اینفوگرافیک پیش بینی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها ۲۰۱۹

0
887

ناظر اقتصاد: یکی از شاخص‌های اصلی به منظور ارزیابی اقتصادی کشورها، بررسی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها نسبت به سال گذشته است. واحد اطلاعات نشریه اکونومیست رشد اقتصادی کشورها را در قالب نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (نسبت به سال گذشته) برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی کرده است.

طبق این پیش بینی بیشترین رشد اقتصادی در جهان برای سوریه با پشت سر گذاشتن اتفاقات پرفراز و نشیب در سال‌های اخیر است. پیش بینی شده است این کشور حدود ۹.۹ درصد رشد در تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهد کرد. همچنین رشد ایالات متحده حدود ۲.۳ درصد پیش بینی شده است به طوری که از نرخ رشد سال گذشته (حدود ۲.۹ درصد) کمتر می‌باشد. به نظر می‌رسد فدرال رزرو با توجه به اثرات کاهش مالیات سال گذشته، سیاست‌های پولی را تشدید کند.

در مقایسه با ایالات متحده نرخ رشد اقتصادی چین بسیار بالاتر و نرخ تغییر حدود ۶.۳ درصد پیش بینی شده است اما به علت جنگ تجاری موجودی بین چین و آمریکا پیش بینی رشد اقتصادی این دو کشور دشوار است. از اقتصادهای در حال توسعه، برای هند رشد اقتصادی حدود ۷.۴ درصد پیش بینی شده است. ونزوئلا در این پیش بینی بیشترین نرخ نزول را در تولید ناخالص داخلی با نرخ ۵.۷ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد داشت این کشور سال‌ها است دچار رکورد اقتصادی است.

این پیش بینی وضعیت نامناسبی را از لحاظ اقتصادی در اروپا نشان می‌دهد. با توجه به اینکه بریتانیا، اتحادیه اروپا را ترک کرده رشد اقتصاد ۱.۵ درصد برای آن پیش بینی شده است و رشد اقتصاد فرانسه با عدم اطمینان مواجه است پیش بینی‌ شده رشد اقتصادی ایتالیا حدود ۰.۴ درصد باشد که بسیار پایین است. پیش بینی برای ایران در سال ۲۰۱۹ نزول اقتصادی با نرخ ۳.۷ درصد در تولید ناخالص داخلی نسبت به سال گذشته است؛ که امیدواریم این پیش بینی به وقع نپیوندد. البته همان‌طور که در تفکر سیستمی بیان می‌شود به جای توجه صرف به رویدادها باید به روندها هم توجه ویژه‌ای شود. مهم‌تر از میزان رشد اقتصادی برای یک کشور، نرخ رشد پایدار اقتصادی آن کشور در طی یک بازه زمانی بلندمدت برای سال‌های متوالی است.

اینفوگرافیک پیش بینی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها 2019

نظر بدهید