مهمترین رویدادهای اقتصادی در سال ۲۰۱۸

0
415

ناظر اقتصاد : در سال ۲۰۱۸ اتفاقات مختلفی در حوزه اقتصاد و کسب‌ و کار جهان رخ داد‌. بلومبرگ به‌ عنوان مطرح ترین و قوی ترین رسانه‌ اقتصادی دنیا، برخی از مهمترین رویدادهای اقتصادی در سال ۲۰۱۸ را در قالب اعداد و ارقام اعلان کرده است.

فراز و فرود میلیاردرها

در سال ۲۰۱۸ ثروتمندترین افراد جهان شاهد تغییرات بزرگی در میزان ثروت خود بودند. برخی از آنها مانند جف بزوس (مؤسس و مدیر شرکت آمازون) سال بسیار موفقی را پشت سر گذاشتند و برخی دیگر از جمله مارک زاکربرگ و آمانیکو اورتگا در زمره بازندگان بزرگ سال قرار گرفتند.

سقوط بیت‌ کوین

خبرسازترین ارز دیجیتالی جهان یعنی بیت‌ کوین که در اوایل سال ۲۰۱۸ حتی به مرز قیمتی ۱۷ هزار دلار نیز رسیده بود، در ماه‌های پایانی سال حتی قیمت‌هایی کمتر از ۳۵۰۰ دلار را نیز لمس کرد.

موفق‌ترین و ناکام‌ترین اقتصادهای جهان

سه کشور آفریقایی لیبی، اتیوپی و ساحل‌عاج توانستند از لحاظ اقتصادی سال پرباری را برای خود رقم بزنند و بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در بین ۱۹۰ کشور عضو صندوق بین‌المللی پول به خود اختصاص دهند. ونزوئلا نیز از این لحاظ ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است.

رقم سرسام‌آور بدهی جهانی

مجموع بدهی کشورهای جهان که در سال ۲۰۰۳ کمتر از ۱۰۰ تریلیون دلار بوده، در اواسط سال ۲۰۱۸ به ۲۴۷ تریلیون دلار رسیده است که در این میان خانوارها کمترین سهم را در بدهی جهانی داشته‌اند.

تغییرات نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ جهان

در سال ۲۰۱۸ کشورهای آمریکا، کره جنوبی و اندونزی اقدام به اجرای سیاست پولی انقباضی در قالب افزایش نرخ بهره کردند اما نرخ بهره در ژاپن، چین، منطقه یورو و روسیه بدون تغییر باقی ماند. تنها اقتصاد بزرگی که در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره خود را کاهش داد، برزیل بود.

تلاش شرکت‌های چینی برای کاهش بدهی‌ها

برخی شرکت‌های بزرگ چینی در راستای کاهش بدهی‌های خود و گریز از ریسک‌های مالی، راهکار فروش دارایی‌ها را در دستور کار قرار داده‌اند. در سال ۲۰۱۸ گروه سرمایه‌گذاری HNA که جزو بزرگترین هلدینگ‌های چینی است، ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در اقصی نقاط جهان را به فروش رساند.

روسیه و فروش گسترده اوراق قرضه دولت آمریکا

روسیه که تا همین اوایل سال ۲۰۱۸ جزو بزرگترین مشتریان اوراق قرضه دولت آمریکا به شمار می‌رفت، طی یک دوره دو ماهه (از ماه مارس تا ماه می) بیش از ۸۴ درصد از اوراق قرضه آمریکایی در اختیار خود را به بازار عرضه کرد و اکنون تنها حدود ۱۵ میلیارد دلار از اوراق قرضه دولت آمریکا را در خزانه دارایی‌های خارجی خود باقی گذاشته است.

رکوردشکنی آرژانتین

صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۸ طی دو مرحله اقدام به گشایش بیش از ۵۷ میلیارد دلار اعتبار برای کشور آرژانتین کرد تا اقتصاد بحران‌زده این کشور را از رکود خارج کند و جان دوباره‌ای به پزو (واحد پولی آرژانتین) ببخشد. تاکنون هیچ کشوری طی یک سال تقویمی چنین بسته نجات مالی سخاوتمندانه‌ای از صندوق بین‌المللی پول دریافت نکرده بود.

نظر بدهید