نرخ شکست استارت آپ ها به تفکیک صنعت

بهمن خداپناه

0
1147

ناظر اقتصاد: از جمله مفاهیم مرتبط با کارآفرینی و کسب و کار، بحث استارت آپ یا کسب و کارهای نوپا می‌باشد. در این گزارش به بررسی علل شکست استارت آپ ها و نیز نرخ شکست به تفکیک صنعت خواهیم پرداخت.

امروزه در سراسر جهان، تغییرات جمعیتی، فناوری، نرخ تورم، بیکاری و عدم توسعه‌یافتگی و غیره، جامعه بشری را متفاوت از گذشته کرده و چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی پیش روی بشر نهاده است. پاسخ‌هایی که به این نیروهای در حال تغییر داده‌شده است، متنوع است و تأکید بسیاری بر کارآفرینی از ناحیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افکار عمومی وجود دارد و از آن به موتور توسعه اقتصادی یاد می‌شود. از این منظر کارآفرینی مفهومی است که همواره همراه بشر بوده و به‌عنوان پدیده نوین، نقش مؤثری در تولید و پیشرفت کشورها داشته است، به‌طوری‌که در اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار دارای عامل کلیدی است. ازاین‌رو تضمین حیات و بقاء کشورها نیازمند نوآوری، ابداع و خلق محصولات و خدمات جدید است. کارآفرینان موفق، توانایی‌های برنامه‌ریزی، مهارت‌های ارتباطی مستدل، مدیریت ارتباط بین فردی، مهارت‌های مدیریتی، توانایی حل مسئله و مهارت‌های رهبری را دارند. با این وجود، شکست در دنیای استارت آپ ها یک حقیقت تلخ است. در این گزارش به بررسی علل شکست استارت آپ ها و نیز نرخ شکست به تفکیک صنعت خواهیم پرداخت.

از جمله مفاهیم مرتبط با کارآفرینی و کسب و کار، بحث استارت آپ یا کسب و کارهای نوپا می‌باشد. این نوع کسب و کارها، از موضوعات مهم مورد بحث در کشورهای مختلف هستند. یکی از دلایل میزان اهمیت استارت‌آپ‌ها نقش آن‌ها در اقتصاد کشورها و ایجاد مشاغل جدید است. در استرالیا این حوزه موردتوجه جدی سیاست‌گذاران دولت قرار گرفته است، چراکه پیش‌بینی کرده‌اند در دو دهه آینده، استارت‌آپ‌های حوزه فناوری در حدود ۵۴۰،۰۰۰ شغل جدید در استرالیا ایجاد خواهند نمود. اسامی چند نمونه از استارت‌ آپ‌های موفق جهان که به مرور تبدیل به یونیکورن(تک شاخ)، می‌شوند (به همراه ارزش شرکت) در جدول شماره یک ارائه شده است.

جدول ۱: چند نمونه از استارت‌ آپ های موفق جهان

ارزش(میلیارد دلار)شرکترتبه
۶۸Uber۱
۵۰Didi Chuxing۲
۴۶Xiaomi۳
۳۱Airbnb۴
۲۰Palantir۵
۲۰WeWork۶
۱۸.۵Lufax۷
۱۸.۳MeituanDianping۸
۱۲.۳Pinterest۹
۱۲SpaceX۱۰

 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران نیز نقش استارت‌آپ‌ها را در فضای اقتصادی و توسعه کسب‌وکارها بسیار حائز اهمیت می‌داند. بااین‌حال اکثریت استارت‌آپ‌ها در همان مراحل اولیه با شکست روبرو می‌شوند. لذا بررسی موانع داخلی موفقیت آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد چون بسیاری از اوقات، تنها درباره استارت‌آپ‌هایی می‌شنویم که موفق شده‌اند و داستان‌های موفقیت بر سر زبان‌هاست. درحالی‌که تعداد بی‌شماری از استارت‌آپ‌ها درنهایت شکست‌خورده و فراموش می‌شوند. یک ‌ضرب‌المثل رایج در سیلیکون ولی این است که ۹۰ درصد از استارت‌آپ‌ها درنهایت شکست می‌خورند.

علل شایع شکست استارت آپ ها

یکی از شایع ترین علل شکست استارت آپ ها در جهان این است که کارآفرینان در مورد چگونگی به دست آوردن مشتریان بیش از حد خوش بین هستند. آنها با این فرض که یک وب سایت جالب، محصول یا خدمات خوب ساخته‌‏اند، فکر می‌‏کنند می‌‏توانند مشتریان را سمت خود بکشانند. اما ممکن است برای چند مشتری اول این اتفاق بیافتد، اما پس از آن، هزینه جذب مشتری بسیار زیاد خواهد بود و باید این مشکل را برطرف نمود.

یکی دیگر ‏از ‏مسائلی که زمینه ساز ‏شکست کسب و کارهای نوپا می‌شود، ضعف تیم مدیریت است. تیم مدیریت ضعیف به احتمال زیاد در موارد زیر اشتباه خواهند داشت:

  • آنها اغلب در استراتژی ضعیف هستند؛ ساخت یک محصول که هیچ کس آن را نمی‌‏خرد. در صورتی که یک مدیر باید قبل و در حین توسعه کار، بازار را ارزیابی نموده باشد و پس از به نتیجه رسیدن بررسی‏‌ها اقدام به ورود بازار نماید.
  • آنها اغلب در اجرا ضعیف هستند، که منجر به ایجاد مسائلی در تولید محصول و همچنین به موقع آماده نشدن آن و ورود ضعیف به بازار می‏‌گردد.
  • همچنین، کمبود منابع مالی ‏نیز یکی ‏دیگر ‏از ‏دلایل اصلی شکست استارت آپ ها است. یک کار کلیدی مدیرخوب این است که درک خوبی از مقدار پول باقی مانده برای رسیدن به اهداف شرکت داشته باشد و بداند با مقدار دارایی موجود آیا می‏‌توان به اهداف مورد نظر رسید یا خیر.

نمودار زیر برخی از مهم‌ترین دلایل شکست کسب و کارهای نوپا را در دنیا و ایران به تفکیک سهم هر کدام نشان داده است.

نرخ شکست استارت آپ ها به تفکیک صنعت
نمودار ۱: سهم برخی از عوامل مهم شکست استارت آپ ها در جهان

در بررسی دیگری که برروی ۳۲۰۰ استارت‌آپ توسط شرکت استارت‌آپ ژنوم بمنظور شناسایی علت شکست استارت آپ ها انجام شد، منجر به شناسایی مفهوم جدید شد. این مفهوم (گسترش پیش از موقع) بود که توسط این شرکت بعنوان یکی از دلایل مهم شکست استارت آپ ها معرفی شد. این مفهوم به معنای صرف هزینه فراتر از نیاز و ملزومات برای رشد استارت‌آپ در زمینه‌‏های مانند استخدام نیروی فروش، بازاریابی قبل از ایجاد تناسب محصول با بازار است. شرکت استارت ژنوم برای اینکه بتواند این مفهوم را توسعه دهد و یک مدل کاربردی از آن ارائه دهد این مفهوم گسترش پذیری را در یک خط زمانی که دوره عمر استارت آپ‌ها را نشان می‌‏دهد مورد بررسی قرار داد؛ این شش مرحله شامل ۱-کشف ۲-اعتبارسنجی ۳-کارایی ۴-مقیاس پذیری ۵-پایداری ۶-حفظ و نگهدای می‌‏باشد. بعنوان مثال گسترش پیش از موقع زمانی است که یک کسب و کار نوپا به سرعت تیم خود را تا ۳۰ یا ۴۰ نفر گسترش دهد بدون آنکه هنوز مشتری جذب کرده باشد در این مثال، مرحله واقعی استارت‌آپ در مرحله دوم یعنی اعتبارسنجی است در حالی که از نظر تیم در مرحله مقیاس پذیری است. و در اینجا یک گسترش پیش از موقع رخ داده است.

همچنین در این مدل رشد استارت آپ‌ها در پنج مولفه کلیدی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این مولفه‌‏ها شامل مشتری، محصول، تیم، مدل کسب و کار و مسائل مالی است. میزان پیشرفت، وابسته به اندازه‌‏گیری ‏مقادیر متفاوتی است که در مراحل مختلف توسعه محقق می‌شود. یک استارت آپ با ایجاد تعادل در این پنج بعد می‌‏تواند سرعت پیشرفت خود را حداکثر کند و عمده دلیل شکست استارت‌آپ‌ها را می‌توان از تعادل خارج شدن یک با بیشتر این ابعاد توصیف کرد. طبق آمار حدود ۷۰ درصد از استارت آپ‌ها با پدیده گسترش پیش از موقع مواجه هستند و این می‌تواند توصیف کننده نرخ شکست ۹۰ درصدی آنها باشد. همه فرایندهای بایستی ترتیب و توالی و نیز هماهنگی بخش‌های مختلف را سرلوحه کاری خود قرار دهند. در این بین هماهنگی با عنصر اصلی، یعنی مشتری اهمیت بسیار زیادی دارد. و اگر این ابعاد بصورت ناهماهنگ رشد کنند به آن استارت آپ یک استارت ‌آپ ناپایدار گفته می‌شود(استارتآپ ژنوم، ۲۰۱۱). شکل زیر عمر استارت آپ‌ها در گذر زمان بر مبنای حجم تعامل با مشتریان نشان می‌دهد.

نرخ شکست استارت آپ ها به تفکیک صنعت
شکل ۱: عمر استارت آپ‌ها در گذر زمان بر مبنای حجم تعامل با مشتریان
(مرکز توانمندسازی و تسهیلگری کسب وکارهای نوپا فاوا، ۱۳۹۶؛ به نقل از استارت آپ ژنوم، ۲۰۱۶)

در سال ۲۰۱۶ اسکات آنتونی در مقاله‌ای که در نشریه «هاروارد بیزینس ریویو» منتشر کرد به چندین پژوهش و مقاله اشاره کرد که پیش‌بینی می‌کنند در سال‌های آتی تعداد زیادی از کسب و کارها ورشکسته خواهند شد یا برتری خود در صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند را از دست خواهند داد.

با این حال نکته مهمی که باید به آن توجه کرد آن است که هر چند افول شرکت‌ها امری طبیعی است با این حال، اهمیت شکست با توجه به نوع صنعتی که کسب و کارها در آن فعالیت می‌کنند نقش تعیین کننده‌ای دارد. به همین دلیل است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا دولت‌ها برای جلوگیری از افول این بنگاه‌ها با اقدامات حمایتی فراوان مانع از سقوط آن‌ها می‌شوند

نرخ شکست استارت آپ ها با توجه به صنعت

نموداری که در ‏ادامه نشان داده شده است، حکایت از ‏نرخ شکست کسب و کارهای ‏نوپا به تفکیک صنعت دارد. این نمودار ‏می‌تواند راهنمای بسیار ‏خوبی برای ‏ایده پردازان جوانی که با رویا‏پردازی‏ به دنبال ‏ایده‌ها خود می‌روند باشد. طبق اطلاعات نمودار، صنایع بیمه مالی و املاک و مستغلات با نرخ شکست ۴۲ درصد کمترین و صنعت فناوری اطلاعات با ۶۳ درصد بیشترین نرخ شکست را در بین صنایع مورد بررسی به خود اختصاص ‏داده‌اند.

نرخ شکست استارت آپ ها به تفکیک صنعت
نمودار ۲: نرح شکست استارت آپ‌ها به تفکیک صنعت

موانع داخلی موفقیت استارتاپ‌ها در ایران

از آنجایی که به‌کارگیری ایده‌های استارت‌آپی در ایران نیز به‌سرعت در حال رواج است و پیشرفت روزافزون آن‌ها می‌تواند درروند رو به رشد بازار سرمایه و حل چالش‌های آن نیز مؤثر واقع شود، لذا در این گزارش بر شناسایی و بررسی موانع داخلی موفقیت استارت‌آپ‌ها تلاش شده است. به‌منظور تحلیل موانع داخلی موفقیت استارت‌آپ‌های کشور با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا و هسته پژوهشی نوآوری کسب‌وکارهای دیجیتال دانشگاه تهران در نیمسال دوم سال ۹۵ اقدام به انجام پژوهش جامعی مبتنی بر روش پیمایش جهت شناخت موانع داخلی موفقیت استارت‌آپ‌ها در کشور صورت گرفت.

نرخ شکست استارت آپ ها به تفکیک صنعت
نمودار ۳: موانع موفقیت استارت آپ‌ها در ایران

جمع‌بندی

ازآنجایی‌که به‌کارگیری ایده‌های استارت‌آپی در ایران نیز به‌سرعت در حال رواج است و پیشرفت روزافزون آن‌ها می‌تواند در روند رو به رشد بازار سرمایه و حل چالش‌های آن نیز مؤثر واقع شود، لذا در این گزارش بر شناسایی و بررسی موانع داخلی موفقیت استارت‌آپ‌ها و نیز نرخ شکست این نوع کسب و کارها به تفکیک صنعت پرداخته شد. عدم استفاده از شبکه، چالش‌های حقوقی، نبود تیم قوی، عدم هماهنگی محصول با بازار و. .. از جمله مهم‌ترین موانع موفقیت استارت‌آپ‌ها می‌باشد.

همچنین، طبق اطلاعات یافت شده، صنایع بیمه مالی و املاک و مستغلات با نرخ شکست ۴۲ درصد کمترین و صنعت فناوری اطلاعات با ۶۳ درصد بیشترین نرخ شکست را در بین صنایع مورد بررسی به خود اختصاص ‏داده‌اند.

نظر بدهید