مواضع مشتریان نفت ایران

0
278

ناظر اقتصاد : درحالی‌که آمریکا اعلام کرده اقدامات خود علیه صادرات نفت ایران را تا سه‌ماه دیگر به اجرا می‌گذارد بررسی‌هایی بلومبرگ نشان می‌دهد که خرید مشتریان نفتی بزرگ تهران همچنان ادامه دارد.

دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران، بازگشت تحریم‌هایی اقتصادی علیه تهران را اعلام کرد. حالا بلومبرگ در گزارشی به بررسی واکنش واردکنندگان عمده نفت ایران و سهم آنها از صادرات نفت ایران و سهم نفت ایران از واردات آنها پرداخته است و برای محاسبه سهم نفت ایران از مجموع خرید این کشورها از آمار سازمان JODI استفاده کرده است.

اولین خریدار نفت ایران چین است. به گفته دو مقام آگاه از مذاکرات چین و امریکا، اگرچه پکن موافقت کرده خرید نفت از ایران را افزایش ندهد، اما درخواست امریکا برای توقف واردات نفت از ایران را رد کرده است. سخنگوی وزارت خارجه چین در ژوئن اعلام کرد: این کشور بدون نقض تعهدات بین‌المللی به همکاری با ایران ادامه خواهد داد. چین در ژوئیه به پرداخت پول واردات نفت ایران به یوان ادامه داد. شرکت‌های چینی در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

دومین مشتری نفت ایران هند است. سوشما سوآراج، وزیر خارجه هند، در ابتدا اعلام کرد که هند تنها از تحریم‌های مورد تصویب سازمان ملل متحد تبعیت خواهد کرد. سپس وزارت نفت هند در ژوئن با پالایشگاه‌ها نشستی برگزار کرده و از آنها خواسته برای سناریوی کاهش واردات ایران از نوامبر آماده شوند. این کشور در حال حاضر تلاش می‌کند راهی را برای ادامه خرید نفت از ایران پیدا کند.

سانجیو سینگ، رییس هیات‌مدیره شرکت ایندین اویل در ژوئیه اعلام کرد اگر صادرات نفت ایران افت چشمگیری پیدا کند، عربستان سعودی می‌تواند عمده کمبود عرضه نفت جهان را پوشش دهد. وی گفت: ما پلان بی، پلان سی و پلان دی را تهیه کرده و کاملا آماده هستیم. شرکت‌های ایندین اویل و بهارات پترولیوم به خرید نفت ایران در ژوییه ادامه دادند و سفارش نفت ایران برای تحویل در اوت را آغاز کردند، اما هندوستان پترولیوم که سومین پالایشگاه دولتی بزرگ هند است تا زمانی که هند از امریکا معافیت نگیرد بعید است نفت بیشتری از ایران خریداری کند، زیرا پالایشگاه‌های این شرکت که نفت ایران را فرآوری می‌کنند پوشش بیمه‌ جدید را از دست خواهند داد. شرکت پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور نیز اعلام کرده به دنبال منابع جایگزینی مانند استرالیا، غرب‌آفریقا و امریکای جنوبی در صورت کاهش عرضه از سوی ایران است که یک چهارم از نیازهای نفتی این شرکت را تامین می‌کند. همچنین آمارهای بلومبرگ نشان می‌دهد شرکت ریلاینس اینداستریز که بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی هند است واردات نفت ایران را در ژوئن کاهش داد با این حال جریان تجارت ماه به ماه بسیار متغیر است.

یک مقام وزارت انرژی کره‌جنوبی، سومین خریدار نفت ایران هم اعلام کرده کره جنوبی منتظر پاسخ رسمی امریکا درباره امکان ادامه واردات نفت و میعانات ایران ازسوی پالایشگاه‌های کره‌ای در مهلت ۱۸۰ روزه است. این کشور بخشی از واردات خود از ایران را در ژوئن کاهش داد.

نظر بدهید