اینفوگرافیک | نسبت بدهی کشورها از بدهی جهانی (۲۰۱۷)

0
1102

دلیل اصلی بدهی جهانی کشورها

دولت‌ها برای انجام تعهدات‌‌شان نیازمند منابع مالی هستند. اولویت برای تامین منابع مالی با مدل‌های درآمدی دولت‌ها (مانند درآمدهای مالیاتی، تعرفه‌های گمرکی و …) است، اما در برخی شرایط کمبود درآمد باعث می‌شود تامین مالی از طریق روش‌هایی صورت گیرد که باعث بدهی جهانی کشورها شود.

طبقه‌بندی بدهی جهانی کشورها

یکی از طبقه‌بندی‌های بدهی جهانی کشورها براساس داخلی و خارجی بودن بدهی است. بخشی از بدهی داخلی دولت‌ها مربوط به انتشار اوراق قرضه و خزانه است.

در برخی اوقات نیز، کمبود سرمایه و منابع داخلی باعث می‌شود دولت‌ها به دنبال منابعی باشند که به کمک آن کمبود منابع مالی مورد نظر خود را تامین کنند. کشورهایی که به سراغ تامین مالی از طریق بدهی‌های خارجی می‌روند باید دارای برنامه‌های مشخص و هدفمندی برای رشد اقتصادی خود باشند.

پیامدهای بدهی جهانی کشورها

پیامدهای بدهی جهانی برحسب ساختار اقتصادی کشورها متفاوت بوده و بایستی با توجه به عملکرد دوگانه و نیز متغیرهای کلان اقتصادی دیگر تحلیل شود. در کشورهای کمتر توسعه یافته برای انجام پروژه‌هایی که با هدف افزایش رشد اقتصادی همراه است معمولا منابع مالی داخلی کافی نمی‌باشد و منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق اعتبار استقراضی ایجاد می‌کنند.

بدهی جهانی در سال ۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶، مجموع بدهی جهانی کشورهای دنیا حدود ۶۳ تریلیون دلار بوده است. آمریکا با داشتن سهم ۳۱.۸ درصد از بدهی جهانی (به میزان ۲۰ تریلیون دلار) رتبه اول را در بین کشورهای جهان دارا است. ژاپن با میزان بدهی ۱۱.۸۱۳ تریلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد که بیش از ۹۰% این بدهی داخلی می‌باشد. چین و ایتالیا به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. همچنین نسبت بدهی ایران از بدهی جهانی ۰.۲ درصد برآورد شده است.

اگر بخواهیم نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی برای کشورها را در نظر بگیریم، ژاپن با ۲۴۷.۹۸ درصد بیشترین مقدار بدهی را نسبت به GDP در سال ۲۰۱۶ (آخرین داده‌های موجود) داشته و بعد از آن یونان و لبنان قرار دارند.

صندوق بین المللی پول به یونان هشدار داده که با تداوم روند فعلی، در سال ۲۰۶۰ نسبت بدهی به GDP این کشور به ۲۷۵% درصد خواهد رسید. همچنین نسبت بدهی به GDP برای ایران حدود ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۶ می باشد.

در مجموع نمی‌توان صرفاً داشتن میزان بالایی از بدهی را برای یک کشور تهدید قلمداد کرد. برای تحلیل دقیق‌تر به منظور پیش‌بینی اثرات این نوع تامین مالی باید ساختار اقتصادی و دیگر شاخص‌های اقتصادی کشورها را نیز در نظر گرفت.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند فارغ از میزان بدهی جهانی، اگر از این منابع مالی به صورت هوشمندانه و برنامه‌ریزی شده استفاده شود می‌تواند یک فرصت مناسب برای رشد و توسعه اقتصادی کشورها باشد.

 

اینفوگرافیک نسبت بدهی کشورها از بدهی جهانی (2017)

نظر بدهید