مدارک لازم برای دریافت وام مسکن

0
3256

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی و معرفی مدارک لازم برای دریافت وام مسکن پرداخته شده. اولین و مهم‌ترین مدرکی که متقاضیان دریافت وام مسکن باید به شعب بانک مسکن ارائه دهند، مبایعه‌نامه است، اما ارائه آن بدون سند رسمی ملک کفایت نمی‌کند. «مبایعه نامه» اصطلاح حقوقی «قول نامه» است و مقصود از آن، قراردادی است که توسط بنگاه مشاور املاک بین طرفین معامله یعنی خریدار و فروشنده آپارتمان یا واحد مسکونی یا هر نوع ملک نوشته می‌شود.

در مبایعه نامه که یکی از مدارک لازم برای دریافت وام مسکن است جزییات تعهدات طرفین شامل شیوه پرداخت هزینه‌ها از سوی خریدار، زمان تحویل کلید توسط فروشنده ملک بر اساس تسویه بخش عمده ارزش ریالی ملک، متعلقات و تجهیزات ملک فروخته شده در صورت لزوم و سایر جزییات همچون ضرر و زیان ناشی از عمل نکردن به تعهدات که بر عهده هر یک از طرفین خواهد بود و همچنین زمان و شیوه نقل و انتقال سند به شکل دقیق درج می‌شود.

به رغم اطلاع رسانی‌های صورت گرفته درباره مدارک برای دریافت وام مسکن که ضرورت دارد هنوز هم برخی افراد مبایعه نامه را با سند محضری برابر تصور می‌کنند؛ در حالی که مبایعه نامه صرفاً یک قرارداد عادی محسوب می‌شود و ارتباطی به سند محضری (ثبتی یا رسمی) ندارد، هر چند مشخصات سند ملک نیز در آن درج شود.

نکاتی درباره مدارک لازم برای دریافت وام مسکن

در واقع داشتن صرفاً یک مبایعه نامه دلیلی بر اینکه خریدار نیاز به دریافت سند رسمی و ثبتی محضری ندارد، نمی‌شود، مگر اینکه بتواند ثابت کند بر اساس مبایعه نامه طرفین یعنی خریدار و فروشنده به تعهد خود عمل کرده و معامله را کامل کرده‌اند. از این رو ارائه مبایعه نامه اولین و مهم‌ترین مدرک لازم برای دریافت وام مسکن در کنار سند رسمی ملک است. خریدار و فروشنده ملک معمولاً با تنظیم مبایعه نامه متعهد می‌شوند در تاریخ مشخص، نسبت به مراجعه حضوری در یک دفتر اسناد رسمی برای دریافت سند محضری اقدام کنند.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن

البته همانطور که بیان شد ارائه مبایعه نامه برای تشکیل پرونده یک مدرک لازم برای دریافت وام مسکن است؛ اما در کنار آن باید حتماً نسخه اصلی سند رسمی نیز به بانک ارائه شود. بانک مسکن از پذیرفتن نسخ کپی برابر اصل سند به منظور تکمیل مراحل تشکیل پرونده معذور است.

در زمینه مدارک لازم برای دریافت وام مسکن باید به نکاتی در باره مبایعه نامه توجه داشت به لحاظ حقوقی مبایعه نامه‌های نوشته شده در بنگاه‌ها چه از نوع قول‌نامه و غیررسمی و چه از نوع مبایعه‌نامه‌های دارای کد رهگیری و ثبت شده در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، سند عادی محسوب می‌شود و نمی‌تواند به عنوان وثیقه ملکی معتبر در زمان پرداخت تسهیلات مورد پذیرش شعب بانک مسکن قرار گیرد؛ بلکه تنها اسناد رسمی املاک مسکونی ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی یا دفترخانه‌ها می‌تواند به عنوان وثیقه به بانک واگذار شود.

درباره مدارک لازم برای دریافت وام مسکن، ارائه سند نیز دارای نکاتی می‌باشد طبیعی است فروشنده برای رعایت نکات امنیتی از ارائه سند به خریدار به عنوان امانت به منظور ارائه به بانک خودداری خواهد کرد؛ اما از آنجا که وی باید یک نوبت همراه خریدار به بانک مراجعه کرده و سندی تحت عنوان «بیع‌نامه» که از سوی بانک مسکن تنظیم می‌شود را امضا کند تا خریدار بتواند از وام مسکن استفاده کند، در همان زمان می‌تواند اصل سند را به شعبه ارائه دهد. بانک پس از رؤیت و اخذ کپی از اصل سند، آن را به فروشنده باز خواهد گرداند و سپس مراحل استعلام در خصوص صحت سند و عدم ترهین آن را دنبال خواهد کرد تا در نهایت آن را به عنوان وثیقه تسهیلات در رهن قرار دهد.

نظر بدهید