معرفی برخی مراکز شهری موفق جهانی

0
552

ناظراقتصاد: آرتور اُ سولیوان در کتاب اقتصاد شهر بیان می‌کند که شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌های خود در یک محل جمع می‌شوند. به عنوان مثال شرکت‌های مالی ترجیح می‌دهند در محله قناری وارف لندن تجمع کنند تا اینکه هر کدام در قسمتی از لندن مستقر شوند. تجمع شرکت‌ها در یک محل هم برای خود شرکت‌ها مفید است و هم برای نیروی کار. او نشان می‌دهد که زیاد بودن نیروی کار باعث کاهش هزینه آموزش می‌شود چرا که شرکت‌ها می‌توانند افراد داری تخصص لازم را در بازار کار پیدا کنند. البته همیشه مقداری از صرفه جویی‌های هزینه آموزش به نیروی کار منتقل می‌شود که این خود باعث افزایش درآمد نیروی کار حاضر در محدوده خواهد شد. همچنان که اشاره شد تجمع شرکت‌ها در یک محل باعث کاهش هزینه‌های آن‌ها خواهد شد این کاهش هزینه به حدی است که نه تنها ضرر ناشی از رقابت با دیگر شرکت‌ها تلافی کرده بلکه سود شرکت را افزایش خواهد. به عنوان مثال شرکت‌ها نیاز به خدمات کامپیوتری دارند. در صورتی که آن‌ها در یک محل خاص مستقر باشند موسسات خدمات کامپیوتری به دلیل رقابت و صرفه جویی‌ حاصل از مقیاس، تعرفه‌های خود را کاهش خواهند داد که این هم باعث کاهش هزینه‌های شرکت‌های مستقر در آن محل خواهد شد (O’Sullvian, 2007).

مراکز شهری موفق
• نیویورک
شهر نیویورک دارای مزیت‌های همچون بندر بودن، نیروی کار بسیار متنوع و حمل و نقل مناسب درون شهری است. البته تا سال ۱۹۷۰ این مزایا بلااستفاده مانده بود. با ظهور بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای و مالی موفق در شهر نیویورک به تدریج منطقه منهتن نیویورک (مرکز تجاری نیویورک) تبدیل به مرکز مالی نه تنها امریکا بلکه تمام دنیا شد. شایان ذکر است که در سال ۲۰۰۰ شرکت‌های مالی و بیمه‌ای نیویورک ۴۶۰هزار نفر را که ۱۱درصد نیروی کار نیویورک بود به اشتغال گرفته بودند.
@monitoreconomy_ir-city-1                                                نقشه ۱: نیویورک و موقعیت مننهتن

دلیل تمرکز شرکت‌های مالی و بیمه‌ای در منهتن را عوامل زیر بر شمرده اند (Chang, 2011):
۱. دسترسی به نیروی کار دانشی
۲. تنوع خدمات پشتیبان فعالیت‌های مالی
۳. ارزش ملاقات رو در رو برای شرکت‌های همکار مستقر در محدوده مرکزی
۴. شهرت محدوده به معتبر بودن شرکت‌های مستقر در آن
۵. هزینه جستوجوی پایین در محدوده متمرکز

وال استریت خیابانی به طول ۱ کیلومتر که بورس نیویورک را در خود جای داده است در منهتن واقع است همچنین بازار بورس نزدک هم در منهتن واقع است. البته در کنار این موسسات مالی مجله‌های مشهوری چون تایمز، وال استریت ژورنال و شبکه‌های تلوزیونی بزرگ هم در این منطقه قرار دارند.

• لندن
این شهر به پنج قسمت لندن شمالی، غربی، جنوبی، شرقی و مرکزی تقسیم می‌شود. در این بین لندن مرکزی نقش مرکز فعالیت لندن را ایفا می‌کند. البته آنچه که مرکز تجاری شهر نامیده می‌شود، شامل دو منطقه موسوم به شهر لندن (City Of London) و قناری وارف (Canary Wharf) است که بسیاری از شرکت‌ها و موسسات بزرگ مالی و بیمه‌ای در این دو منطقه مستقر هستند. این دو منطقه مرکز تجاری لندن را تشکیل می‌دهند. اهمیت اقتصادی مرکز تجاری لندن نه تنها به خاطر مرکز مالی جهانی بودن آن است بلکه بخاطر حجم عظیم فعالیت‌های اقتصادی که در این ناحیه انجام می‌شود است.
برخی از واقعیت‌های اقتصادی مرکز تجاری لندن به شرح زیر است (Greater London Authority, 2008):
۱. مرکز تجاری لندن به همراه محله (شهر لندن به همراه محله قناری وارف)حدود یک و نیم میلیون شغل را در خود جای داده است این رقم معادل یک سوم نیروی کار لندن است. با این وجود، این دو ناحیه فقط دو درصد مساحت لندن بزرگ را اشغال می‌کنند.
۲. فعالیت‌هایی از قبیل: مدیریت دارایی، بانک داری، بیمه، و دیگر فعالیت‌های مالی در مرکز تجاری لندن سالیانه به تنهایی صادراتی به حجم ۱۰میلیارد دلار دارند.
۳. مشابه فعالیت‌های فوق الذکر، فعالیت‌های رسانه‌ای، تبلیغاتی، معماری، مهندسی و مشاوره‌ای، ۱۰ میلیارد دلار دیگر به صادرات این کشور می‌افزایند.
۴. مرکز تجاری لندن و محله قناری وارف حدود ۷۵۰ هزار نفر را فقط در بخش مالی و خدمات کسب و کار مشغول داشته است.
۵. در سال ۲۰۰۷ تعداد بانک‌های خارجی مستقر در لندن به ۲۴۵ بانک می‌رسید که از این لحاظ لندن رتبه یک جهانی را دارا است. شایان ذکر است که اکثر این بانک‌ها در مرکز تجاری لندن و یا حوالی آن مستقر هستند.
۶. از چهار موسسه حقوقی اول دنیا سه تا از آن‌ها در مرکز تجاری لندن هستند. و البته به علاوه ۲۰۰ موسسه حقوقی کوچک و بزرگ دیگر.
منطقه شهر لندن تحت سیاستی به نام محدوده مرکزی فعالیت (CAZ)، که در برنامه لندن آورده شده است. به صورت روز افزون توسعه پیدا می‌کند. طبق برنامه لندن، محدوده مرکزی فعالیت CAZ، شهر لندن (به عنوان مرکز تجاری و مالی) و مناطق دیگری که به کار فعالیت‌های اقتصادی می‌پردازند را در بر می گیرد. به این ترتیب محدوده مرکزی فعالیت چیزی فراتر از شهر لندن است و البته شامل محله قناری وارف نمی‌شود. به طوری که این منطقه در سال ۲۰۰۸ حدود ۳۰ درصد نیروی کار لندن را در خود جای داده بود و طبق برنامه این منطقه تا سال ۲۰۲۶ قرار است رشد سطح اشتغال لندن را ۳۶درصد بهبود دهد (Grater London autharity, 2008)
@monitoreconomy_ir-city-2                                                      شکل ۱ : قناری وارف

در سال ۱۹۹۱ سطح اشتغال در محله قناری وارف (اسکله قناری) ۱۷۰۰۰ نفر بوده که از آن تعداد ۱۰۰۰ نفر در بخش خدمات مالی اشتغال داشته اند. نسبت اشتغال به فعالیت‌های مالی به کل سطح اشتغال محله در عرض ۱۵ سال به طرز شگفت آوری تغییر کرد. به طوری طبق گزارشات آماری در سال ۲۰۰۵ حدود ۸۷۰۰۰ نفر در این مرکز اقتصادی شاغل بوده اند که از این تعداد ۴۷۰۰۰ نفر یعنی بیش از نیمی از جمعیت شاغل در بخش خدمات مالی فعالیت داشته اند. دلیل اصلی این تحول عظیم برنامه تحول اسکله‌های لندن است که در دهه‌های ۱۹۸۰ و۱۹۹۰ میلادی به اجرا گذاشته شد. با بسته شدن آخرین اسکله لندن در مرکز شهر در سال ۱۹۸۲ به تدریج صنایع تولیدی و صنایع مرتبط با دریانوردی و تجارت دریایی از آن منطقه نقل مکان کردند. همچنین با امتداد خط مترو جوبیلی از داخل محله قناری وارف در دهه ۱۹۹۰ پیش شرط حمل و نقل مناسب برای ورود موسسات مالی به این منطقه فراهم شد. شایان ذکر است که قناری وارف که در فاصله نزدیکی از شهر لندن است به عنوان یک قسمتی از منطقه شهر لندن به حساب می‌آید نه رقیب آن.

• سئول
سئول پایتخت کره جنوبی با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفر بخش گانگنام در جنوب سئول کنار رودخانه هان قرار گرفته است. این بخش ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی شهر سئول را در اختیار دارد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ کره‌ای از جمله سامسونگ، POSCO و South Korea Telecom در این منطقه مستقر هستند. و البته شرکت‌های موفق در زمینه آی‌تی که در بلوار تهران مکان‌گزینی کرده اند. شایان ذکر است، که خیابان تهران به خاطر خواهر خواندگی سئول و تهران، به این اسم نامیده می‌شود. این بلوار همچنین به دلیل وجود شرکت‌های آی‌تی به کوی سیلیکون کره جنوبی شهرت دارد.
@monitoreconomy_ir-city-3                                              شکل ۲: چهار راه اصلی در منطقه گانگنام

توسعه بخش گانگنام در سال ۱۹۹۵ با اجرای پروژه دولت الکترونیک شروع شد. پروژه دولت الکترونیک بیشتر برای الکترونیکی کردن پرداخت مالیات از طریق اینترنت و کیوسک‌های تعبیه شده در منطقه اجرا شده بود که البته این طرح صرفه جویی ۳۹میلیون دلاری برای دولت محلی به ارمغان آورد (Intelligent Community Forum, 2008)
@monitoreconomy_ir-city-4
                                            نقشه ۲: شهر سئول و موقعیت منطقه گانگنام

  • پاریس
مرکز تجاری پاریس منطقه موسم به لا دیفنس (La Defense) است. این منطقه با مساحت فقط ۱۴ کیلومتر مربع مقر اصلی ۱۵۰۰ شرکت است که از این تعداد ۱۵ شرکت جز ۵۰۰ شرکت برتر دنیا هستند. گفتنی است که فضای اداری این منطقه به سه میلیون متر مربع می‌رسد. ۱۸۰هزارنفر نیروی کار که از بین آن‌ها ۹۰هزار نفر پست مدیریتی دارند، در این منطقه مشغول به کار هستند. تراکم عظیم شرکت‌ها در این منطقه موقعیت خوبی را فراهم ‌می‌کند که شرکت‌ها با کمترین هزینه فعالیت ای اصلی خود را در این منطقه انجام دهند. همچنین این تراکم عظیم شرکت‌های مالی و بیمه‌ای را به این منطقه جذب می‌کند. به طوری ۸۰۰ بانک در این منطقه حظور دارند (The offical website of France, 2015) .همچنین از دیگر ویژگی‌های این منطقه حظور شرکت‌های موفق در زمینه آی‌تی، ارتباطات و مشاوره است به طوری که این بخش‌های اقتصادی ۴۰هزار نفر را در این منطقه به اشتغال گرفته اند. شایان ذکر است که این منطقه به بزرگترین مرکز تجاری اروپا شهرت دارد.
این منطقه به خاطر مجسمه سمبولیک لا دیفنس دِ پاریس (La Defense De Paris) نام گذاری شده است. این مجسمه در سال ۱۸۸۳ برای گرامی‌داشت یاد و خاطره سربازانی که در جنگ فرانسه و آلمان برا دفاع از پاریس کشته شده بودند، ساخت شد. در میانه قرن بیستم دولت فرانسه برای پاسخگویی به نیاز فضایی بخش در حال رونق خدمات و جلوگیری از ورود شرکت‌ها به بخش مرکزی و تاریخی پاریس اقدام به تصویب برنامه ای کرد که به موجب آن منطقه لا دیفنس فضای اداری لازم برای شرکت‌ها را فراهم کند.
این برنامه در سال ۱۹۵۸ با تاسیس شرکت توسعه شهری دیفنس (ِDefense Urban Development Corporation) به مرحله اجرا گذاشته شد. تا پایان مهلت اجرایی برنامه در سال ۱۹۶۴ تعدادی ساختمان بلند در منطقه ساخته شد که فضای اداری مناسبی را برای اقتصاد آن زمان پاریس بوجود آورد. در سال ۱۹۸۹ محور تاریخی لا دیفنس امتداد پیدا کرد و به کمربند بزرگ پاریس وصل شد و با امتداد خط یک مترو پاریس به لا دیفنس در سال ۱۹۹۲ این منطقه از حمل و نقل مناسسب نیز برخوردار شد. در سال ۲۰۰۶ دولت فرانسه طرحی را تصویب کرد که مطابق آن ۴۵۰هزار متر مربع فضای اداری بیشر برای بخش خدمات ایجاد شود قرار است این طرح تا پایان سال ۲۰۱۵ به بهره برداری برسد (Pontoise, 2011). گفتنی است در سال ۲۰۱۱ دولت فرانسه با مورد مداخله قرار دادن منطقه رود سن در کنار لا دیفنس، شرکت EPAD (لا دیفنس) و EPASA (رود سن) ادغام شدند و شرکت EPADESA که این بار شهرداری‌های پاریس و نوترو سهام‌دار آن بودند، شکل گرفت. گفتنی است که لا دیفنس از بدو تاسیس تا تاریخ ۲۰۱۱ زیر نظر مستقیم دولت فرانسه توسعه می‌یافت.
@monitoreconomy_ir-city-5
                                            نقشه ۳: منطقه  لادیفنس و حوزه مداخله رود سن

منبع

Archibugi, F. (2001). Old and new approches to the city optimal size and centrality. 41th Euroupian regional science association congress. Zagreb: ERSA.

Chang, S.-C. (2011). Assessing economic activities-an example from central business districts. Applied economics, 1791-1797.

Combes, P. F., Doranton, G., & Gobilont, L. (2016). The productivity advantages of larg cities: Distributing agglomeration from firm selection. Journal of the econometric society, 2543-2594.

Grater London autharity. (2008). The London plan. London: Grater London autharity & City Hall.

Greater London Authority. (2008). London central business district. London: Greater London Authority& city hall.

Intelligent Community Forum. (2008, 1 1). Gangnam District, Seoul, South Korea (2008). Retrieved from Intelligent Community Forum: http://www.intelligentcommunity.org/index.php?src=news&refno=253&prid=253

O’Sullvian, A. (2007). Urban economics sixth edition. Singapore: McGraw-Hill.

Pontoise, C. (2011). La Defense 2050. Paris: International workshop of urban planning and design.

The offical website of France. (2017). la Defense. Retrieved from The offical website of France: http://www.france.fr/en/paris-and-its-surroundings/la-defense-leading-district-european-affairs.html

نظر بدهید