تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۰۸ دسامبر(جمعه ۱۷ آذر)

0
307

مقدمه
در پایان معاملات روز جمعه با کمک افزایش تقاضای نفت خام چین و تهدیدات اعتصاب در بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا، قیمت نفت نزدیک به ۲ درصد جهش کرد. اما همچنان قیمت‌ها با نگرانی از این که افزایش تولید نفت نفت آمریکا کاهش تولیدات اوپک را خنثی کند هفته خود را با ۱.۷ درصد افت به پایان رساندند.
داده‌های این هفته نشان داد که تولید نفت آمریکا با ۲۵۰۰۰ بشکه افزایش روزانه، این هفته به ۹.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که این بالاترین سطح تولید از دهه ۱۹۷۰ تا کنون است و به میزان تولید روسیه و عربستان سعودی بسیار نزدیک شده است. درحالی‌که قیمت‌های بالاتر نفت باعث شده است تا حفاران پس از وقفه در پاییز دوباره به سوی چاه‌ها بازگردند. شرکت‌های انرژی این هفته برای سومین هفته متوالی به تعداد چاه‌های تحت حفاری خود افزودند که این طولانی‌ترین توالی رشد تعداد چاه‌ها از تابستان تا کنون است. طبق اعلام شرکت خدمات انرژی بیکر هیوگز وابسته به جنرال الکتریک، این هفته با افزایش ۲ حلقه چاه، تعداد چاه‌های فعال آمریکا به ۷۵۱ چاه رسید.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

روز دوشنبه نفت خام آمریکا با افت هفتگی یک درصدی به قیمت ۵۷.۴ دلار معامله شد. تمدید توافق اوپک به مدت ۹ ماه، تا پایان سال ۲۰۱۸ نوسان نفت در سقف ۲ ساله را ادامه‌دار کرد. اما با نگرانی‌ها نسبت به رشد شدید قیمت نفت، نواک وزیر انرژی روسیه احتمال ایجاد تغییرات در توافق در نشست ژوئن اوپک را اعلام کرد. رشد اخیر قیمت نفت کاهش سهم بازار اوپک، همچنین بازگشت پرشتاب تولیدات شیل را رقم زده است. افزایش تولیدات آمریکا به رکورد ۶۸/۹ میلیون بشکه در روز و افزایش (۲ موردی) تعداد دکل‌های نفتی برای دومین هفته متوالی عامل تردید در بازار نفت است. همچنین اعلام حوثی‌ها از پرتاب موشک به تاسیسات هسته‌ای ابوظبی، با وجود تکذیب آن از سوی خبرگزاری‌ رسمی امارات به تداوم ریسک ژئوپلیتیک اشاره دارد که در صورت تشدید می‌تواند بر بازار نفت اثرگذارد.
روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۷.۶ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و تقویت چشم‌انداز بازگشت شیل، WTI را زیر ۵۸ دلار قرار داد. رشد (۲ موردی) تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای دومین هفته متوالی، تعداد دکل‌های فعال را به گزارش بیکرهیوز به بالاترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۶ رسانده است. شرکت بزرگ نفتی پتروناس، با توجه به «رشد پایدار سالم اقتصادی» و رشد تقاضای نفت به ویژه از سوی آسیا (چین و هند) نوسان نفت در بازه ۵۰ تا ۶۰ دلار را پیش‌بینی کرد. اما سیتی‌گروپ با چشم‌انداز رشد عرضه غیراوپک به ویژه آمریکا، کانادا، برزیل و روسیه قیمت ۴۹ دلار را برای نفت در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد. موسسه BMI نیز نامشخص بودن چشم‌انداز رشد تقاضا و چشم‌انداز بازگشت تولیدات شیل را مهم‌ترین ریسک بازار نفت در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرد.
روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۳/۵۷ دلار معامله شد. روز چهارشنبه افت ۳ درصدی قیمت نفت، بیشترین افت روزانه در ۲ ماه اخیر رقم خورد. با وجود گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از افت ۶۱/۵ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری، اما رشد ۲۵ هزار بشکه در روز، تولیدات آمریکا به رکورد ۷۱/۹ میلیون بشکه در روز و رشد قابل توجه موجودی بنزین به میزان ۷۸/۶ میلیون و فرآورده‌های نفتی ۷/۱ میلیون بشکه، عامل فشار بر نفت بود. با وجود تمدید توافق اوپک و اعضای غیراوپک تا پایان سال ۲۰۱۸، همچنان تردیدها نسبت به میزان رشد تقاضا و رشد پرشتاب تولیدات شیل، عامل ابهام در بازار نفت است. روز جمعه، رشد واردات نفت چین به ۰۱/۹ میلیون بشکه در روز و احتمال اختلالات عرضه از سوی نیجریه با اعتصابات کارگری روند صعودی نفت را تشدید کرد.

چشم انداز نفت

موسسه آمریکایی گلدمن ساکس پیش بینی کرد قیمت نفت حداقل تا سال ۲۰۱۸ روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد. این بانک آمریکایی پیش بینی برای قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت و شاخص جهانی برنت را نسبت به گزارش قبلی بالاتر برده و اعلام کرد: اوپک و متحدان هفته گذشته تعهدی قوی تر از حد انتظار برای تمدید توافق کاهش تولید نشان دادند. این موسسه انتظار دارد در طی ۱۲ ماه آینده قیمت نفت شامل رشد ۹ درصدی باشد. این پیش بینی مثبت، در تضاد با ارزیابی ارائه شده از سوی موسسه سیتی گروپ است که پیش بینی کرده اعضای اوپک، کانادا، برزیل، روسیه و آمریکا عرضه نفت را در ماه های آینده افزایش خواهند داد. هرچند تحلیلگران گلدمن ساکس معتقدند اوپک و متحدان به طور کامل از توافق کاهش تولید تبعیت خواهند کرد اما در عین حال هشدار داده نفت شیل و سایر تولید کنندگان تا سال ۲۰۱۹ شروع به واکنش نشان دادن به تقویت قیمت نفت خواهند کرد.
این بانک آمریکایی در خصوص رشد تقاضای جهانی نفت خوشبین است و انتظار دارد توافق کاهش تولید زودتر از موعد به اتمام برسد و تولید نفت در سه ماهه پایانی ۲۰۱۸ افزایش یابد. اما ما انتظار داریم در آن مقطع میزان ذخایر نفتی جهان به نزدیکی رقم متوسط ۵ سال اخیر برسد و با وجود خروج تولید کنندگان از توافق میزان ذخایر در نزدیکی همین سطح باقی بماند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۰۸ دسامبر ۲۰۱۷

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۵۷.۳۱.۷ درصد کاهش (۱ دلار)ژانویه۲۰۱۸
برنت۶۳.۳۰.۵درصد کاهش (۰.۳ دلار)ژانویه۲۰۱۸
اوپک۶۱بدون تغییرژانویه۲۰۱۸

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۰۸ دسامبر ۲۰۱۷
قیمت نفت

نظر بدهید