درصدی WTI در اکتبر رقم خورد. چشم‌انداز تمدید توافق اوپک و غیراوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ و تخمین‌ها از کاهش تولیدات اوپک در اکتبر برنت را در بالاترین سطح از جولای ۲۰۱۵، سطح ۵۳/۶۱ دلار قرار داد.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۵.۷ دلار معامله شد. حمایت لعیبی، وزیر نفت عراق و پیش‌تر وزرای عربستان و کویت از تمدید توافق پس از مارس ۲۰۱۸ نوسان برنت بالاتر از ۶۰ دلار و در سقف ۲۷ ماهه را تداوم بخشید. نشست ۳۰ نوامبر اوپک تصویر مشخص‌تری از مدت تمدید ۶ ماه یا ۹ ماه را ارائه خواهد داد. تداوم رشد تقاضای چین با عبور از ۹ میلیون بشکه در روز در ماه سپتامبر و گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از کاهش ۴/۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا نیز از نفت حمایت کرد. اما رشد تولیدات آمریکا به میزان ۴۶ هزار بشکه در روز و پیش‌بینی گلدمن‌ساکس از افزایش تولیدات آمریکا تا پایان ۲۰۱۷ (تا ۷/۲ میلیون بشکه در روز) فشار را بر نفت حفظ کرد.

چشم انداز نفت
• احتمال تمدید توافق در حالی است که افزایش پایبندی به توافق در ماه گذشته خوش‌بینی به آینده بازار نفت را افزایش داده است. بر اساس آمار تامسون رویترز، تولید نفت اوپک در ماه اکتبر حدود ۸۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. از این‌رو رویترز میزان پایبندی اوپک به توافق در این ماه را ۹۲ درصد برآورد کرده، در حالی که این مقدار در ماه سپتامبر ۸۶ درصد بوده است. بر اساس این گزارش، بزرگ‌ترین‌ کاهش تولید در اکتبر متعلق به عراق و ۱۲۰ هزار بشکه در روز بوده که به دنبال اختلافات دولت مرکزی و اقلیم کردستان در منطقه کرکوک رخ داده است. تولید نفت ونزوئلا نیز مانند ماه‌های قبل کاهش یافته است. شرکت ملی نفت این کشور به دلیل مشکلات اقتصادی با کمبود شدید منابع مالی مواجه است و این مشکلات به سطح تولیدات ونزوئلا نیز آسیب رسانده است. بر این اساس، تولید اوپک در اکتبر به ۷۸/۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده که ۸۰ هزار بشکه نسبت به تولید ماه سپتامبر کمتر است.
• در حالی که اوپک موجب خوش‌بینی بازار نفت و رشد قیمت‌ها شده، اما معامله‌گران نمی‌توانند به‌طور کامل از تهدید بازار نفت از سوی تولیدکنندگان شیل در آمریکا چشم‌پوشی کنند. ذخایر نفتی آمریکا هرچند هفته گذشته افت ۴/۲ میلیون بشکه‌ای را به ثبت رساندند، اما افزایش تولید ۴۶ هزار بشکه‌ای تولید این کشور و رسیدن به ۵۵/۹ میلیون بشکه در روز از عواملی بود که قیمت‌ها را در چهارشنبه گذشته به زیر ۶۱ دلار کشاند. گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده که تولید نفت آمریکا امسال ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز رشد کند و در پایان سال به ۶/۹ تا ۷/۹ میلیون بشکه در روز برسد. این رقم بیشترین تولید نفت آمریکا طی حدود ۳ دهه گذشته است. در این میان افزایش فاصله قیمتی نفت برنت و نفت خام آمریکا به بیش از ۶ دلار بر بشکه از عواملی است که موجب تحریک صادرات نفت این کشور شده و به رشد تولیدات آن کمک کرده است. موسسه پیونیر نچرال ریسورس، پیش‌بینی کرده که صادرات نفت آمریکا در سه ماه پایانی سال جاری به ۳/۲ میلیون بشکه در روز برسد.

                                    تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۳ نوامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید