چین بزرگترین واردکننده محصولات پتروشیمی ایران

0
335

ناظراقتصاد: مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات ۶ هزار و ۶۳۰ میلیون­ دلار محصولات پتروشیمی در­ هشت‌ماهه سال جاری خبر داد.

مسعود کمالی اردکانی، با بیان اینکه در هشت ماهه سال جاری در مجموع پنج محصول عمده در گروه محصولات پتروشیمی به سه کشور صادر شده است، گفت: در این میان ۳ محصول دارای رشد و ۲ محصول دارای کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است. اردکانی افزود: چین رتبه نخست ­­واردکننده مواد اولیه پلیمری از ایران را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در هشت ماهه سال جاری، ارزش صادرات مواد اولیه پلیمری ۲ هزار و ۴۵۶ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۹ درصد رشد داشته است.

به گفته این مقام مسوول، ترکیه و هند پس از چین بیشترین بازارهای صادراتی ایران در صادرات این محصول را به خود اختصاص داده اند.

اردکانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در ­این مدت، صادرات پروپان و بوتان از رشد ۱۶ درصدی برخوردار بوده است. در مدت یاد شده هزار و ۴۷۶ ­میلیون دلار از این محصول صادر شده که عمده بازارهای صادراتی ایران شامل چین، اندونزی و کنیا بوده است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: متانول با صادرات ۷۲۲ میلیون دلاری از لحاظ ارزشی ۲۱ درصد رشد داشته است.

وی گفت: پارازیلین با ۵۲ میلیون دلار و کود با ۴۵۶ میلیون دلار صادرات، از لحاظ ارزشی دارای کاهش بوده‌اند که این کاهش عمدتا بدلیل تامین تقاضای داخلی و کاهش قیمت‌های جهانی و کاهش تقاضا در بازارهای اصلی هدف بوده است.

نظر بدهید