تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۹ مارس ۲۰۱۸ (جمعه ۱۸ اسفند ۹۶)

0
251

مقدمه
? در حالی که انتشار آمارهای قوی از بازار کار آمریکا موجب تقویت بازار وال استریت شده، قیمت نفت روز جمعه تقریبا ۲ دلار افزایش یافت و بعد از دو روز کاهش ترمیم شد. در عین حال سرمایه گذاران امیدوارند که نشست برنامه ریزی شده رهبران آمریکا و کره شمالی بتواند تنش های ژئوپلتیک را کاهش دهد. شرکت های حفاری نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۹ مارس ۴ سکوی حفاری را کاهش دادند و تعداد کل سکوها را به ۷۹۶ مورد رساندند.

 

اهم تغییرات روزانه طی هفته

?روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲.۵ دلار معامله شد. افت اندک شاخص دلار در کنار تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران تا حدی از قیمت نفت حمایت کرد.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۲ دلار معامله شد. بازگشت ریسک‌گریزی به بازارهای جهانی با تقویت تردیدها نسبت به جنگ تجاری در کنار تخمین موسسه نفت آمریکا از افزایش ۷/ ۵ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا عامل فشار بر قیمت نفت شد. با وجود سطح مناسب تعهد اوپک و غیراوپک به کاهش تولیدات، اما رشد تولیدات غیراوپک به ویژه شیل فشار را بر نفت حفظ کرده است.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲ دلار معامله شد. روز جمعه قیمت نفت پس از دو روز افت متوالی، صعودی شد. اعلام آمادگی رهبر کره شمالی برای ملاقات با ترامپ و تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای تا زمان دیدار احتمالی تا ماه مه، با رشد ریسک‌پذیری و رشد بازارهای سهام آسیا روز جمعه از نفت حمایت کرد. اما پیش‌تر چشم‌انداز جنگ تجاری با دورنمای اعمال تعرفه‌های وارداتی آمریکا برای دو کالا با تقویت ریسک‌گریزی معامله‌گران در کنار رشد موجودی نفت تجاری آمریکا (۲.۴ میلیون بشکه در روز) بر نفت فشار آورد. علاوه بر این، رشد ۸۶ هزار بشکه در روز تولیدات آمریکا به رکورد ۱۰.۳۶۹ میلیون بشکه در روز و افزایش ۲۳ درصدی تولیدات از میانه ۲۰۱۶ در کنار چشم‌انداز رشد تولیدات به ۱۱ میلیون بشکه در روز در ابتدای ۲۰۱۹ فشار را بر نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت

? بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد که انتظار دارد میزان رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی به ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز برسد. ، تحلیلگران این بانک آمریکایی در یادداشتی نوشتند: «آمارهای نفتی ماه ژانویه نشان‌دهنده رشد قابل توجه تقاضای جهانی برای نفت است و با روند حرکت اقتصادی قدرتمند آغاز سال همخوانی دارد.»

? گلدمن ساکس همچنین کاهش اخیر قیمت نفت را به وضعیت فصلی بازار نسبت داده و گفته هرچند که آمارهای اقتصادی منتشر‌شده در هفته گذشته کمتر از انتظار بازار است و اختلافات تجاری و تعرفه‌ای ممکن است تقاضا برای نفت را کاهش دهد، اما تاثیر این عامل احتمالا تدریجی خواهد بود و ممکن است تضعیف ارزش دلار این عامل را خنثی کند. ما همچنان انتظار داریم که عوامل کلان اقتصادی در سال ۲۰۱۸ به نفع تقاضای نفت تمام شود و رشد تقاضای نفت برای امسال همچنان ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌شود. این میزان پیش‌بینی رشد تقاضا بیش از میزان رشد تولید شیل آمریکا و دیگر تولید‌کنندگان غیراوپکی است و منجر به کاهش بیشتر میزان ذخایر در سه ماه سوم سال و افزایش مجدد قیمت‌ها خواهد شد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۹ مارس ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۲۱ درصد افزایش (۰.۶ دلار)آوریل ۲۰۱۸
برنت۶۵.۵۱.۷ درصد افزایش (۱.۱ دلار)آوریل ۲۰۱۸
اوپک۶۲.۶۱.۶ درصد کاهش (۱ دلار)آوریل ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۹ مارس ۲۰۱۸
نفت

نظر بدهید