میزان کار مفید در ایران چقدر است؟

0
310

ناظراقتصاد: میزان کار مفید موجود در ایران در خوشبینانه ترین حالت ممکن در هفته به ۱۱ ساعت نیز نمی‌رسد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمد حسین محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ضرورت ارتقای سطح بهره وری کار در ایران اظهار کرد: طبق آمار میانگین ساعت کار در کشوری همچون فرانسه یا ایالات متحده به ۳۰ تا ۳۳ ساعت در هفته می رسد که به واقع به صورت میانگین با کسر روز تعطیل (یکشنبه) در این کشورها، حدود ۵ تا ۵/۵ ساعت کار مفید حاصل می شود.

محمدی تصریح کرد: با مقایسه میزان کار مفید موجود در ایران که در خوشبینانه ترین حالت ممکن در هفته به ۱۱ ساعت نیز نمی‌رسد و در بخش دولتی این میزان بصورت متوسط ۲۲ دقیق در روز است، به عمق تفاوت موجود پی خواهیم برد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با همه این اوصاف و با وجود توفیقاتی که کشورهای توسعه یافته در سایه کار مفید و بهره وری بالا به آن نائل شده اند، اکنون برخی کشورها همچون کره، ژاپن و تعدادی از جوامع اروپایی در حال کاهش ساعت کار خود هستند که البته این ایده با عنایت به مطالعات و مولفه هایی همچون لزوم تفریح و استراحت هر چه بیشتر نیروی انسانی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: ضریب کار مفید و میزان فعالیت در کشوری همچون ژاپن به میزانی است که گاهی نیروی انسانی به دلیل فعالیت بسیار زیاد، جان خود را از دست می دهد و این موضوع نه در فضای اجبار و استثمار و بهره کشی، بلکه ریشه در مسوولیت پذیری بالای مردم نسبت به کشور و سرنوشت و آینده مرز و بومشان دارد.

محمدی گفت: واکاوی عوامل موثر در پایین بودن ضریب بهره وری کار مفید در ایران از موضوعاتی است که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و البته نتیجه این بحث خروجی و اقدام عملیاتی باشد در غیر اینصورت برگزاری جلسات، سمینارها، تحقیقات بدون اقدام عملیاتی راه به جایی نخواهد برد. آنچنان که تاکنون در بسیاری از عرصه ها، اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی بسیار انجام شده اما هیچکدام حاوی نتیجه قابل توجهی نشده است.

نظر بدهید