تحلیل روند نرخ ارز در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸

0
379

ارز دولتی در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸

ناظر اقتصاد: روند قیمتی یوروی دولتی در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸ نزولی بود. قیمت یوروی دولتی در ابتدای هفته با ۱۷۴ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۱۷۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۰۳ ریال کاهش یافته و برابر ۴۷۰۷۳ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸ برابر ۰.۸۹ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر نسبت جهانی؛ ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۸ در تمامی روزهای هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته چهارم اردیبهشت ۹۸ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۵۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۵۲۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۷۵۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۵۰۰۸۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۸۸۰ ریال بود.

هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه ۵۰ تومان دیگر کاهش یافت و با نرخ ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد. با احتساب عقبگرد قیمت‌ها در روزهای پایانی هفته، میزان افت شاخص ارزی کشور در مقیاس هفتگی به بیش از ۵/۵ درصد رسید. پیش از این، بهای دلار تحت تاثیر لغو معافیت‌های نفتی و سپس تشدید تنش‌های سیاسی در خلیج‌فارس، برای سه هفته به طور پیوسته رشد کرده و به بالاترین ارتفاع از ابتدای پاییز سال گذشته رسیده بود.

اما پس از فروکش جو هیجانی حاکم بر بازار در پی هضم اخبار ضد و نقیض سیاسی، تمایلات صعودی دلار کاهش یافت. در عین حال، حضور پررنگ بازارساز از طریق عرضه با نرخ‌های نزدیک به قیمت‌های آزاد و همچنین اخبار پیرامون راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، دلار را بیش از پیش تحت فشار گذاشت.

فدرال رزرو آمریکا برنامه‌ای برای افزایش یا کاهش نرخ بهره ندارد. با این حال فدرال رزرو در مقایسه با سایر بانک‌های مرکزی کمتر به سمت سیاست‌های انبساطی پولی (کاهش نرخ بهره) متمایل است. این عامل از دلار آمریکا حمایت می‌کند.

بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا تأکید کرده که بیشتر از ریسک‌های خارجی نگران است و جنگ تجاری هم جدی‌ترین ریسک برای اقتصاد آمریکاست. به همین دلیل با تشدید نگرانی‌ها از جنگ تجاری، انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه گذاران دلار آمریکا هم تضعیف شد.

با وجود تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه گذاران دلار آمریکا، دلار توانسته موقعیت خود را به خوبی حفظ کند. به همین دلیل گزارش‌های ضعیف خرده‌فروشی یا شاخص انتظارات و تمایلات مصرف‌کنندگان نمی‌توانند تأثیر منفی چندانی بر دلار داشته باشند. اخیراً شاخص‌های اقتصادی آمریکا به طور کلی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده‌اند.

در بازار اوراق قرضه، قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا فزایش یافته و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۷ رسیده است. افزایش قیمت اوراق قرضه در سرتاسر جهان و پایین آمدن بازدهی این اوراق نشانگر نگرانی و اضطراب سرمایه گذاران است. تنش‌های تجاری بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی آسیب وارد خواهد کرد. این هفته بازارهای سهام نوسانات شدیدی را تجربه کرده‌اند و حساسیت بازارهای مالی به اخبار تجاری بالا رفته است.

از دید انتظارات نرخ بهره‌ای، سرمایه گذاران پیش‌بینی می‌کنند که فدرال رزرو نرخ بهره را در سال ۲۰۱۹ پایین خواهد آورد. رئیس فدرال رزرو ریچموند آمریکا اخیراً گفته که هر چند از عدم تغییر نرخ بهره حمایت می‌کند، اما او از وضعیت شکننده اطمینان کسب‌وکارها نگران است.

ناحیه یورو

در این میان شاید بتوان گفت که ریسک اصلی و کوتاه‌مدت پیش روی دلار آمریکا، داده‌های اقتصادی ناحیه یورو باشد. اخیراً بر خلاف داده‌های اقتصادی آمریکا، شاخص‌های ناحیه یورو بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. اگر شاخص‌های GDP ناحیه یورو و آلمان بهتر از انتظارات باشند، با تقویت ارزش یورو شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا خواهیم بود. باید توجه داشت که واکنش بازار شاید موقتی باشد. برای رشد ادامه‌دار یورو نیاز به داده‌های اقتصادی بیشتری است.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۷۱۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۶۶۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۶۹۵۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۱۰۲ ریال بود.

مذاکرات BREXIT احزاب کارگر و محافظه‌کار هنوز پیشرفتی نداشته و به نظر می‌رسد که رأی عدم اعتماد به نخست‌وزیر انگلستان در ماه ژوئن برگزار خواهد شد. این رأی‌گیری تنها بحران سیاسی انگلستان را پیچیده‌تر خواهد کرد. نخست‌وزیر انگلستان پذیرفته که از سمت خود استعفا دهد. شاخص سهام اقتصادهای نوظهور هم به پایین‌ترین سطح از ماه ژانویه رسیده است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته چهارم اردیبهشت 98

نظر بدهید