در مبادلات جهانی چقدر از یوآن چین استفاده می‌شود؟

0
332

ناظر اقتصاد : بانک مرکزی چین در گزارشی اعلام کرد علی‌رغم کاهش ارزش یوان در ماه‌های اخیر، استفاده از یوان چین در مبادلات جهانی نه تنها کاهشی نداشته، بلکه افزایش محسوسی هم داشته است. شین هوا نوشت، بانک مرکزی چین با استناد به آمارهای ارائه شده در سامانه نقل و انتقال بانکی بین‌المللی سوئیفت اعلام کرد در ماه ژوئن یوان چین پنجمین ارز پراستفاده جهان با سهم ۱.۸۱ درصد کل پرداخت های تجاری بوده است.

در حال حاضر هنگ کنگ بازار کلیدی برای تراکنش‌های صورت گرفته با یوان محسوب می‌شود و ۷۵۹۸ درصد تراکنش های یوانی در این منطقه خودگردان انجام می‌شود. در این گزارش آمده است مبادلات با یوان از ۳.۱۱ تریلیون دلار تا پایان ماه اوت گذشته که نسبت به ماه قبل ۱۰ درصد افزایش و در مقایسه با سال گذشته ۳۸.۷ درصد افزایش داشته است. به گفته بانک مرکزی چین استفاده از بازار پول چین ادامه خواهد یافت.

به گفته این گزارش ۱۹ کشور استفاده دائمی از یوان چین در مبادلات تجاری خود با چین را پذیرفته‌اند که سهم این کشورها از مبادله با یوان ۱.۹۴ تریلیون یوان است.

پیشتر ژو ژیائوچوان- رئیس سابق بانک مرکزی چین در سخنرانی خود در همایش اقتصادی شهر شانگهای گفته بود فرآیند جهانی شدن یوان در حال پیشرفت است. ژو گفت توسعه تحریم‌های مالی، عواقبی را برای دلار به همراه داشته است و کشورها را به تجدید نظر در استفاده از آن به عنوان ذخیره ارزی و وسیله پرداخت مالی در تراکنش‌های بین المللی خود وا داشته است.

نظر بدهید